پرسش و پاسخ
ما در آپارات

سبک معماری در روسیه

معماری-روسیه

سبک معماری در روسیه

سبک معماری در روسیه | معماری روسیه سبک های متفاوتی را در تاریخ ثبت کرده است. از کلیسا محوری تا تجمل گرایی و سبک های ایتالیایی در شمار سبک های معماری روسیه در طول تاریخ به شمار می آیند. هنر و معماری روسیه با وجود آن که این کشور درهایش را به روی دنیا گشوده است، کماکان اسرار آمیز باقی مانده است.

در مورد سیر تکامل هنرهای زیبا در روسیه اطلاعات زیادی در دست نیست. برای یک دوره هزار ساله، از قرن نهم یعنی زمان تغییر مذهب روسیه به مسیحیت ارتدوکس تا قرن نوزدهم، هنر روسیه تقریبا با تصویرنگاری نمود پیدا می کرد.

اگر به این سبک از معماری علاقه مندید با ما همراه باشید تا در مجله سرام پخش به این موضوع بپردازیم.

سبک-معماری-روسیه

جایگاه هنر در معماری روسیه

نقاشی قدیس ها یا مناظر مربوط به داستان های انجیل که روی بوم های چوبی کشیده شده اند، همه بیانگر حاکمیت کلیسا بر عرصه هنر و معماری این کشور هستند.

معماری روسیه همچون هنر در این کشور کلیسا محور بود و در طول سالیان متمادی تابع محدودیتهایی بود که کلیسا بر آن تحمیل می کرد. کلیساها به شکل صلیب یونانی ساخته می شدند که تعداد کمی پنجره و سقف های شیب دار داشتند.

دیوارهای (یا تیغه ای که محراب را از بقیه کلیسا جدا می کند و روی آن شمایل مقدسان نقش شده است که در قسمت جلوی محراب واقع شده و شمایل قدیسین روی آن نقش گرفته بود در واقع معرف تصویر درونی کلیسا بود.

معماری دوران قرون وسطی در این کشور نیز شرایط خاصی را پشت سر گذرانده است. کلیساهای بزرگ کرملین نمونه های بارز نفوذ تدریجی ایتالیا در فرهنگ و هنر روسیه در قرون ۱۵ و ۱۶ است. سبک ونیزی کنگره دار سقف ها معماری رایج آن زمان در مسکو بوده است.

معماری-روسیه

کلیسای بزرگ «سنت با سیل» در مسکو آخرین کلیسایی است که از گنبدهای شیب دار تشکیل شده است، بعدها رهبران ارتدوکس ساخت کلیساها به این سبک را ممنوع کردند.

دیدگاه غربی پطر کبیر، سبک معماری این کشور را متحول ساخت. پایتختی که او بنا کرد متفاوت از سبک های قدیمی بود.

قصر زمستانی که به سبک رکوکو: سبک هنر سده ۱۸ که در واکنش به باروک به وجود آمد و ویژگی آن تزئینات فراوان و رنگ های روشن و شاد بود) و کلیسای راسمولنی و قصر میخایلوفسکی کاملا با سبک بناهای گنبدی شکل قرون وسطی مسکو تفاوت داشت. با نگاه به هر میدانی در سن پترزبورگ و با گردشی ۳۶۰ درجه می توان شاهد دیدگاه خاص طراحان و معماران آن دوران بود.

جنبش احیاگران مذهبی در قرن نوزدهم بازگشت دوباره سبک ها و نمادها کلیسایی را به دنبال داشت کلیسای گنبدی شکل سن پترزبورگ نمونه ای از بازگشت دوباره این سبک از معماری است.

پس از پیروزی بر ناپلئون اشرافیت غالب شد. کاخ هایی با تزئینات و جلوه های ویژه ساخته شدند. آرامگاه لنین در میدان سرخ یکی از آخرین نمادهای معماری ساختارگرایان است.

مترو مسکو هم که توسط برجسته ترین معماران کشور طراحی شده است نمونه عالی از در کنار هم قرار گرفتن آداب و رسوم هاست (پایتخت های پرگل با مجسمه های کارگران) بعدها سبک گوتیک استالین در ساخت بناها متداول شد.

دو نمونه بارز از این سبک معماری هتل اوکراین و دانشگاه دولتی مسکو هستند. بعد از دوران استالین معماری روسیه به سمت ساخت برج های جعبه مانند که چهره شهر را زشت می کردند، پیش رفت.

معماری در روسیه

امروزه معماران در روسیه سبک خاصی را دنبال نمی کند. ساخت خانه های پرتجمل با هزینه بالا در روسیه و سن پترزبورگ متداول شده است و در واقع به نوعی سبک معماری امروز روسیه تابع مسائل مالی، سلایق شخصی و شرایط روز است.

اگر محتوای این مقاله برایتان مفید بود، لطفا آن را با دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید.
همچنین شما می‌توانید نظرات خود را درباره این مقاله با ما و سایر کاربران سرام‌ پخش در میان بگذارید.

 

 


اینستاگرام ما را دنبال کنید

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments