پرسش و پاسخ
ما در آپارات

ملات مخصوص کاشی کاری

ملات مخصوص کاشی کاری

ملات مخصوص کاشی کاری

ملات مخصوص کاشی کاری

ملات کاشی سرامیک به انواع مصالح مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز اشاره دارند که برای پر کردن، قفل کردن و نگه داشتن محدوده بین هر کاشی با کاشی های مجاورش در یک فضای مشخص استفاده می شود. اغلب در نصب انواع کاشی ها، ممکن است بر اثر گذشت زمان و افزایش طبیعی فاصله بین خطوط و یا جا به جا شدن کاشی ها بر اثر عوامل محیطی، کاشی ها از نظم خارج شده و در شکل نامنظمی قرار بگیرند. همچنین با جابه جایی کاشی ها، فشار مضاعفی به کاشی های لبه می آید و باعث شکستگی کاشی می شود. ملات مخصوص کف معمولا می تواند از فاصلۀ خالی بین کاشی ها را پر کرد و از این شکستگی جلوگیری کند. در واقع ملات ماده ای انعطاف پذیر است که برای پر کردن فضاهای خالی از آن استفاده می شود و به جز جنبه کاربردی، جنبه تزئینی هم دارد.

هنگامی که کاشی ها بر روی کف نصب می شود، صفحات پشتی کاشی تنها با چسب بر روی صفحه قرار می گیرند و شکاف هایی در این بین به وجود می آید. به طوری که اگر این فضای خالی پُر نشوند، بر اثر مرور زمان و اختلاف دما در طول تابستان و زمستان، باعث ایجاد ترک در کاشی می شوند. همچنین این شکاف ها خطوط آسیب پذیر را ایجاد می کنند. رطوبت، میکروب ها، قارچ ها و کپک هایی که بر روی سطح کاشی قرار دارند، از طریق همین شکاف ها به زیر کف کاشی نفوذ می کنند.

ملات برای پُر کردن خطوط بین کاشی ها با یکدیگر استفاده می شود. همینطور ملات به اندازه کافی مقاوم در برابر بسیاری از لکه ها است و در عین حال به جابجایی کاشی نیز اجازه نمی دهد. این فرایند یک طبقه را بر روی کف ایجاد می کند که جامد، محکم شده، محافظ کاشی و حتی محافظ کف است و خود به عنوان یک ساختار در میان خطوط تقسیم می شود.

ملات کفپوش معمولی نیاز به زمان برای خشک شدن دارند. تمام کاشی های طبیعی و سنگی شامل سنگ ها، سنگ آهک، سنگ مرمر، سنگ تراورتن، ماسه سنگ، کوارتز، گرانیت، و انیکس است. کاشی های صنعتی مانند سرامیک، پرسلان، حیاطی و غیره نیاز به استفاده از ملات برای جلوگیری از ترک خوردگی دارند. همچنین در بعضی از تاسیسات کفپوش گرمایی و بتنی نیز از ملات استفاده می شود.

کاربرد

هنگامی که کاشی های کفپوش با چسب بر روی سطح مورد نظر نصب می شوند، فضا های نازک و کوتاهی بین هر کاشی با کاشی های مجاور خود به وجود می آید. این خط ها و فاصله ها در کل فضا با یک الگوی مشخص در کنار همدیگر قرار می گیرند. در واقع صفحه پشتی کاشی ها به روی کف قرار می گیرد و چسب که آن را بر روی کف نگه می دارد.

هنگامی که چسب ها خشک شده اند و کاشی ها به طور ثابت در محل قرار می گیرند، عمدتاً ملات استفاده می شود. اگر از کاشی متخلخل استفاده کنیم، قبل از این مرحله، کاشی باید سیلر شده باشند، زیرا ملات می تواند باعث نازک شدن لعاب کاشی و ایجاد لکه های دائمی بر روی آن شود. معمولاً ملات جامد و پودری در داخل کیسه ها یا جعبه های مواد خام به فروش می رسد. در صورت استفاده می تواند با آب مخلوط شده تا یک ترکیب سفت_ مانند ماست غلیظ_ حاصل شود .

سپس این توده ملات گِلی، با استفاده از یک کاردک بر روی تمامی شکاف ها و خطوط باز بر روی کفپوش کاشی ریخته می شود. اگر شما می خواهید از ملات بیشتری استفاده کنید، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که ملات تمام خطوط را پوشانده است و تمام شکاف کاشی ها را پر کرده است. همچنین برای اطمینان روی خود کاشی را هم برای مدت کوتاهی با ملات می پوشانند. به همین دلیل است که استفاده از سیلر پیشنهاد می شود زیرا می تواند از لکه های اضافی ناشی از دوغآب را به راحتی پاک کند.

(DIY)

هنگامی که ملات کاملاً در تمام سطح پخش شد و پس از مدت کوتاهی می توان لایه های ملات اضافی را با یک اسفنج و آب گرم پاک شود. فقط مراقب باشید که بیش از حد زیادی این کار را انجام ندهید چون باعث می شود ملات هایی که در بین شکاف ها قرار گرفته اند، از بین برود یا عمر ملات شما کاهش یابد. در این مرحله نگران در مورد رگه هایی از ملات که روی کاشی ها قرار دارند، نباشید. اگر کاشی ها به درستی سیلر شده باشند، این رگه های باقی مانده پس از خشک شدن بیشتر، از بین خواهند رفت.

ملات پس از مدت ۲۴ ساعت به طور کامل خشک و ثابت می شود. پس از کامل شدن این مرحله، شما می توانید تمام کف را با آب گرم بشویید تا این رگه های اضافی را از بین ببرید. حتی می توانید از اسفنج هم برای حذف این ملات اضافی استفاده کنید.

دوغآب کردن مجدد

از آنجایی که از نظر ساختاری، ساختار شیمیایی طبیعی متان نیز متخلخل است، به این معنی است که ملات هم بعد از مدتی در برابر لکه های آب، نفوذ پذیر و محلی برای گسترش قارچ و کپک ها می شود. به همین دلیل، ملات باید حتی در زمانی که مشکل جدی در سطح نیست هم مجدداً دوغآب شوند. در مواردی که ملات کاملاً از بین رفته باشد، ملات های قدیمی می توانند به طور کامل برداشته شوند و با یک ملات جدید جایگزین شوند.

منبع: ســرام‌پخــش

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments