پرسش و پاسخ
ما در آپارات

کاربرد کاشی

کاربرد کاشی

راهنمای انتخاب کاشی و سرامیک

در هنگام انتخاب کاشی باید دقت کنیم که کاشی انتخابی ما برای محیطی که می‌خواهیم در آن استفاده کنیم مناسب باشد. به عنوان مثال از کاشی با سطح صیقلی برای کف به دلیل لغزنده بودن مناسب نیست و استفاده از کاشی با جذب آب بالا برای محیط بیرون ساختمان صحیح نیست.انواع اصلی کاشی برای نصب عبارتند از:


استفاده از کاشی برای دیوار وکف آشپزخانه

کاشی های استفاده شده در کف آشپزخانه منزل در خطر بیشترین میزان فرسودگی و آسیب دیدگی است . معمولا بیشتر از هر جای دیگر بر روی کاشی های آشپز خانه می ایستیم و در ان منطقه حرکت میکنیم و به عنوان مثال در مثیر بین سینک و یخچال تردد میکنیم. همچنین این کاشی ها بیشتر از هر جای دیگری ممکن است کثیف شوند وچربی غذا و …. بر روی ان ریخته شود بنابر این باید تمیز شود و در نتیجه باید از نظراستحکام و مقاومت شیمیایی شرایط کیفی بالایی داشته باشد.

همچنین در اشپز خانه این امکان وجود دارد که اشیا بر روی کاشی بیفتد و یا اینکه باید تحمل وزن بالای اجاق گاز یخچال و ماشین لباس شویی را داشته باشد. بنابر این به هنگام انتخاب کاشی برای اشپز خانه باید به استحکام و مقاومت شیمیایی آن دقت داشته باشیم.

کاشی استفاده شده در آشپزخانه البته تحت تاثیر تنش کمتری است زیرا هیچگاه روی آن را نمیرویم و وسایل ما بر روی آن قرار نمیگیرد. البته این کاشی ها همانند کاشی های کف با توجه به اینکه در معرض الودگی مواد غذایی و مواد پاک کننده هستند باید مقاومت شیمیایی بالایی داشته باشند.(مقاومت در برابر اسید و باز).


کاشی های کف استفاده شده در محیط بیرون ساختمان

با توجه به اینکه دمای محیط در فصول سرد سال به دمای زیر صفر میرسد،برای استفاده از کاشی برای محیط های بیرون ساختمان باید از کاشی هایی استفاده شود که مقاومت در برابر یخ زدگی داشته باشند . کاشی های مناسب برای این محیط ها کاشی هایی هستنذ که به وسیله پرس درست شده و جذب اب پایینی دارند. این کاشی ها را میتوان از بین کاشی های لعاب دار تک پخت،پرسلانی لعاب دار و یا کاشی های بدون لعاب انتخاب کنید.


استفاده از کاشی در اماکن عمومی

استحکام مکانیکی و مقاومت در برابر تنش های شیمیایی در اینکاشی ها باید اصولا بالا باشد  . هم چنین زیبایی این کاشی ها هم از نکاتی است که باید به نگام خرید مد نظر قرار گیرد زیرا تفاوت دارد که بخواهید کاشی را در محیط یک کارخانه استفاده کنید  و یا ان را در سالن غذا خوری مصرف شود.در این اماکن باید از کاشی استفاده شود که بسیار سخت باشد و از مقاومت سایشی بالایی برخوردار باشد ونسبت به حملات شیمیایی و الودگی مقاوم باشد. در صورتی که برای محیطی میخواهید کاشی انتخاب کنید که دقیقا ورودی بیرون از ساختمان است باید در انتخاب کاشی  لعاب دار با سطح شیشه ای دقت نمایید. کاشی ها به دلیل اینکه در معرض الودگی ناشی از عبور باز دید کندگان قرار گرفته حالت ماتی پیدا میکنند . برای استفاده در رستوران باید در انتخاب کاشی پرسلانی پولیش خورده دقت کرد.کاشی های شیشه ای جلوه زیبایی دارند اما قطعا نسبت کاشی های دیگر استعداد بیشتری برای نشان دادن خراش در اثر سایش را دارند. به همین دلیل استفاده از کاشی مات برای استفاده در محیط پر رفت و امد مناسب تر است.


استفاده از کاشی برای محیط های صنعتی

کاشی های مورد استفاه در محیط های صنعتی به دلیل استفاده از ماشی آلات،وسایل حمل و نقل و افراد تحت تاثیر بار زیاد و تنش مکانیکی و آلودگی ناشی از سایش قرار دارد و همچنین به دلیل مواد شیمیایی موجود در محیط باید مقاومت شیمیایی بالایی داشته باشند . همچنین باید به دلیل وجود مایعات روی کاشی ، که سطح لغزنده میشود باید تمهیدات ایمنی رعایت شود. در صورتی که محیط هایی که مواد غذایی وجود دارد کاشی میکنیم باید در انتخاب کاشی دقت کنیم که به سرعت تمیز شودتا موارد بهداشتی رعایت  شود. با افزایش ضخامت کاشی اصولا باید استحکام و تحمل فشار وارده افزایش یابد .

بنابراین کاشی های استفاده شده در محیط صنعتی باید ضخیم تر باشند. در محیط های که خطر لغزش وجود دارد ،باید از کاشی های مقاوم در برابر لغزش استفاده نمود که معمولا سطح آن برجستگی دارد.


انتخاب کاشی مناسب

تمام مشخصات کاشی بر روی کارتن ان اعم از کارخانه تولیدی ،نوع طرح ،اندازه کاشی، درجه بندی آن، تنالیته با شماره ردیابی و …. درج شده است. کاشی درجه ۱ به کاشی اطلاق میشود کهه از نظر مشخصات با نمونه استاندارد ان تطابق داشته باشد و حد اثر ۵ عدد کاشی از میان ۱۰۰عدد کاشی میتوانند دارای عیوب سطحی باشند. در درجه بندی کاشی درجه دو ،سه ،و چهار و ….و ضایعات قابل قبئل ننیز متواند وجود داشته باشد. نوع درجه بندی میتواند بستگی به استانداردهای به کار کرفته شده در کارخانه داشته باشد. و از کارخانه به کارخانه متفاوت است . هنگامی که کاشی با در جه بندی ظایین خریداری میکنید باید از فروشنده دقیقا معنی درجه دو و نوع عیب را برای شما مشخص سازد تا پس از خرید و نصب به مشکل بر نخورید زیرا معمولا بر روی کاشی قید شده که شکایت از محصول خریداری شده ظس از نصب ،قابل قبول نمیباشد. شید رنگی و سایز کاری دو موردی است که باید به هنگام خرید به آن دقت کرد . در هنگام تولید کاشی ،شرایط ،امکان تولید تمام محصولات در طول دوره های تولیدی با یک تن رنگی را نمی دهد و ممکن است تولیدات کمی از نظر رنگ متفاوت باشند و البته این تفاوت زمانی مشخص میشود که آنها دقیقا در کنار هم قرار بگیرند. بدین علت کاشی ها قبل از اینکه بسته بندی شوند کاشی های مشکل دار جدا سازی میشوند و مابقی تولیدات با درجات مختلف با توجه به شید رنگی آن تقسیم بندی میشوند که بر روی کارتن درج میشود .

سایز کاری و یا ابعاد تولیدی کارخانه نیز مانند شید رنگی ،ممکن است بسته به زمان تولید در کارخانه متفاوت باشد و بسته به تغیرات ایجاد شده در کوره و یا شرایط دیگر تولیدی ابعاد تغیر کند . به همین منظور کاشی هایی که در یک بسته بندی وجود دارند باید از نظر ابعاد در یک رنج ومحدوده باشند . ابعاد کاری کاشی نیز میتواند در کنار ابعاد اسمی کاشی روی بسته بندی درج شود. به عنوان مثال یک کاشی ممکن است در ابعاد ۲۰در ۲۰ دارای ابعاد واقعی ۱۹۸در ۱۹۸میلی متر باشد.

بنابراین به هنگام انتخاب کاشی باید دقت نمود که کاشی های انتخاب شده از نظر ابعاد وشید رنگینیز یکسان باشند. حال در صورتی که بچی که تهیه نموده اید از نظر شید رنگی و ابعاد کاری متفاوت هستند باید ابتدا کاشی ها را یکسان سازی کرد و سپس و سپس کاشی هایی که از نظر شید و اندازه تطابق دارند رابا هم به کار برد . به عنوان مثال اگر برای یک مجتمع کاشی تهیه نموده اید و این کاشی ها از تظر شید رنگی و اندازه تفاوت دارند باید این تفکیک انجام شود و برای هر واحد کاشی های یکسان استفاده شود.

تفاوت بین کاشی و سطح کاشی کاری شده دقیقا به مانند لباس و پارچه است . برای تهیه یک لباس باید پارچه خوبی تهیه نمود اما این به تنهایی کافی نیست. کار خیاط و طراح ساختمان در اینجا ذقیقا مشابه یکدیگر است. برای ایجاد یک سطح کاشی کاری شده خوب باید علاوه بر انتخاب یک کاشی مناسب ،باید یک طراح خوب ویک اجرا کننده خوب نیز وجود داشته باشد.


چه میزان کاشی باید تهیه نمود؟

برای محاسبه مقدار کاشی مورد نیاز برای پوشش یک سطح باید علاوه بر مساحت کار به روش نصب کاشی ئ همچنین چیدمان و آرایش کاشی ها دقت فراوان نمود و به عنوان نمونه گر در چیدمان کاشی کاری از بند های بزرگ استفاده خواهید کرد مساحت این بند ها میتواند در مقدار کاشی مورد نیاز اثر داشته باشد . همچنین به خاطر داشته باشید که در بهترین دسته بندی و سورتینگ کاشی ممکن است در صد کمی خطای کیفی مشاهده شود. لذا اگر زیبایی سطح کار حساس است پیشنهاد میکنیم تا حد اکثر ۵ درصد بیشتر از متراژکل برای ایکه انتخاب بهترین قطعات کاشی برای شما ممکن باشد در نظر بگیرید.البته این موضوع کاملا بستگی به حساسیت شما دارد ، همچنین چیدمان کاشی میتواند پرت و ضایعات ایجاد نماید که این مقدار را نیز باید در بروردتان منظور کنید. مثلا نصب کاشی به صورت اریب یاشطرنجی یا دو طرحی ویا متن و حاشیه پرت بیشتری نسبت به چیدمان ساده دارد. لذا توصیه میشود به طور کلی بسته به شرایط طرح فضا و زیبایی که انتظار دارید ۵ درصد ویا ۱۰ در صد متراژ کل کاشی را بیشتر در نظر بگیرید و فراموش نکنید بسته به شرایط محل کاشی کاری ممکن است برای توسع اتی و یا تغیرات احتمالی و دلایل دیگری نیاز به خرید مجدد از همان کاشی داشته باشید ،پس اکیدا توصیه میکنیم که علاوه بر اینکه در هنگام خرید به اطلاعات درج شده روی جعبه کالا دقت میکنید تا منطبق با خواسته شما باشد ،این اطلاعات را در جایی ثبت نمایید مثلا میتوانید روی یک کاشی نمونه و در محل مناسب این اطلاعات را بچسبانید . این اطلاعات که شامل اعداد و حروف میباشند کد تولید کاشی بوده و به فروشنده کمک میکند تا نزدیکترین محصول به کاشی کار شده را در اختیار شما بگذارد.

منبع: مجله بازار کاشی

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments