پرسش و پاسخ
ما در آپارات

(پروپانات) چیست؟

Proppant (پروپانات) چیست؟

پروپانات ماده ای سرامیکی است که جای خود را در دنیای حفاری های نفتی به خوبی بازکرده است.

بررسی های بازارهای بین المللی حاکی از این دارند که بازار این ماده رشد خود را به خوبی ادامه خواهد داد و پیشرفت خواهد کرد. این مقاله به مقدمه ای در مورد این ماده سرامیکی شگفت آور خواهد پرداخت:

 

یا پروپانات ماده ایست که استفاده از آن بخشی از فرایند شکستن هیدرولیکی یا  صورت می گیرد. این ماده به عنوان یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین نوآوری های میدان نفتی قرن بیست و یکم مورد تحسین قرار گرفته است.

با وجود این که تصور می شود فرآیند شکست هیدرولیکی، فرآیندی نسبتا مدرن است که به تازگی مورد استفاده قرار گرفته است.؛ این فرآیند ۷۰ سال کشف شده و به دلیل پیشرفت های خاص تکنولوژیکی در طی ۳۰ سال گذشته، این  صنعت واقعا متحول گشته است.

همراهی تکنیک های حفاری مدرن با طرح های بسیار پیچیده و پیشرفته، یک راه حل مناسب امروزی به بهبود ظرفیت تولید چاه های نفتی، برداشت بیشتر روغن و گاز طبیعی به صورت روزانه و افزایش عمر چاه های نفتی پیدا کرده است.

برای فهمیدن آن که پروپانات چه مزیتی را به همراه دارد و نقش آن در تجارت فرآورده های نفتی چیست؛ ابتدا باید فرایند اساسی شکست هیدرولیک را درک کنید:

شکست هیدرولیکی چگونه انجام می شود؟

منشاء این فرآیند را می توان در حدود ۲۰۰ سال پیش کشف کرد که بهره برداران چاه های نفتی متوجه شدند که انفجارهای زیرزمینی می تواند انتقال و برداشت نفت به سطح را تسهیل سازد. دانشمندان مختلف در اوایل اواسط دهه ۱۹۰۰، اشکال و حالت هایی را که این تئوری ممکن است اتفاق بیافتد را آزمایش کردند و نتیجه تمام این آزمایشات یک آزمایش استاندارد و تجربی نفتی از میدان گازی هوگوتون در سال ۱۹۴۷ شد.

در این آزمایش، این شرکت ۱۰۰۰ پوند بنزین ژل و ماسه را درون سنگ آهک زیرزمینی تزریق کرد. دو سال بعد ، هالیبورتون آزمایش مشابهی را انجام داد، و اثربخشی فرآیند شکست هیدرولیکی اثبات گشت.

در حالی که به نظر می رسید شکست هیدرولیکی برای استخراج مایعات نفتی مانند گاز طبیعی و نفت موفقیت آمیز باشد، همانطور که می دانیم امروزه تا دهه ۱۹۹۰ این طرح توسعه نیافته بود. این فناوری برای اولین بار هنگامی که جورج میچل این فناوری را با حفاری افقی ترکیب کرد به ذخایر غنی از شیل نفت در عمقی بیش از هزاران متر در زیر زمین برسد، مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه حفاری های افقی با حفر عمودی تا رسیدن به لایه شیل (یکی از لایه های زمین شناسی) انجام می شود.

شکست هیدرولیکی گرچه مبحثی کاملا فنی می باشد و توضیح آن نیازمند تسلط مخاطبان به مباحث مهندسی است اما به زبان ساده باید گفت در این روش، آب به همراه مواد معدنی دیگر، از جمله پروپانات، با فشار بالا از طریق چاه های حفر شده به سطح سنگ اصابت کرده و با فشاری که به لایه شیل می آورد، قسمتی از این لایه سنگی را خرد کرده و نفت آن را آزاد می کند.

لایه شیل به صورت طبیعتی غیرقابل نفوذ است، به این معنی که شکاف هایی که به طور طبیعی رخ می دهد باعث جریان نفت یا گاز طبیعی نمی شود. برای ایجاد یک انتقال سریع، چاه باید “تکمیل شود” ، که یک مرحله جداگانه در فرآیند حفاری است که به وسیله آن سوراخ کاری ها در کل پیوند چاه جانبی انجام می شود. در طی این مرحله تکمیل چاه (شکستگی هیدرولیکی) ، مخلوطی از آب، مواد شیمیایی و پروپانات را با فشار بسیار زیاد وارد چاه می شود و لایه شیل را می شکند، بنابراین می توان مایعات نفتی را از طریق سوراخ ها و تا سطح زمین خارج کرد.

چه مقدار پروانه برای شکستگی نیاز است؟

بسته به ارتفاع کلی چاه و خصوصیات بدنی سنگ این میزان تغییر می کند. در چاه نفت های معمولی که به خوبی در حوضه لایه پرمین حفر شده است و ارتفاع آن ۸۵۰۰ پا است و به ۱۳ میلیون پوند شن ماسه ای نیاز دارد.

شن ماسه ای چیست؟

شن ماسه ای همان پروپانات استفاده شده در فرآیند شکست هیدرولیکی است.

چگونه از پروپانات در فرآیند شکست هیدرولیکی استفاده می شود؟

هنگامی که مخلوط مایع از پروپانات، مواد شیمیایی و آب به داخل چاه منتقل می شود، ضربه ناگهانی شکستگی ها را در سنگ ایجاد می کند. اگر از چیزی برای باز نگه داشتن این شکستگی ها استفاده نشود ، آنها بسته می شوند و تعداد هیدروکربن هایی که می توانند فرار کنند به مراتب کمتر خواهد بود.

امروزه طرح های تکمیل شده از شن ماسه ای یا سیلیس کریستالی یا طبیعی استفاده می کنند که شامل مواد سرامیکی است. دلیل استفاده از آنها، وجود شرایط فشار قوی (غالباً ۱۰،۰۰۰ فوت پایین تر از سطح) می باشد. در این شرایط مواد سرامیکی مقاومت زیادی در برابر خردایش دارند و این اجازه را می دهند تا فرآیند تا حد زیادی تکمیل یابد و به افزایش بهره وری چاه کمک می کنند.

تولید کنندگان امروزی همچنان به تکمیل و ارائه طرح های تکمیل شده خود ادامه می دهند. با جستجوی یافتن تعادل بهینه از ارتفاع چاه و شدت پروپانات ها، حتی افزایش بیشتر بهره بردای های نفت داخلی و تولید گاز طبیعی می تواند در این چشم انداز قرار گیرد.

[icon name=”tags” class=”” unprefixed_class=””]    Proppant (پروپانات) چیست؟

 


#کاشی # سرامیک #سرام پخش

گردآوری شده توسط: پایگاه اطلاع رسانی کاشی و سرامیک سرام پخش اینستاگرام ما را دنبال کنید
۰

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *