پرسش و پاسخ
ما در آپارات

صنعت کاشی سرامیک جهان تحت تأثیر کرونا (COVID – 19)

صنعت-کاشی-سرامیک-تحت-تاثیر-کرونا

صنعت کاشی سرامیک جهان تحت تأثیر کرونا (COVID – 19)

صنعت کاشی سرامیک جهان تحت تأثیر کرونا | درست مانند سایر بخش ها، صنعت سرامیک جهانی نیز باید با عواقب شدید این فاجعه سخت انسانی و اقتصادی سال ۲۰۲۰ که بسیار غیر قابل پیش بینی و ناهنجار بوده، مقابله کند.
صنعت کاشی جهان به دلیل یک دوره دو ساله رکود طی سال های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ که در آن تولید و مصرف جهانی در حال کاهش است، به طور ویژه ای تحت تأثیر بحران ناشی از وضعیت اضطراری سلامت قرار گرفته و بازیگران اصلی این حوزه در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده است.
آخرین ویرایش ارزیابی سالانه انجام شده توسط ACIMAC / MECS حاکی از افت ۷ درصدی طی دو سال است که افت بیشتری در سال ۲۰۱۹ در هر دو حجم تولید (۳.۷ ٪ کاهش به ۱۲.۷ میلیارد مترمربع) و مصرف (۱۲.۴ میلیارد مترمربع، ۴-% ) دارد.
این مساوی است با کاهش اندازه صنعت معادل نیم میلیارد مترمربع در یک سال یا یک میلیارد مترمربع در طول مدت دو سال و واضح است که بیشترین خسارت را چین متحمل شده است چرا که پس از کاهش ۱۱ درصدی در سال ۲۰۱۸ با سقوط بیشتر ۸.۷ درصدی در سال گذشته روبرو شد.در این مقاله با سرام پخش همراه شوید تا وضعیت صنعت کاشی سرامیک کشورهای مختلف در بحران کرونا را بررسی نماییم.

صنعت کاشی سرامیک جهان تحت تأثیر کرونا 

وضعیت کشور های مختلف در بحران کرونا

رشد هم زمان تولید در هند و برزیل برای جبران ضرر به این بزرگی کافی نبود ولی با این حال، هند از نظر تجارت بین المللی ستاره واقعی سال ۲۰۱۹ بوده است و با ۳۶۰ میلیون مترمربع صادرات کاشی رقمی که طی ۳ سال تقریبا دو برابر افزایش یافته، در سال ۲۰۱۹ با افزایش ۳۱ درصدی روبرو شده است، این کشور پس از چین و اسپانیا به سومین کشور صادرکننده تبدیل شده است و کاشی های آن به طور فزاینده ای به عنوان جایگزین محصولات چینی، چه در ایالات متحده آمریکا و چه در سایر نقاط توزیع و فروش رفته‌اند.

صنعت-کاشی-سرامیک-در-بحران-کرونا

چشم انداز سال ۲۰۲۰ بسیار متفاوت است. هیچ کشوری نیست که در معرض بیماری همه گیر قرار نگرفته باشد، گرچه هنوز هم ارزیابی واقعی آن بر سیستم های تولید جهانی بسیار دشوار است.
با وجود این، بررسی از کشورهای اصلی تولیدکننده و بزرگترین گروه های جهانی در بخش انجام شده توسط ACIMAC / MECS نشان میدهد که، با فرض این که دیگر برنامه قرنطینه ای وجود نداشته باشد، تولید کاشی و سرامیک در جهان ممکن است در حدود ۵.۸ ٪ تا تقریبا ۱۱،۶۰۰ میلیون مترمربع انقباض داشته باشد.
این کاهش نسبت به پیش بینی های منفی تر که در ماه مه انجام شده نسبتا کمتر است و می تواند ناشی از بهبود شرایط تجارت از ماه ژوئن به بعد باشد که عمدتا توسط اکثر تولیدکنندگان و فروشندگان تأیید شده است.
چین که در نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی به مقدار ۵.۸ ٪ کاهش تولید داشته است، فعالیت خود را به طور کامل از سر گرفته و انتظار می رود که میزان کاهش تولید در کل سال را کمتر از ۱۰ ٪ ثبت کند. علاوه بر این، برنامه ریزی شده است تا ماه دسامبر حدود یکصد خط جدید برای تولید اسلب های بزرگ در سراسر کشور چین نصب شود که این امر تأثیرات مثبتی در بازارهای جهانی این کشور خواهد گذاشت.
ترکیه قصد دارد مقادیر مشابه سال ۲۰۱۹ را حفظ کند. در عین حال، سایر کشورهای تولیدکننده بزرگ نیز بدبین تر هستند و برزیل، ویتنام، اسپانیا و مکزیک پیش بینی می کنند که تولید ملی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.
در مورد شرکت های منفرد، حتی بزرگترین گروه های تولیدی جهان نیز با احتیاط خوش بین هستند. تقریبا همه انتظار دارند که انقباض در تولید و فروش بین ۱- ٪ تا ۱۰- ٪ محدود شود، این در حالی است که هدف برخی از آنها رشد بیشتر است.

صنعت-کاشی-سرامیک-در-بحران-کرونا

اما در ایران شرایط کاملا متفاوت است، بحران های مختلف در حال حاضر دست به دست هم داده اند و پیش بینی شرایط را بسیار سخت نموده است. آنچه در حال حاضر از وضعیت بازار به چشم می خورد رونق نسبی بازار مسکن طی سال ۱۳۹۶ و همچنین تمایل بیشتر تولیدکنندگان به صادرات و دسترسی به منابع ارزی باعث افزایش تولید علی رغم بحران های مختلف شد است و پیش بینی می گردد ایران سال جاری را با افزایش نسبی بین ۵ تا ۱۰ درصد در تولید، فروش و صاردات به پایان رساند.
این در حالی است که وضعیت اقتصادی و مسکن در سال ۱۴۰۰ به هیچ وجه قابل پیش بینی و اتکا نبوده و تولیدکنندگان بایستی در طرح ریزی سیاست های خود در سال های آتی احتیاطهای لازم را به عمل آورند.

 

در صورتی که این متن برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید


اینستاگرام ما را دنبال کنید

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments