پرسش و پاسخ
ما در آپارات

سرامیک چیست و چگونه ساخته میشود؟

سرامیک چیست و چگونه ساخته میشود؟

سرامیک چیست؟ و کاربرد انواع آن کدام است؟

سرامیک چیست و چگونه ساخته میشود؟ | کلمه ی سرامیک از کلمه ی یونانی “keramikos” برگرفته شده است که به معنی “از سفالگری” می باشد. سرامیک یک ماده معدنی، جامد غیر فلزی، که عموما براساس اکسید، نیترید، برید و کاربید است، می باشد که در درجه حرارت بالا انگیخته شده است.
سرامیک ها پیش از حرارت دیدن، لعاب و صیقل داده می شوند تا یک محصول با پوششی که تخلل و پوکی را کاهش میدهد و سطح صاف و اغلب رنگ شده دارد ،تولید شود. خیلی از سرامیکها حاوی مخلوطی از پیوند کووالانسی و یونی بین اتم ها هستند ،محصول به دست آمده ممکن است بلورین، نیمه بلورین یا شیشه ای باشد ؛ با مطالعه ادامه این بخش از نمناک اطلاعات مفیدی در مورد سرامیک و انواع آن کسب خواهید کرد.

سرامیک چیست
کاربرد انواع سرامیک چیست؟
انوع سرامیک
سرامیک سفید، سرامیک های ساختاری، سرامیک های فنی و دیرگداز هستند.
سرامیک های سفید، شامل لوازم پخت ، سفال ها و کاشی های دیواری می شود.
سرامیک های ساختاری شامل آجرها، لوله ها، کاشی های سقفی و زمین هستند.
سرامیک های فنی هم چنین به عنوان سرامیک های مخصوص، لطیف، پیش رفته و مهندسی شناخته می شوند. این ردیف سرامیک شامل تکیه گاهها، کاشی های مخصوص(مانند پوشش حرارتی فضاپیما) وسایل زیست پزشکی، سوخت هسته ای، آجرهای سرامیکی، موتورهای سرامیکی و روکش سرامیکی است.
سرامیک های دیرگداز ، سرامیک هایی هستند که برای ساختن ظروف ،ساختن ذوب فلز، خط کوره، گرمای تابشی در اجاق های گازی استفاده می شوند.
مواد سرامیکی و خواص آنها
انواع مختلف سرامیک

سرامیک چگونه ساخته میشود؟

مواد خام برای ساخت سرامیک ،خاک رس، کائولینیت،اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون، کاربید تنگستن و سایر عناصر خالص به خصوص هستند ، مواد خام با آب ترکیب می شوند تا مخلوطی را درست کنند که قابل شکل و قالب گیری باشد. کار با سرامیک ها ،اغلب بعد از درست شدن سخت است، بنابراین آنها از قبل به شکل نهایی دلخواه در آمده اند.
فرم دلخواه خشک می شود و در یک فر اجاق مانند ،حرارت داده می شود. فرآیند حرارت دادن، انرژی فراهم می کند تا زنجیره های شیمیای جدید (تبدیل به شیشه ) و گاهی اوقات مواد معدنی جدید مانند (انواع مولیت در خاک چینی در حرارت دادن چینی) تشکیل شوند. لعابهای ضد آب، تزئینی یا کاربردی ممکن است، قبل از حرارت دادن اضافه شود و یا ممکن است نیاز به اضافه شدن بعد از حرارت دادن باشد که بیشتر نیز رایج است.
حرارت دادن اولیه محصولی را تولید میکند که بیسکو نامیده می شود.حرارت دادن اولیه ،مواد آلی و آلودگی های فَرار را می سوزاند.حرارت دادن برای بار دوم یا سوم ، لعاب دادن گفته می شود.
مواد سرامیکی
مراحل ساخت سرامیک
موارد استفاده ی سرامیک ها
سفالگری، آجرها، کاشی ها، ظروف گلی و ظروف چینی نمونه های رایج سرامیک هستند.
این مواد برای استفاده در ساختمان، صنعت و هنر معروف هستند.

مواد سرامیکی دیگری نیز وجود دارند:

در گذشته شیشه به عنوان سرامیک شناخته میشد، زیرا یک جامد غیر معدنی بود که مانند سرامیک حرارت داده میشد و با آن رفتار می کردند.اگرچه چون شیشه یک ماده جامد غیر شفاف است، معمولا به عنوان یک ماده جدا حساب می شود.ساختار درونی منظم سرامیک نقش مهمی در ویژگی و خاصیت آن ایفا می کند.سیلیکون خالص جامد و کربن ممکن است به عنوان سرامیک به نظر برسنددر یک مفهموم سختگیرانه و دقیق ،الماس هم می تواند سرامیک نامیده شود.

کاربید سیلیکون و کاربید تنگستن:

سرامیکهای فنی هستند که خاصیت ضد خراش و ساییدگی بالایی دارند که آنها را برای ساخت زره ، روکش پوشش برای کار در معدن و اجزای دستگاه مفید می کند.

اکسید اورانیوم :

سرامیکی هست که به عنوان سوخت هسته ای رادیو اکتیو استفاده می شود.

انواع سرامیک

چه موادهایی در سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد

زیرکونیا:

برای ساخت تیغه ی چاقوی سرامیکی، کریستالها ، ذرات سوخت و حسگر های اکسیژن استفاده می شود.

زینک اکسید :

یک نیمه رسانا است.اکسید بورون برای ساخت زره انسانی استفاده می شود.

استرونتیوم بیسموت:

اکسید مس و منیزیوم دیبورید فوق راسانا هستند.

استاتیت(سیلیکات منیزیم):

برای ساخت عایق های الکتریکی استفاده می شود.تیتانات باریم برای ساخت عامل حرارتی، خازن، مبدل و عامل نگه داری از اطلاعات استفاده می شود. مصنوعات سرامیکی برای باستان شناسی و دیرین شناسی مفید هستند .زیرا ترکیب شیمیاییشان برای تشخیص اصلیتشان می تواند استفاده شود.این نه تنها ترکیب خاک رس را شامل می شود، بلکه حالتش_ موادی که طی ساخت و خشک شدن استفاده شده_ را نیز شامل می شود.

خواص سرامیک
سرامیک چه خواصی دارد
خواص سرامیک
سرامیک شامل طیف وسیعی از مواد است که خیلی سخت است که ویژگیشان را تعیین کنیم.بیشتر سرامیکها خواصی که گفته خواهد شد را از خود نشان می دهند:
سختی بالا
معمولا شکننده، با چسبندگی ضعیف
دمای ذوب بالا
مقاومت شیمیایی
رسانایی الکتریکی و حرارتی پایین
شکل پذیری ضعیف
ضریب بالای ارتجاعی
نیروی تراکم بالا
شفافیت نوری برای طول موج های گوناگون.

[icon name=”tags” class=”” unprefixed_class=””] سرامیک چیست و چگونه ساخته میشود؟


#کاشی # سرامیک #سرام پخش
[flm_button link_address=”http://cerampakhsh.com/mag” link_target=”_blank” icon_placement=”Left” button_text=”گردآوری شده توسط: پایگاه اطلاع رسانی کاشی و سرامیک سرام پخش” font_family=”Shabnam” button_size=”XS” button_color=”Light” button_style=”Border” button_hover=”HoverB-Dark” rounded_corners=”3″]

[flm_button link_address=”https://instagram.com/cerampakhsh” link_target=”_blank” icon_placement=”Left” button_text=”اینستاگرام ما را دنبال کنید” font_family=”Shabnam” font_size=”15px” button_size=”XS” button_color=”White” text_color=”Purple” button_hover=”HoverF-Purple” rounded_corners=”3″ custom_border_color=”9f5de2″ animate_icon=”Grow” icon=”fa-instagram”]

۰

نظرات ۰

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از