پرسش و پاسخ
ما در آپارات

تولید سرامیک پرسلانی با شیشه ضایعاتی

تولید سرامیک پرسلانی با شیشه ضایعاتی

استفاده از زباله شیشه بازیافتی در صنعت کاشی و سرامیک :

زباله‌های شیشه ­ای بازیافتی می­توانند در صنعت کاشی و سرامیک به عنوان یکی از اجزای اصلی بدنه‌های سرامیک پرسلانی برای تولید سرامیک پرسلانی با شیشه ضایعاتی مورد استفاده قرار بگیرند.

بدون شک، امروز یکی از دغدغه های بزرگ صنعت کاشی و سرامیک، رویارویی با محیط زیست و بررسی و بکارگیری راه های حفظ آن به عنوان پیش نیاز زندگی انسان و سایر موجودات زنده می­باشد. در این راه شناخت انواع کفپوش های سازگار با محیط زیست و نحوه مدیریت پسماندهای گوناگون از اهمیت بالایی برخوردار است. در این میان شیشه‌های ضایعاتی منبع مناسبی برای تولید کاشی سبز بشمار می­رود و زباله‌های شیشه‌ای بازیافتی می‌توانند در صنعت کاشی و سرامیک به عنوان یکی از اجزای اصلی بدنه‌ سرامیک پرسلانی مورداستفاده قرار گیرند.

استفاده از شیشه بازیافتی سبب ذخیره صدها هزار تن ماده خام اولیه در هر سال می‌شود که این کار نیاز به استخراج ماده خام را کاهش داده و منجر به اشتغال زایی و حفظ زیبایی شهرها می‌شود.

تولید سرامیک پرسلانی با شیشه ضایعاتی

چرا شیشه بازیافتی جایگزین مناسبی برای مواد اولیه کاشی به شمار می رود؟

همراه با انقلاب صنعتی، ساخت شیشه در مقیاس بزرگ شروع شد که اوج آن ظرف‌های شیشه‌ای در قرن ۲۰ بود ولی امروز نرخ آن ارزان تر و مصرف آن بیشتر شده است و در بسته بندی، تولید مواد و پنجره و … کاربردهای متنوعی دارد.

طبق آمار جهانی بطور متوسط، شیشه ۷ درصد از ترکیب زباله های خانگی را تشکیل می دهد که در صورت بازیافت می تواند صرفه جویی در استفاده از مواد خام و صرفه جویی در مصرف انرژی منجر شود و انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهد.

استفاده از شیشه بازیافتی در تولید سرامیک پرسلانی سبب ذخیره سالیانه صدها هزار تن ماده خام اولیه موردنیاز برای ساخت کاشی می شود که این کار نیاز به استخراج ماده خام را کاهش می دهد. بکارگیری ظرف های شیشه ای بازیافت شده، برای ساختن فرآورده‌ها و محصولات جدید شیشه ای، باعث صرفه جویی در انرژی و کاهش هزینه ساخت ظرف‌های شیشه ای می شود.

دلیل صرفه جویی این است که خرده شیشه ها نسبت به زمانی که لازم است با مواد خام مخلوط شده و برای ساختن بدنه به کار روند، در دمای پایین تری ذوب می شوند. این عمل نه تنها هزینه ها را کاهش می دهد که باعث افزایش عمر کوره می شود. صرفه جویی انرژی، درواقع صرفه جویی و حفاظت از منابع طبیعی مانند ذخایر سوخت های فسیلی است.

تولید سرامیک پرسلانی با شیشه ضایعاتی

تمام ضایعات صنعت سرامیک قابل بازیافتند

یکی از ویژگی های اصلی صنعت سرامیک این است که از تمام مواد ضایعاتی می توان در این صنعت یا سایر صنایع استفاده کرد و فقط مواد محدودی ازجمله آهک های تشکیل شده در دودکش های کوره و… قابل بازیافت نیستند.

فرآیند هایی مثل استفاده از مواد اولیه بازیافتی، جوهرهای دیجیتال و حتی بسته بندی ­های سازگار با محیط زیست می­توانند در فرآیند ساخت کاشی و سرامیک بکار گرفته شوند.

تاریخچه اقدامات محیط زیستی در صنعت کاشی و سرامیک 

در حدود سال های ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۴) و قبل از آن پژوهش ها روی استفاده از شیشه های ضایعاتی انجام شده است ولی این میزان ۵ تا ۱۰ درصد مواد ضایعاتی در ترکیب کاشی بوده است. بدین منظور و برای بالاتر بردن میزان استفاده از مواد ضایعاتی در ترکیب کاشی، با کمک موسسه پژوهشی پروژه های نوآوری مربوط به محیط زیست (WINCER) و مرکز پژوهش های سرامیک ایتالیا این کار دنبال شده است.

اتحادیه اروپا در مارس ۲۰۱۵ (۱۳۹۴ خورشیدی) سیاستی در پیش گرفت تا از سیستم های فناوری برای بازیافت مواد، تولید محصولات با میزان ضایعات صفر و همچنین استفاده صد درصدی از مواد ضایعاتی در تولید محصولات حمایتی جدی کند.

با توجه به وضعیت تجهیزات منابع طبیعی در ایران، درنظر گرفتن این موضوع برای تمامی صنایع از جمله صنعت کاشی و سرامیک ایران، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر شرایط مالی و اجتماعی ضروری است.

بنابراین ضروری است که در ایران نیز پژوهش هایی برای جایگزینی مواد ضایعاتی با مواد اولیه در دستور کار شرکت های دانش بنیان و محققان قرار بگیرد و سرمایه گذاری ها در جهت بازیافت گسترده تر و سریع تر پسماندهای شهری و حفظ محیط زیست و رشد پایدار صنایع صرف شود.

با توجه به میزان قابل توجه پسماند شیشه ای در ایران، صنعت سرامیک در شرایطی قرار دارد که استفاده از مواد ضایعاتی برای آن ممکن است و نسبت به سایر صنایع می توان به میزان بیشتری از مواد ضایعاتی در ترکیب بدنه های سرامیکی استفاده شود که حفظ محیط زیست، کاهش هزینه ها و همچنین رشد پایدار برای اقتصاد ایران را به دنبال خواهد داشت.

نحوه استفاده از شیشه ضایعاتی در فرآیند تولید سرامیک پرسلانی

ایده اصلی انجام برای تولید سرامیک پرسلانی با شیشه ضایعاتی بر پایه ایجاد یک شبکه اختلاط جدید برای تولید نسل جدیدی از سرامیک پرسلانی بوده تا بتواند جایگزین روش سنتی تولید کاشی شود در آن از مواد پلاستیک، فلاکس و مواد استحکام بخش مانند انواع مواد رسی، سیلیس و فلدسپار در ترکیب آن استفاده می شود. هدف، استفاده از مواد ضایعاتی در ترکیب کاشی است تا بتوان با جایگزینی آن با مواد اولیه مورد مصرف در صنعت کاشی و سرامیک، ترکیبی با صددرصد مواد ضایعاتی تهیه کرد.

شیشه‌های ضایعاتی که به وسیله بازیافت شهری جمع آوری شده و در فرآیند تولید سرامیک پرسلانی به عنوان ماده اولیه مورد استفاده قرار می گیرند تا کاشی صد درصد سبز تولید شود. این نوع از کاشی‌های سبز در دمایی حدود ۲۰۰ درجه سانتیگراد پایین تر از کاشی های استون و پرسلانی پخته و تولید می‌شوند، درحالی که مشخصات کلیدی کاشی مانند استحکام خمشی و مدول یانگ آن ثابت باقی می ماند.

نکته با اهمیت دیگر اینکه کاشی‌های سبز، صددرصد قابل بازیافت بوده و در انتهای عمر کاری خود می توانند بازیافت شوند و موجب آلودگی محیط زیست نخواهند شد.

تهیه و تنظیم توسط : تیم تولید محتوا مجله ی بازار آنلاین سرام پخش


اینستاگرام ما را دنبال کنید

 

۰

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *