پرسش و پاسخ
ما در آپارات

نظافت خانه، تمیز کردن جرم کاشی

نظافت خانه، تمیز کردن جرم کاشی

نظافت خانه، تمیز کردن جرم کاشی | کاشی و سرامیک کمتر از هر ماده ساختمانی جرم را به خود جذب می‌کنند. این خاصیت کاشی‌ها دلیل استفاده آن‌ها در حمام آشپزخانه و سایر مناطق حساس است. استفاده از کاشی در مناطقی که رعایت بهداشت در آن ضروری است مانند آشپزخانه رستوران و بیمارستان از دلایل اهمیت تمیز کردن جرم کاشی به بهترین شیوه ممکن است.

تمیز کردن جرم کاشی

تمیز کردن جرم کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک به سبب تنوع بی‌نظیر طرح و رنگ و ایجاد جذابیت‌، از کاربرد و اهمیت ویژه‌ای در ساختمان‌سازی برخوردار هستند. این محصولات به علت دوام و نگهداری آسان، برای مکان‌های پررفت‌وآمد و مناطق دارای رطوبت و یا گردوغبار نظیر حمام‌ها و راهروها استفاده می‌شوند. کاشی‌های جرم‌گرفته، یکی از مشکلات افراد خانه‌دار است که در کاهش زیبایی و تمیزی خانه اثر می‌گذارد.

بنابراین می‌توان با دانستن نکات خاص و بهره‌مندی از راهکارهای مختلف موجب افزایش درخشندگی، شفافیت و طول عمر این محصولات و درنتیجه ایجاد حس تمیزی و آرامش در خانه شد. نوشتار حاضر ضمن معرفی کاشی و انواع آن، نکات و راهکارهای کاربردی را برای تمیز کردن جرم روی کاشی‌ها عنوان خواهد کرد.

جرم‌گیری کاشی و سرامیک

برای جرم‌گیری و از بین بردن رسوب‌های آهکی و صابونی از روی کاشی و سرامیک می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از این روش‌ها استفاده از ترکیب سرکه یا آب‌لیمو و پودر نمک به‌صورت یک خمیر نرم است. برای انجام این کار می‌توان خمیر را بر روی سطح کاشی پخش کرد و پس از گذشت حدود ۳۰ دقیقه زمان، با آب شست. سرکه به علت برخورداری از مواد اسیدی برای از بین بردن چربی‌ها استفاده می‌شود. به‌عنوان یک راه‌حل دیگر می‌توان از یک دستمال نرم آغشته به سرکه و یا آب‌لیمو و پودر نمک برای از بین بردن لکه‌های روی سطح موردنظر استفاده کرد.

ترکیب مساوی پودر جوهر لیمو و نمک را می‌توان بر روی یک دستمال نرم و مرطوب ریخت و برای جرم‌گیری کاشی و سرامیک مورداستفاده قرار داد. همچنین می‌توان از مواد شوینده ملایم نیز برای از بین بردن آلودگی‌های روی سطح کاشی و یا فواصل بین آن‌ها استفاده کنید. برای از بین بردن لکه‌ای به‌خصوص از چربی‌ها نظیر آلودگی ناشی از مرغ، نوشابه و یا شربت، به یک شوینده قوی نیاز است. برای این کار می‌توان از ترکیب پودر شوینده و آب گرم استفاده کرد. به‌عنوان آخرین راه‌حل، استفاده از ترکیب مایع ظرف‌شویی و آب گرم، برای از بین بردن چربی‌ها و آلودگی‌های غیرقابل مشاهده کاربرد دارد. برای تمیز کردن کاشی‌ها همچنین می‌توان از واکس اتومبیل نیز استفاده کرد.

مشاهده این مطلب
پخت سوم پس از چاپ بر روی کاشی

تمیز کردن جرم روی انواع کاشی‌ها

برای از بین بردن جرم‌های موجود بر روی کاشی‌های مختلف، راه‌حل‌های متعددی وجود دارد که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توان موجب افزایش تمیزی و درخشندگی دکوراسیون منزل شد. در ادامه به شرح انواع روش‌های تمیز کردن جرم از روی کاشی‌های مختلف پرداخته می‌شود.

کاشی‌های سرامیکی

مراقبت مداوم از کاشی‌های سرامیکی یکی از نکاتی است که باید مدنظر قرار داد. این محصولات به سبب جذب گردوغبار، باید حداقل روزی دو بار با استفاده از جاروبرقی تمیز شوند. استفاده از برس‌هایی که دارای موهای نرمی هستند، از خراشیدگی سرامیک‌ها جلوگیری می‌کنند. از مزیت‌های استفاده از جاروبرقی برای تمیزی سرامیک‌ها می‌توان به عدم انباشته شدن آشغال‌های ریز در درزهای آن‌ها اشاره کرد.

آب به‌عنوان بهترین شوینده برای کاشی‌های سرامیکی شناخته می‌شود که می‌تواند هرگونه لکه و آلودگی را از بین ببرد. برای ایجاد براقیت بر روی سرامیک‌ها می‌توان از ترکیب برابر سرکه و آب استفاده کرد. برای پاک کردن لکه‌هایی که با آب از بین نمی‌روند، می‌توان از کاردک‌های نرم کمک گرفت.

نظافت خانه، تمیز کردن جرم کاشی

کاشی‌های شیشه‌ای

این نوع از کاشی‌ها در صورت تمیز و براق بودن، جلوه بسیار باشکوهی خواهند داشت. استفاده از ترکیب مساوی آب و سرکه، بهترین گزینه برای از بین بردن لکه‌های صابونی و آلودگی‌ها از روی کاشی‌های شیشه‌ای است. برای این کار می‌توانید محلول آب و سرکه را بر روی سطح موردنظر اسپری کرده و پس از ۱۰ دقیقه آن را با یک برس نرم تمیز کنید. استفاده از برس‌های سخت، باعث ایجاد خراشیدگی بر روی سطح کاشی‌ها می‌شوند.

کاشی‌های چینی

تمیز کردن این نوع از کاشی‌ها بسیار آسان است. برای تمیز کردن کاشی‌های چینی می‌توان از جارو و برس نرم هر دو روز یک‌بار، جاروبرقی هر هفته و ترکیب آب و مایع ظرف‌شویی در هرماه استفاده کرد. همچنین می‌توان از ترکیب آب گرم و سرکه، برای درخشش بیشتر به این کاشی‌ها کمک گرفت.

کاشی‌های لعاب‌دار

این نوع از کاشی‌ها شباهت بسیاری به سرامیک‌ها دارند و تنها در آن‌ها از بافتی شیشه مانند استفاده‌شده است. کاشی‌های لعاب‌دار به سبب عدم وجود روزنه و شکاف و همچنین برخورداری از سطحی براق، از سرامیک‌های معمولی قوی‌تر هستند. برای از بین بردن لکه‌ها در این کاشی‌ها، می‌توان از روش تمیز کردن کاشی‌های چینی بهره برد.

مشاهده این مطلب
پخت سوم پس از چاپ بر روی کاشی

کاشی‌های سنگ طبیعی، مرمر و گرانیت

استفاده از محلول یک شوینده ملایم و آب گرم در این کاشی‌ها، موجب از بین بردن لکه‌ها و جرم‌های روی آن می‌شود. برای جلوگیری از خراشیدگی در کاشی‌های سنگ مرمر و طبیعی و گرانیت می‌توان از پارچه یا تی نرم کمک گرفت. استفاده از پارچه‌های میکرو فایبر موجب درخشش بیشتر این کاشی‌ها می‌شود.

نکاتی درزمینه جرم‌گیری کاشی و سرامیک
یکی از مهم‌ترین امور در نظافت خانه، از بین بردن جرم‌ها و آلودگی‌های موجود بر روی کاشی‌ها و سرامیک است. ازاین‌رو با رعایت نکاتی که در ادامه گفته می‌شود، می‌توان علاوه بر افزایش پاکیزگی و درخشندگی آن‌ها، بر طول عمر و ماندگاری کاشی و سرامیک تأثیر گذاشت:

سطح روی کاشی باید عاری از هرگونه گردوخاک باشد. ازاین‌رو بهتر است قبل از لکه‌گیری سطح آن پاک شود.
پاک‌کننده‌ها و مواد شیمیایی قوی و ساینده باگذشت زمان می‌توانند باعث آسیب رساندن به کاشی و رنگ آن می‌شوند؛ بنابراین از این مواد تا حد ممکن استفاده نکنید.
از تمیز بودن کامل تی زمین‌شوی اطمینان حاصل کنید؛ زیرا در صورت کثیف بودن موجب آلودگی بیشتر سرامیک‌ها می‌شود.
با جارو کشیدن هرروزه کاشی‌های شیشه‌ای می‌توان موجب از بین بردن ذرات سخت از روی آن شد.
در کاشی‌های لعاب‌دار باید خیلی سریع آلودگی‌ها را از بین برد تا موجب ایجاد لکه‌های ماندگار نشود.
استفاده از ماسک در حین کار با مواد شوینده ضروری است.
بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های سخت و پاک نشدنی، شستشوی آن‌ها به‌صورت مداوم است.
تمیز کردن جرم کاشی

تمیز کردن جرم کاشی در خانه

در حال حاضر از پوشش‌های مختلفی برای کف و دیوار استفاده می‌شود که از آن جمله می‌توان به کاشی و سرامیک اشاره کرد. از بین بردن آلودگی‌ها و جرم‌های موجود روی این محصولات، نیازمند دانش خاصی نیست. در این حالت می‌توان از مواد شیمیایی مختلف نظیر آمونیاک، جوش‌شیرین، الکل، آب‌ژاول، سرکه و بوراکس برای تمیزی کاشی‌ها و سرامیک کمک گرفت. تمیزی این بخش تأثیر شگرفی در تمیز بودن تمام فضای خانه خواهد داشت.

 

[icon name=”tags” class=”” unprefixed_class=””] نظافت خانه، تمیز کردن جرم کاشی

 


#کاشی # سرامیک #سرام پخش

گردآوری شده توسط: پایگاه اطلاع رسانی کاشی و سرامیک سرام پخش اینستاگرام ما را دنبال کنید
۰

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *