پرسش و پاسخ
ما در آپارات

نصب و راه اندازی کاشی

نصب و راه اندازی کاشی

حال وقت آن رسیده تا در مورد مراحل اساسی نصب مطلع شوید و نکات تخصصی را بدانید.

نصب و راه اندازی کاشی | این مرحله ، مرحله ای است که کاشی و الگوی قرارگیری کاشی را انتخاب شده است و ابزار و مواد لازم نیز فراهم گردیده است. برنامه ریزی دقیق برای انجام نصب کاشی باعث اطمینان از نتیجه بهتر میشود.

مخلوط کردن ملات برای نصب و راه اندازی کاشی

این مرحله از آنچه به نظر می‌رسد بسیار با اهمیت‌تر است. به دست‌آوردن یکنواختی مناسب و زمان‌بندی ترکیب آن بسیار مهم است.
پیش از مخلوط کردن و ریختن آن، لازم است بدانیم زمان باز و زمان مطمئن چیست؟
زمان باز؛ مدت زمانی است که شما باید قبل از سفت شدن ملات با آن کار کنید که به این زمان نیز عمر سطل گفته می-شود. این زمان حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه است و می‌تواند برحسب نوع ملات، دما، رطوبت و … متفاوت باشد.
برای آن‌که بتوانید آزمایش کنید که آیا مخلوط در زمان باز قرار دارد یا خیر؛ لازم است انگشت خود را به آرامی روی سطح ملات قرار دهید، اگر انگشت‌تان به ملات آغشته نشود بدان مفهوم است که دیگر به اندازه کافی چسبنده نیست و زمان باز آن به اتمام رسیده است در این صورت باید آن را دور بریزید و دوباره مخلوط کنید.
زمان مطمئن: مقدار زمانی است که ملات پس از نصب کاشی به طور کامل تنظیم می‌شود و تثبیت می‌گردد.

گام های مخلوط کردن ملات

۱- با اضافه کردن مایع به سطل خود، شروع کنید و در مورد نسبت تبدیل مایع به پودر به توصیه‌های سازنده توجه کنید.
۲- برای جلوگیری از ایجاد حباب و توده‌های پودر، پودر را کم‌کم و آهسته اضافه کنید تا کاملا مخلوط شوند.
۳- برای دستیابی به قوام مورد نظر برای مخلوط به اندازه کافی پودر اضافه کنید.(یک معیار برای قوام آن است که شبیه کره بادام زمینی باشد)
۴- پس از به قوام آمدن مخلوط، اجازه بدهید ۵ الی ۱۰ دقیقه بدون حرکت و در محیط آزاد بماند. این مرحله برای دستیابی به چسبندگی مناسب بسیار حائز اهمیت است.
۵- برای اطمینان از قوام مخلوط، یک بار دیگر آن را بهم بزنید.
۶- پیش از آن‌که بخواهید کار را سریع‌تر انجام دهید و مخلوط در زمان باز خود باشد. کمی مخلوط را بهم بزنید.
۷- هنگام تمیز کردن هرگز مخلوط ملات را همراه آب داخل چاه نریزید. چراکه این کار باعث مسدود شدن لوله‌ها می‌گردد

نصب و راه اندازی کاشی

اعمال مخلوط ملات بر روی کف

ملات وظیفه نگه‌داشتن کاشی‌ها روی کف و جلوگیری از بهم‌خوردن ترتیب آنها را دارد. بنابراین می‌بایست از اینکه این مرحله را درست انجام داده‌اید اطمینان حاصل کنید.
پس از آماده شدن ملات، می توانید با استفاده از یک ماله دندانه‌ای بستر زیرین کاشی را آماده کنید. برای کاشی‌هایی با ابعاد بزرگ بهتر است پشت کاشی را نیز با ملات بپوشانید.
دندانه‌دار بودن ماله باعث می‌شود تا شیارهایی روی کف به جا بماند. برای دستیابی به ملات تخت باید مطمئن شوید که تمام شیارها در یک راستا هستند.
ماله را تقریبا با زاویه ۴۵ درجه نگه دارید و با لبه آن ملات را روی سطح بکشید تا تمام کف را بپوشاند و ضخامت مناسبی داشته باشد.

مشاهده این مطلب
خدماتی که از کاشی‌کار می‌توان دریافت کرد

نصب و راه اندازی کاشی

حال زمان کاشی‌کاری فرارسیده است، کاشی را به آرامی روی سطح قرار داده و محکم آن را فشار دهید، دقت کنید که فشار باید به طور متناسب روی همه بخش ‌های کاشی اعمال شود. با فشار‌دادن کاشی روی سطح، ناهمواری‌های زیر آن کاملا صاف می‌شود.
پس از اینکه اولین کاشی را چسباندید، آن را بلند کنید تا از پوشیده شدن کاشی با چسب اطمینان حاصل کنید. اگر پشت کاشی کاملا پوشیده نشده بود، قوام ملات را مجددا بررسی کنید و همچنین اطمینان حاصل کنید که ماله را در جهت درستی قرار داده‌اید.
فراموش نکنید که برای حفظ فاصله بین کاشی‌ها می‌توانید از همتراز(گیره و گوه)استفاده کنید. در حین نصب می‌توانید از یک کاغذ برای پاک کردن ملات اضافی روی کاشی‌ها استفاده کنید زیرا تمیز کردن کاشی‌ها در هنگام خیس بودن ملات راحت‌تر است.

 


اینستاگرام ما را دنبال کنید

۰

نظرات ۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *