پرسش و پاسخ
ما در آپارات

راهنمای کامل چیدن دکوراسیون اتاق کودک

راهنمای کامل چیدن دکوراسیون اتاق کودک | شخصیت کودکان در سال های اول زندگی، از بدو تولد تا پیش از هفت سالگی، شکل می گیرد. رشد کودک در سال های ابتدایی زندگی، از عوامل بسیاری تأثیر می پذیرد.

فعالیت و بازی، یکی از ارکان اصلی رشد و یادگیری هر کودک است که در ارتباط با فضا و محیط، رشد شخصیتی و اجتماعی او را شکل می دهد. فضاهای مرتبط با فعالیت کودکان، می بایست دارای شرایط مناسب و مطلوب برای رشد جسمی، ذهنی، عاطفی و اجتماعی آنان باشد.

از این رو در طراحی فضاهای و استفاده از مصالح ساختمانی مناسب برای کودکان، از جمله اتاق آنان، شناخت روحیات و علاقه مندی های نونهالان اهمیتی خاص پیدا می کند. برای دستیابی به این امر باید از طرح هایی استفاده کرد که منطبق با شرایط جسمی و روانی کودک باشد.

خانواده های عزیز می دانند که کودکان دنیایی تخیلی برای خویش می سازند و در سنین کمتر از هفت سالگی، دنیا را آن طور که دلشان میخواهد باشد، مجسم می کنند و نه آن گونه که در واقع هست.

بسیاری از بچه ها، از طریق همین فرآیند عواطف و احساسات خود را نیز بیان می کنند. بنابراین، لازم است پدر و مادر در طراحی اتاق کودک خردسال شان نکاتی را رعایت کنند.

انواع راهکار ها برای دکوراسیون اتاق کودک

داخل کردن عناصر تخیلی به اتاق کودکان راهکار خوبی است، اما می بایست با شرایط جسمی و سن کودکان تطبیق داشته باشد. نقاشی کردن اتاق کودک با تصاویر واقعی اما لطیف از حیوانات و طبیعت، گل و سبزه و درخت، می تواند تأثیر خوبی بر روحیات وی داشته باشد.

به همین ترتیب، چیدن میز و صندلی های سبک چوبی یا پلاستیکی، برای بازی چند کودک هم سن و سال احساس نزدیکی با بزرگترها را در کودکان تقویت می کند.

اگر قصد دارید برای فرزند خردسال خود شرایط مطلوبی فراهم آورید، به نیازهای آینده ی او نیز توجه نشان دهید. اگر فرزندتان کوچک است، اتاقش باید به گونه ای طراحی شود که کودک بتواند از مبلمان و تخت و کمدش تا هنگام مدرسه رفتن استفاده کند.

اتاق-کودک

با یک برنامه ریزی صحیح، رسیدن به هدف های بلندمدت نیز امکان پذیر است. تقریبا در اکثر مواقع بین دکوراسیون اتاق کودک و تحریک پذیری او ارتباط مستقیم وجود دارد.

زیرا بین کودکان بیش فعال و گونه ای که ما اتاق آن ها را دور می کنیم و همچنین رنگ هایی را که انتخاب می کنیم ارتباط مستقیم وجود دارد. کودکان در اتاقی که از انواع اسباب بازی و عروسک ها انباشته شده است و برای دیوارهایش از رنگ های اولیه بسیار تند و روشن استفاده شده است نمی توانند آرامش پیدا کنند.

مناسب ترین اتاق برای کودک

ما احتیاج داریم تا کودک مان در یک اتاق دنج، آرام و ساکت قرار دهیم و آن ها را تشویق کنیم تا آرامش پیدا کنند و استراحت کافی داشته باشند. هنگامی که می خواهید رنگ اتاق خواب کودکتان را انتخاب کنید، از رنگ های گرم و شاد مانند رنگ های بنفش کمرنگ، هلویی، زرد کمرنگ (کره ای) و کاکائویی استفاده کنید.

اگر در اتاق اسباب بازی هایی است که پرواز می کند، روی زمین حرکت می کنند مانند انواع ماشین های اسباب بازی و یا قطارهایی که دور تا دور اتاق حرکت می کنند وجود دارد، سریعا آن ها را جمع کنید و اتاق را به محیطی آرام و راحت تبدیل کنید.

سکون و آرامش در اینجا حرف اول را می زند، بنابراین وقتی که شما محیط اتاق را آرام می کنید به همان ترتیب کودک خود را نیز آرام کرده اید. اتاق های کودکان به راحتی با عروسک ها، اسباب بازی ها، لگوها و وسائل دیگر تبدیل به یک محیط شلوغ و در هم و برهم می شود.

استفاده کاشی و سرامیک برای اتاق کودک

به خاطر داشته باشید هر وسیله ای که صحبت از فعالیت و جنب و جوش دارد باعث می شود که به اتاق فضای بیداری وعاری از آرامش را القا کند، بنابراین عروسک هایی را که آرام و راحت هستند رنگ شان ملیح و لطیف است و به هیچ عنوان خشونت و شر و شور در آن ها نیست را در معرض نمایش قرار دهید و جایی بگذارید که کودکتان به راحتی آن ها را ببیند.

اما برعکس آن دسته از اسباب بازی هایی که بازی کردن با آن ها احتیاج به تحرک و جنب و جوش دارد را در جایی دور از دسترس مانند کمد یا قفسه های دربسته اتاق قرار دهید.تصاویر زیر مربوط به جدیدترین متدهای طراحی اتاق کودک است که به تازگی یک شرکت ایتالیایی آن را طراحی و ارائه کرده است.

 

• اگر محتوای این مقاله برایتان مفید بود، لطفا آن را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید.
• همچنین شما می‌توانید نظرات خود را درباره این مقاله با ما و سایر کاربران سرام‌ پخش در میان بگذارید.


اینستاگرام ما را دنبال کنید

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *