پرسش و پاسخ
ما در آپارات

مروری بر عیوب کاشی (قسمت دوم)

مروری بر عیوب کاشی (قسمت دوم)

ترک

عیب به صورت یک ترک چند میلیمتری یا بیشتر که عمود بر لبه کاشی می­باشد ظاهر می­گردد.

مروری بر عیوب کاشی

علت های احتمالی:

این عیب در حین خروج کاشی از قالب تشکیل می­شود و این به این دلیل است که تلرانس تیغه ها و پانچ ها زیاد است که این میتواند به دلیل ساخت ضعیف و یا سایش و فرسودگی زیادی باشد که موجب تجمع پودرهای نرم گردد. این مواد باعث ایجاد عیب در مرحله خشک کردن و یا در مرحله انتقال کاشی خام حاصل می­گردد.

راه حل پیشنهادی :

ابتدا عیب را می­بایست به وسیله بررسی های دقیق در خروجی های پرس و خشک کن شناسایی نمایید . سپس پارامتر های پرس و خشک کن را تنظیم کرد.

ترک

این عیب عبارت است از حضور ترک خطی که از لبه های کاشی شروع می­شود.

علت های احتمالی:

این عیب به دلیل گسستگی مواد در حین پرسینگ در زمانی که کاشی از قالب بیرون می­اید واین اغلب به دلیل استفاده از قالب های ناصحیح و همچنین تیغه های باریک می­باشد بالاخص زمانی که کاشی نازک می­باشد.

راه حل پیشنهادی:

کنترل منظم برای شناسایی علامت و فرسودگی و سایش در قسمت های مخروطی قالب،زمان زمان تعویض قالب به وسیله سازنده بایستی رعایت شود.

ترک

این عیب عبارت است از یک یا چند ترک چند میلیمتری که عمود بر لبه کاشی می­باشد.

علت های احتمالی:

این عیب زمانی که کاشی از قالب خارج می­گردد تشکیل می­شود. در غیر این صورت ترک ها در حین خشک شدن و یا زمان انتقال کاشی­های خام تشکیل شده اند.

 

راه حل پیشنهادی:

لازم است منشا دقیق عیب با کنترل اینکه ترک درست و بلافاصله بعد از پرسینگ است و یا بعد از مرحله خشک شدن شناسایی گردد. ممکن است پارامترهای پرس و خشک شدن را تنظیم نمود و از طرفی باید کاشی خام را از نقطه نظر استحکام و مقاومت مکانیکی را بررسی کرد.

ترک

این عیب به دلیل حضور ترک با طول چند سانتیمتر است که موازی لبه کاشی بوده و همراه با قسمتی به صورت شکسته است.

علت های احتمالی:

لازم است در مرحله پرسینگ نشست و سقوط قالب و همچنین فرایند هوا گیری را تنظیم کرد . بایستی پارامترهای مقاومت و استحکام مکانیکی بدنه خام را برای بهینه سازی مقدار پلاستیسیته را کنترل نمود.

ترک

عیب به صورت تک ترک و یا چند تایی که عمود بر لبه کاشی می­باشد ظاهر می شود.

علت های احتمالی:

این عیب در مرحله پرسینگ و یا خشک شدن تشکیل می­شود. علت اول می تواند به دلیل تلرانس ناصحیح قالب بوده و عدم رعایت دقیق لازم پرس باشد و یا به علت سریع بودن سیکل خشک شدن و یا سیکل نامناسب خشک شدن برای آن مواد خاص باشد.

راه حل پیشنهادی:

لازم است دلیل دقیق عیب مشخص گردد که این کار با کنترل دقیق پرس ویا خروجی خشک کن می­تواند صورت گیرد.  پس باید پارامتر های خشک کن و یا پرس را تنظیم نمود.

منبع: سرام پخش


نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments