پرسش و پاسخ
ما در آپارات

مروری بر عیوب کاشی (قسمت پنجم)

مروری بر عیوب کاشی (قسمت پنجم)

مروری بر عیوب کاشی (قسمت پنجم)


نقطه های سیاه

این عیب از یک نقطه سیاه یا بیشتر که ابعاد آنها کمتر از یک میلیمتر می باشد تشکیل شده و به نظر میرسد درون لعاب حبس شده اند.

علت های احتمالی:

این عیب احتمالاً می­تواند به دلیل نزول ذرات فلزی روی سطح کاشی ایجاد شود و میتواند بین اعمال لعاب و مرحله پخت به وجود آمده باشد.

راه حل پیشنهادی:

برای اجتناب از وجود آلودگی های احتمالی بایستی سیستم های اعمال لعاب را تمیز نمود و اگر لازم باشد توجه خاصی به تمیز بودن داخل کوره باید داشت و جریان هوا را افزایش داد.

نقطه های سیاه

این­ عیب از یک نقطه سیاه تشکیل شده که ابعاد متوسط آن یک میلیمتر می باشد بررسی های میکروسکوپی نشان می­دهد که ماده در لایه لعاب می­باشد.

علت های احتمالی:

این عیب به دلیل آلودگی سطحی ایجاد شده است و از نزول اتفاقی و تصادفی یک ذره فلزی و یا بیشتر در حین حرکت کاشی به طرف ورودی کور حاصل شده است.

راه حل پیشنهادی:

لازم است یک سیستم گردشی هوای کافی را در ورودی کوره و خلاف آن تهیه نمود به طوری که منابع احتمالی آلودگی هوا را بتوان کنترل کرد. یا به عبارت دیگر در مسیرهای عبوری کاشی ،به وسیله نصب یک سیستم گردشی و دمنده هوا در ورودی کوره میتوان آلودگی هایی که در مسیر های واگن های ذخیره و هواکشها و غیره ایجاد شده را حذف کرد.

لکه و نقاط قهوه ای

این عیب از یک لکه قهوه ای کوچک که در سطح قرار داشته و قسمتی از آن در لایه شیشه ای حبس شده است تشکیل شده است.

علت های احتمالی :

لازم است سیستم در مرحله پیش پخت بررسی گردد زیرا افتادن پودر و ذرات سرامیکی و یا گرد و خاک روی کاشی های مجاور و یا گرد و غبار درون بغل تراش های خشک کاشی می­تواند سبب چنین عیبی شود.

راه حل پیشنهادی:

باید منطقه پیش پخت را تمیز کرد و ذرات گرد و خاک را حذف کرد و یا اگر بدنه منفجر شده باشد باید زمان خشک شدن افزایش یابد.

لکه و نقاط قهوه ای

این عیب ذرات رنگ قهوه ای یا قرمز است که روی سطح لعاب وجود دارد که نفوذ آن به داخل بدنه کاشی ادمه می یابد.

علتهای احتمالی:

این عیب میتواند به دلیل افتادن مواد غلیظ شده که در حین مرحله پیش پخت تولید میشود ایجاد گردد. یا در غیر اینصورت این عیب می تواند به دلیل یک کلوخه ذوب شده باشد که پس از اعمال لعاب از روی لعاب حف نشده است. به طور متناوب این عیب می تواند ناشی از آلودگی در بدنه کاشی باشد.

راه حل پیشنهادی:

لازم است کلیه مواد کاندنس شده را از از دود کش کوره خارج کرد. برای کاهش وقوع و بروز این عیب پیشنهاد می­شود منحنی پخت و پروفایل حرارتی کوره را تغییر داد.

لکه های تیره

عیب به دلیل حضور یک لکه تیره یا بیشتر که روی سطح لعاب می­باشد ظاهر می­شود و این لکه ها ممکن است به درون لعاب نفوذ کنند.

علت های احتمالی :

این عیب معمولاً پس از لعاب کاری و قبل از پخت زمانی که کاشی در حال انتقال و یا ذخیره شدن است ایجاد میگردد ناخالصی ممکن است برروی سطح لعاب بیفتد.

راه حل پیشنهادی:

سطح لعاب باید نسبت به دیگر فرایند های خط لعاب محافظ گردد. برای مثال باید اطمینان حاصل کرد که هیچگونه ذره ای در ورودی کوره و در زمان پیش پخت بر روی لعاب نیفتد

منبع: سرام‌پخش


نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments