پرسش و پاسخ
ما در آپارات

حجم بزرگی از ساخت و ساز یزد زیر پوشش نظام مهندسی نیست

حجم بزرگی از ساخت و ساز یزد زیر پوشش نظام مهندسی نیست

به گزارش ایرنا، مهدی سالاری روز شنبه به مناسبت هفته مهندس در جمع خبرنگاران اظهار داشت:

حجم بزرگی از ساخت و ساز یزد زیر پوشش نظام مهندسی نیست | با بیان وجود ۹۱ شرکت حقوقی در این سازمان خاطرنشان کرد: با وجود ایجاد ظرفیت بالای ۲۸ میلیون مترمربع در استان در ۱۱ ماه امسال ، مهندسان ناظر ما تنها بر ۴۶۰ هزار مترمربع از ساختمان سازی استان نظارت داشته اند.

وی افزود: بر این اساس، حجم بزرگی از بازار صنعت ساختمان استان در اختیار سازمان نظام مهندسی نیست و همین امر موجب کاهش کیفیت مصالح و ساختمانهاست به همین دلیل در تلاش هستیم تا سهم این بخش را افزایش دهیم.

سالاری یادآور شد: مقررات ملی ساختمان، قدرت پشتیبانی از مهندسان ناظر را افزایش داده و با تعامل خوبی که با شهرداری، شورای اسلامی شهر و اداره کل راه و شهرسازی ایجاد شده، تلاش می شود تا نگاه وظیفه محور در بحث ساختمان سازی به نگاه فرایند محور تبدیل شود.

وی با بیان اینکه هیچکس حق ندارد ساختمانش را خودش بسازد ، اضافه کرد: برابر قانون، ساختمان های دارای چهار سقف به بالا باید از مراجع ذیصلاح مجوز بگیرند.

سالاری ، ساماندهی وضعیت مهندسان ناظر، خدمات نظارت گاز، انشعاب گاز و خدمات بخش تفکیک ساختمان را از وظایف مهم این سازمان برشمرد و تصریح کرد: در سال آینده با تعاملی که با شهرداری صورت گرفته، موضوع دو نقشه ای برای ساخت و سازها محدود می شود و همچنین هزینه ساخت و سازهای غیرمجاز به شدت بالا رود.

وی خاطرنشان کرد: در راستای شفاف سازی و سالم سازی فعالیتها، سامانه های نظام مهندسی ساختمان استان در حال بروزرسانی است و توافق شده تا به سامانه های شهرسازی شهرداری یزد و راه وشهرسازی متصل شود و جلوی رانت خواری گرفته شود.

مشاهده این مطلب
فناوری بسته‌بندیِ پیشرفته و سازگار با محیط System Ceramics

این مسئول با اشاره به فعالیت ۵۰۰ هزار مهندس در قالب هفت رشته در کشور گفت: در استان یزد ۶ هزار و ۶۵۰ مهندس ناظر در رشته های عمران، معماری، شهرسازی، مکانیک، برق، نقشه برداری و ترافیک ، زیرپوشش این سازمان هستندکه از آنها ۲ هزار و ۷۴۱ نفر دارای پروانه اشتغال به کارند.

سالاری نگاه وظیفه محوری را بلای جان ساختمان سازی در شهر و استان یزد دانست و گفت: وقتی هزینه ساخت و ساز بدون مجوز پایین و ساخت و ساز با مجوز بالا و زمان بر باشد بسیاری به سمت ساخت و ساز غیرمجاز می روند .

وی تصریح کرد : در عین حال ، مشکل اجرا نشدن حکم تخریب در شهرداری و گرفتن تعهد در دفاتر ثبت به جای سازمان نظام مهندسی که یک کار وظیفه محور است، بر مشکلات افزوده و ساخت و ساز غیرمجاز را افزایش می دهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد بر لزوم افزایش نظارت بر فعالیت مهندسان ناظر تأکید کرد و گفت: به منظور ارائه خدمات بهتر در این بخش از سال ۹۸ تمامی مهندسانی که پروانه اشتغال دارند باید سالی یک بار با نظام مهندسی، تفاهم نامه همکاری را امضا کرده تا مشخص شود در خارج از کشور و یا سایر استانها نیستند.

سالاری به شهروندان اطمینان داد تا در سال ۹۸ با نظارت های مناسب تر ، نظارت سوری مرسوم در این بخش به شدت کاهش پیدا کرده و خدمات بهتر و رفتار شایسته تری هنگام مراجعه به سازمان نظام مهندسی ارائه شود.

وی ادامه داد: هیأت مدیره هشتم نظام مهندسی در حال پوست اندازی بوده و قابلیت سازی و واقعیت نگری را در اولویت دارد و در این راستا به منظور تقویت بنیه نیروی انسانی ، هزینه های آموزش نیروی انسانی را ۴۹۰ درصد افزایش داده است.

مشاهده این مطلب
تهیه و بررسی فرمولاسیون بدنه و لعاب کاشی تک پخت دیواری

سالاری با تاکید بر جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز گفت: نظام مهندسی اعلام آمادگی کرده تا بخش اجرایی این حوزه را با روشی جدید به جای برخورد مستقیم ، دنبال کند و قرار است کمیته ای دو نفره در شهرداری مستقر شود تا نقشه ها را ارزیابی و دستور نقشه ها را واقعی سازی کنند.
چهارم تا دهم اسفندماه هفته مهندس نامگذاری شده است.

 


#کاشی # سرامیک #سرام پخش

منبع:نوین آرتا

گردآوری شده توسط: پایگاه اطلاع رسانی کاشی و سرامیک سرام پخش اینستاگرام ما را دنبال کنید
۰

نظرات ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *