پرسش و پاسخ
ما در آپارات
hello

صادرات و واردات چینی بهداشتی در جهان قسمت اول

صادرات و واردات چینی بهداشتی در جهان

صادرات و واردات چینی بهداشتی در جهان قسمت اول

صادرات و واردات چینی بهداشتی

قسمت اول

صادرات و واردات چینی بهداشتی در جهان در بازه ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ معادل ۶۴ % افزایش یافته، از ۱.۷ به ۲.۸ میلیون تن رسید و میانگین رشد سالیانه ای معادل ۵.۱ % را رقم زد. البته این رشد در سال ۲۰۱۶ متوقف شد و صادرات و در مقایسه با سال قبل از آن یعنی ۲۰۱۵، ۱.۴% کاهش یافت. تجزیه و تحلیل صادرات طبق منطقه جغرافیایی، نشان از روندی نسبتا ناهمگون دارد.

 آسیا مالک ۵۵ % ازسهم صادرات جهان، همچنان بزرگترین تولید کننده چینی بهداشتی در جهان است، سال گذشته اما با کاهشی معادل ۴.۷% صادراتش به ۱.۵۹میلیون تن رسید و این دومین کاهش متوالی پس از سقوط ۰.۶% در سال گذشته است. این انقباض عمدتا به علت کاهش صادرات چین بوده است، در مقابل شاهد رشد در سایر کشورهای اصلی صادرکننده آسیایی مانند هند، تایلند و ویتنام بودیم. اتحادیه اروپا، دومین صادرکننده بزرگ جهان، رشد خود را در سال ۲۰۱۵ ادامه داد و به ۵۸۳ هزار تن رسید (۲.۴%+) این رشد عمدتاً به دلیل عملکرد قوی صادرات در سه کشور بزرگ صادرکننده، پرتغال، لهستان و آلمان است.

صادرات و واردات چینی بهداشتی در جهان

عملکرد قوی مکزیک در بخش صادرات، به میزان ۳۶۸۰۰۰ تن (۸.۲%+) منطقه شمال آمریکا  (NAFTA)را نیز تحت تأثیر قرار داد. کشورهای اروپایی خارج از اتحادیه اروپا نیز (۱% + تا ۱۸۸۰۰۰ تن) عملکرد خوبی را رقم زدند، که ترکیه نقش عمده ای در این رشد داشت. آمریکای جنوبی پس از ۴ سال کاهش قابل ملاحظه، رشد خود را (۱۰.۷%+، ۸۰۰۰۰تن) از سر گرفت، در حالی که آفریقا پس از ۶ سال رشد بی وقفه، برای دومین سال متوالی رشد منفی در صادرات (%۱۴.۴-، ۷۲۰۰۰تن) راتجربه کرد.

نگاهی کلی به دوره ده ساله، تصویری بسیار واضح از چگونگی صادرات در هر منطقه بدست می دهد. در بررسی بیشتر نکته قابل توجه رشد استثنایی در آسیا بود، که صادرات از ۴۴۷۰۰۰ تن در سال ۲۰۰۶ به ۱.۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ افزایش یافت و به طور کلی ۲۵%۶(۱۳.۵+CAGR% ) و رشد در صادرات را در این قاره رقم زد. آسیا با افزایش درصد سهم خود در صادرات جهانی از ۲۵% در سال ۲۰۰۶ به ۵۵ % در حال حاضر، توانست رتبه اکثریت سهام را از مناطق دیگر برباید. حجم صادرات اتحادیه اروپا در مقایسه با سال ۲۰۰۶ به طور کلی ۸ درصد کاهش یافت و سهم اتحادیه اروپا از تجارت جهانی از ۳۶.۱ درصد به  ۲۰.۲ درصد کاهش یافت. سهم منطقهNAFTA ، با وجود رشد ۲۸ درصدی صادرات در طول دهه از ۱۶.۴% به ۱۲.۸% کاهش یافت. آمریکای جنوبی، که در سال ۲۰۰۶، ۱۰.۳ درصد از صادرات جهان را به خود اختصاص داد، پس از یک دوره ده ساله رکود ۵۶ درصدی، سهم جهانی صادرات خود را ۲.۸% تخمین زد. دیگرکشورهای اروپایی به طور کلی ۱۵ درصد در طول دوره مورد نظر رشد کردند و در سال۲۰۱۶ موفق به تصاحب سهم ۶.۵ درصدی در بخش صادرات جهان شدند، این درحالی است که میزان سهام صادرات جهانی این کشورها در سال ۲۰۰۶ به میزان ۹.۳ % برآورد گردید.

آفریقا با رشد استثنایی توانست میزان سهم خود از صادرات جهانی را از ۲.۴% در سال ۲۰۰۶ به ۵.۲ % در سال ۲۰۱۶ ارتقا دهد و رشدی ۷۲ درصدی را در دوره مذکور از آن خود سازد. (۵.۵ +%CAGR )

رتبه بندی ۱۰ کشور برتر صادرکننده در جهان در مقایسه با سال ۲۰۱۶ تقریبا بدون تغییر باقی ماند، تنها تغیر در رتبه دهم بود که ایتالیا جای خود را به ویتنام داد و به رتبه یازدهم تغییر جایگاه داد این تغییر به دنبال کاهشی معادل ۱۳.۹% (در مقایسه با سال ۲۰۱۵) در صادرات بود. این امر که ۸ کشور از ده کشور برتر صادرکننده چینی بهداشتی شاهد رشد در صادرات بودند خود نشانه ای مثبت می باشد.


 

 


منبع: مجله دنیای سرامیک

گردآوری شده توسط پایگاه اطلاع رسانی کاشی و سرامیک سرام پخش

 

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments