پرسش و پاسخ
ما در آپارات

سنگ ، کاشی ، سرامیک و پرسلان

سنگ ، کاشی ، سرامیک و پرسلان

جایگاه کاشی ، سنگ و سرامیک در ساختمان سازی

سنگ ، کاشی ، سرامیک و پرسلان | در صنعت ساخت و ساز ساختمان سنگ و کاشی جزء پرکاربردترین مصالح ساختمانی در بخش نازک کاری هستند علت استفاده از این مصالح در ساختمان سازی مقاومت بالا در برابر رطوبت و فرسایش، عدم تغییر رنگ با گذشت زمان، تنوع در رنگ و جنس، عایق حرارتی بودن و بسیاری ویژگی دیگر می باشد.
همچنین سنگ در بیشتر مناطق به فراوانی یافت می شود و حتی بر اساس نوع سنگ یک منطقه نوع معماری آن منطقه هم مشخص می شود. به علت بافت قابل انعطاف و تراش پذیر سنگ می توان سنگ ها را به هر شکلی در آورده و هنر و معماری را به زیبایی هر چه تمام تر با یکدیگر تلفیق کرد. سنگ به علت عمر و دوام بالا هزینه ی تعمیر و نگهداری زیادی نداشته و از این رو سنگ کاری کف و نمای ساختمان ها بسیار مقرون به صرفه است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی استخراج و حمل و نقل سنگ ها سهل تر شده و سنگ کاری های ساختمانی گسترش بیشتری یافته است.
کاشی و سرامیک از دیگر مصالح فوق العاده پرکاربرد در صنعت ساختمان هستند. اینها بر خلاف سنگ، ساخته دست بشر هستند. به طور کلی به کاشی هایی که با لایه ای از سرامیک پوشیده شده باشند سرامیک گفته می شود. کاشی و سرامیک معمولا در فضای داخلی ساختمان به کار می روند و با طرح های بسیار متنوع در زیبایی هر چه بیشتر آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی و دیگر فضاهای به کار رفته تاثیر به سزایی دارند. یکی دیگر از مزایای کاشی و سرامیک به خصوص برای کف نسبت دیگر کف پوش ها دوام و مقاومت در برابر سایش و رطوبت و همچنین سهولت در نظافت است. البته باید به این نکته توجه داشت که کاشی یا سرامیکی که برای کف به کار برده می شود لعاب برق شیشه ای که معمولا از مواد معدنی و سیلیسی هستند نداشته باشد چرا که باعث سر خوردن افراد می شود.

نکات قابل توجه در صنعت سنگ و سرامیک

یکی از مواردی که سنگ کار و کاشی کار باید حتما به آن توجه داشته باشند این است که با توجه به اندازه ی کاشی ها و سنگ ها و اندازه ی فضایی که قرار است کاشی کاری یا سنگ کاری شود، اندازه گیری را با دقت بسیار زیاد انجام دهند تا در نهایت کار زیبا و یکنواخت و با ظرافتی تحویل دهند. کاشی کار و سنگ کار با بند کشی و درزگیری درست هنر خود را به تکمیل می کنند. البته بهتر است کاشی یا سرامیک کف در ابعاد بزرگتری انتخاب شوند تا حداقل بند کشی انجام شود چرا که از نظر بهداشتی درزهای کاشی و سرامیک ها به مرور محل تجمع آلودگی ها می شوند. البته پودرهای ضد باکتری هم وجود دارند که می توان از آنها برای بند کشی استفاده کرد.
آخرین تکنولوژی صنعت سرامیک سازی محصولی به نام پرسلان است که از مواد موجود در طبیعت و تحت فشار و دمای بالا تهیه می شوند. پرسلان ها رنگ سفید و متراکمی داشته و از سرامیک های معمولی ضخیم تر هستند. در ساختار آنها از آکریلیک استفاده می شود در نتیجه کمترین ضریب نفوذ آب را داشته و از این رو مناسب ترین گزینه برای کفپوش ساختمان ها هستند.

پرسلان چیست؟

پرسلان محصولی یکنواخت با رنگ بعد از پخت سفید و متراکم می باشد که از مواد موجود در طبیعت که در شرایط خاص تحت فشار بالا شکل گرفته و در درجه حرارت بالا تولید می شود.پرسلان جایگزینی زیبا و ارزنده با برترین خصوصیات یک پوشش مورد استفاده در نما و کف ساختمان ها می باشد، همچنین این محصول جدیدترین تکنولوژِی صنعت سرامیک در حال حاضر می باشد.

ویژگی های مهم پرسلان

استحکام خمشی بالا (دو تا سه برابر سنگ های گرانیتی)
جذب آب پایین تا کمتر از ۰/۱ درصد و مقاوت در برابر یخبندان ( غیر قابل نفوذ در قیاس با سنگ)
مقاومت شیمیایی بالا و مقاومت در برابر لک پذیری ( مواد شوینده و پاک کننده اسیدها و بازها)
مقاومت سایش بالا ( عمر طولانی و درخشش زیاد)
سختی سطحی بالا ( عدم خراش سطحی و حفظ زیبایی)
ثبات رنگ در مقابل نور خورشید ( که ناشی از عدم تاثیر اشعه بالا بر ساختار آن است که در سنگ های طبغی دیده نمی شود.)
قابلیت تولید در سایزهای مختلف و وجود طرح ها و رنگ های بدیع و بیکران
قابلیت نصب بوسیله نصب خشک و نما و ابنیه بلند مرتبه ( به عنوان یک ابزار مهندسی قابلیت ابزار خوری و نصب قطعات را در روی خود دارد.)
ضد حریق بودن ( نسبت به آتش مقاوم است و در برابر حرارت تغییر ساختار نمی دهد.)

تفاوت فرآیند تشکیل سنگ با پرسلان

سنگ های طبیعی طی یک و یا چند مرحله دگردیسی در طبقات داخلی زمین و تحت دمای درونی زمین که تقریبا۱۰۰۰ درجه سانتی گراد می باشد کاملا ذوب می شوند که اگر سریع سرد شوند به صخره های آتشفشانی و اگر با آرامی سرد شوند به صخره های آذرین تبدیل می شوند.استخراج سنگ های طبیعی و خارج نمودن آنها از طبقات زیر زمینی باعث می شود که در شرایط جوی زمین پایداری خود را از دست بدهند و به همین دلیل سنگ های طبیعی دارای ضعف های بسیاری هستند از جمله:
سریع واکنش نشان دادن در مقابل اسیدها و بازها و مواد شیمیایی دیگر که به علت تراکم و دانسیته و وجود تخلخل سطحی و باز بسیار زیاد و وجود پیوند ناقص و اکتیو می باشد.
استحکام خمشی و مکانیکی پایین که در نتیجه از دست دادن پایداری در اثر استخراج، تراکم و دانسیته پایین می باشد.
در پرسلان ها به علت وجود آماده سازی پیشرفته مواد اولیه، مخلوط کردن مواد اولیه متناسب با همدیگر برای ایجاد فاز های عالی تر جهت ارتقا ویژگی های پرسلان، تولید یک ترکیب کاملا مخلوط شده در آسیاب های بالمیل که باعث یکنواختی کلی خواهد شد، تولید گرانول (دانه های به شکل سیب) به عنوان ذرات ابتدایی تولید پرسلان که شکل گرانول ها و درصد رطوبت موجود در آنها باعث می شود در هنگام پرس کاملا در هم قفل شده و همین مسئله دلیل بالا رفتن دانسیته می باشد.پرس گرانول های تولیدی با درصد رطوبت خاص از مهمترین مسئله های بالا رفتن استحکام و دیگر ویژگی های برتر محصول پرسلانی می باشد.در آخر پخت محصول پرسلانی است که تحت یک سیکل پخت مشخص انجام می شود، این سیکل پخت باعث به وجود آمدن فازهای نهایی بسیار پایدار در پرسلان ها می شود. دما در حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد است پس این مسئله باعث می شود در برابر عوامل واکنش پذیر مقاوم گردد و حالت پایداری داشته باشد.براقیت محصول و کیفیت سطحی بالای این محصولات در قسمت پولیش اتفاق می افتد.سختی سطحی بالا و تراکم زیاد محصولات و براقیت بالا در حد ۶۰۰ لوکس می باشد.

محل های استفاده پرسلان

اماکن مسکونی ( مجتمع ها، ویلا ها، …)
حمام و دستشویی (سرویس های بهداشتی)
پله ها و پیشخوان ها
نما های بیرونی و داخلی
پیاده رو ها و محوطه ها
ادارات و شرکت ها و سازمان ها
کارخانه ها (سالن های تولید، انبارها، …)
مدارس و آموزشگاه ها،مراکز خرید و آموزشگاه ها،فرودگاه ها،مترو ها،ترمینال های انتقال مسافر،بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی در کلیه سطوح،رستوران ها و کافی شاپ ها،هتل ها، متل ها و مراکز اقامتی
مراکز فرهنگی هنری، ورزشی و…

نصب کاشی پرسلان در نمای ساختمان ها

کاشی پرسلانی نسل سوم کاشیهای کف و دیوار به کاشیهای پرسلانی تعلق دارد که مناسب نصب بر روی کف و دیوار و نمای ساختمان می‌باشند. کاشیهای پرسلانی بدلیل جذب آب بسیار پایین و فرایند تولید خاص و منحصربه‌فرد از استحکام بالایی برخوردار بوده و به نوعی می‌توان آنها را سنگ مصنوعی نامید. تنوع تولید در ابعاد و طرح باعث گرایش استفاده مصرف کنندگان از این محصول ساختمانی شده است. امروزه درمیان محصولات رایج جهت پوشش سطوح وسیع، کاشی پرسلانی به عنوان یک کاشی بدون لعاب و یا لعابدار باپخت دمابالا وتخلخل پایین وجذب آب کمتراز ۵/. درصدازاهمیت بالایی برخورداربوده وحجم تولید آن نیز روزبروز بیشتر می‌شود.

راه های نصب کاشی پرسلان در کف ساختمان

۱-استفاده از چسب
۲-استفاده از ملات همراه با بند کشی
استفاده از چسب سرامیک پودری نظیر مگاپوکسی و K-900 با خصوصیات ویژه‌ سبب تسریع در اجرا و اقتصادی شدن عملیات اجرا خواهد شد. این چسب بر پایه سیمان تولید می‌شود و در مقابل رطوبت و آب کاملاً مقاوم می‌باشد مواد موجود در چسب کاشی و سرامیک پودری قدرت انعطاف پذیری زیادی به آن خواهد داد و ضمناً باعث چسبندگی بیشتر می‌شود. چسب سرامیک پودری K-900به راحتی با آب مخلوط می‌شود و پس از خشک شدن در برابر آب، رطوبت، سرما و گرما پایدار و بادوام است. از خصوصیات ویژه دیگر آن چسبندگی خوب به مصالح ساختمان، کاهش بار مرده ساختمان و کاربرد بسیار آسان آن است.

کاربردهای پرسلان

۱- چسباندن سرامیک بر روی سطوح سنگی موزاییک و سیمانی
۲- نصب قرنیزهای سنگی
۳- انجام کارهای ظریف و دقیق که نیاز به چسبندگی بالا و مقاومت زیاد دارد
۴- زیرسازی سطوح ناهموار و مستحکم

فواید پرسلان

قدرت چسبندگی بالا
قابل استفاده برروی سطوح افقی و عمودی
سهولت استفاده و کارآیی بالا
سبک بودن
ضد آب و غیر سمی
مقاومت کافی در مقابل لغزش
قابل اجرا روی بتن , سیمان , ملات آهک

میزان مصرف پرسلان

میزان مصرف چسب سرامیک پودری K-900 بستگی کامل به سطح زیرکار و سرامیک موجود دارد. در حالت استاندارد سطح به ازاء هر متر مربع ۵/۲ الی ۵/۳کیلوگرم پودر چسب سرامیک مصرف می‌شود.

نحوه مصرف پرسلان

بعد از تمیز و آماده کردن زیرسازی باید دو پیمانه حجمی از پودر K-900رابا تقریباً یک و نیم پیمانه حجمی از آب مخلوط کرد تا خمیری همگن بدست آید. مخلوط باید به مدت ۱۵ دقیقه کاملاً مخلوط شود و سپس آن را بوسیله ماله شانه‌دار مصرف نمود در صورت افزایش مقاومت می‌توان مقداری از چسب بتن استفاده نمود. سرامیکها بایستی در مدت ۱۰ دقیقه بر روی ملات خمیری نصب گردند و بعد از ۲۴ ساعت که به استحکام نهایی خود رسیدند می‌توان بندکشی کرد. برای ملاتهای ضخیم می‌توان مقداری سیمان و خاک سنگ درمخلوط چسب سرامیک اضافه شود. برای دیوار و داخل استخر حتماً بین ۷ تا ۱۰ درصد وزن سرامیک از چسب بتن آب‌بندی استفاده شود.

[icon name=”tags” class=”” unprefixed_class=””]سنگ ، کاشی ، سرامیک و پرسلان


#کاشی # سرامیک #سرام پخش
گردآوری شده توسط: پایگاه اطلاع رسانی کاشی و سرامیک سرام پخش

اینستاگرام ما را دنبال کنید
۰

نظرات ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *