پرسش و پاسخ
ما در آپارات

کاشی اسلیت

کاشی اسلیت

کاشی اسلیت

کاشی اسلیت نوعی سنگ طبیعی است که از کوهها یا معادن استخراج می شود. این سنگ کاملاً متبلور، همگن و دگرگون شده است. این سنگ در حین تشکیل، تحت نیروی زیادی فشرده می شوند تا یک ساختار قوی و منسجم ایجاد شود، به همین دلیل است که این فرم از مواد معدنی در فضاهای باز (مانند دشت ها) به صورت ورقه ای بر روی یکدیگر قرار گرفته اند. در حالی که کاشی اسلیت تنها یکی از انواع کاشی های طبیعی در دسترس است، انواع مختلف از کاشی های اسلیت وجود دارد که هر کدام از آن ها دارای مشخصات و ویژگی خاص خود می باشند.

تولید کفپوش از سنگ اسلیت

سنگ خام استفاده شده برای تولید کاشی کفپوش اسلیت مناسب را می توان در سراسر مناطق جهان یافت. از لحاظ حجم تولیدی، این سنگ با داشتن معادن تولیدی در اروپا، آسیا و در سراسر آمریکا یکی از فراوان ترین نوع سنگ در جهان به شمار می رود. سنگ اسلیت که به نام های سنگ ورقه ای و لاشه نیز شناخته می شود به سنگ هایی گفته می شود که به صورت ورقه هایی با قطر حدود ۵ سانتیمتر و اشکال هندسی مختلف از معادن استخراج و به همان شکل نامنظم و یا در ابعاد مشخص و منظم مورد استفاده قرار می گیرد.

بسته به هر منطقه ای که مواد معدنی این سنگ در آن وجود دارد، درصد هر کدام از مواد معدنی موجود در سنگ هم تعیین می شود؛ که به نوبه خود بر روی ظاهر و ویژگی های تخته سنگ اسلیت هم در حین تشکیل و هم در کیفیت محصول نهایی کاملاً تاثیر می گذارد.

تخته سنگ ابتدا به صورت قطعات بزرگ و بدون هیچ ساختاری از معادن استخراج می شود و به وسیله ابزارآلات برش سنگ به اندازه های کوچک تری بُریده می شود. در کارخانجات تولیدی کاشی اسلیت، هر کدام از این تخته سنگ ها، فرآیندی را طی می کند تا به اندازه هایی استاندارد، کوچک تر و کاربردی تر تبدیل شوند. همچنین این فرآیند، سطح تخته سنگ را به یک سطح صاف و عاری از هرگونه ناهمواری تبدیل می کند. در مجموع می توان گفت که کل فرآیند، با هدف آسانتر کردن نحوه استفاده از سنگ انجام می شود، بدون آنکه سنگ حالت طبیعی خود را از دست بدهد. سنگ اسلیت به عنوان کاشی ضد آب شناخته می شود.

کاشی اسلیت

استفاده از سنگ اسلیت

با توجه به اینکه سنگ اسلیت یک محصول طبیعی است بنابراین وزن آن نیز بسیار سنگین می باشد. سوخت مصرفی برای جابجایی آن از یک مکان دور به محل مورد نظر ممکن است بر هزینه ی تمام شده مشتری تاثیر گذار باشد. همچنین استخراج بیش از حد سنگ اسلیت با روش ها و تکنیک های غیر استانداردِ در معادنِ کشورهای با مقررات کمتر می تواند منجر به ایجاد شرایط نامساعد کار و آسیب فیزیکی به محیط زیست شود.


انتخاب کاشی اسلیت

برش و پالایش سنگ:

اسلیت در زمان استخراج ، مانند هر سنگ دیگری که در زمین یافت می شود، یک تخته سنگ نخراشیده و ناهموار است. همانطور که قبلاً نیز اشاره شد برای استفاده از این سنگ طبیعی به عنوان کاشی، باید فرآیند های برش و پالایش بر روی سنگ انجام بگیرد تا هر دو سطح کاشی در هنگام نصب و استفاده، مسطح شود.

اگر دو سطح کاشی اسلیت صاف نباشد، هر دو طرف آن دارای ظاهری خشن و رنگی بی روح خواهند بود. همینطور این سنگ به عنوان سنگ نابالغ شناخته شده که از آن معمولا در فضای باز استفاده می شود.

شکاف:

قبل از فرآیند های برش و پالایش، اسلیت به صورت طبیعی پر از برآمدگی، ناهمواری و نخراشیده به نظر می رسد. در بسیاری از موارد، این موضوع یک فاکتور مطلوب است زیرا استفادهِ مناسب از این سنگ در محیط، یک فضای طبیعی و همراه با احساس قدرت را ایجاد می کند. در سطوح بدون پالایش سنگ اسلیت، پستی بلندی هایی وجود دارد که شکاف نامیده می شود. اگرچه وجود شکاف ها ظاهر طبیعی تری به سنگ اضافه می کند اما اگر تعداد این شکاف ها زیاد تر و یا عمق آن بیشتر باشد، منجر به ماندن طولانی مدت آب درون سنگ می شود. به علاوه پیاده روی بر روی کاشی هایی که شکاف های زیادی دارند، ناراحت کننده است.

انجمن صنفی

پولیش سنگ:

در برخی موارد، فرآیند پولیش سنگ اسلیت را تا جایی که به یک سطح کاملاً صاف دست یابند، ادامه می دهند. به علاوه این فرآیند به تغییر رنگ سنگ و تغییر ابعاد سنگ می انجامد، هرچند که مواد همان رنگ های پایه سنگ را حفظ می کنند. به طوری اگر سطح یک سنگ پولیش خورده را لمس کنید، یک سنگ طبیعی را احساس خواهید کرد. یکی دیگر از اثرات فرآیند پولیش این است که احتمالاً سنگ لکه های بیشتری را نشان می دهد و ساده  تر خراشیده می شود. اما در عین حال فرآیند پولیش ظاهر سنگ اسلیت را هر چه بیشتر شبیه به سنگ مرمر می کند.

کاشی اسلیت

تعداد بسیار کمی از سنگ های اسلیت، خواص ساختاری برای اعمال بیشترین درجه از پولیش را دارند. هر چند که سطح بسیار پولیشی و براق به راحتی قابل خراشیدگی و آسیب می شود. با این حال، با استفاده از چند مرحله اعمال سیلر می توان یک سطح براق در کاشی اسلیت به وجود آورد

رنگ ها:

کاشی های اسلیت عمدتاً تک رنگ هستند. هماهنگی رنگ و تناژ، در یک کاشی تک و یا مجموعه ای از کاشی ها می تواند درجات متفاوتی در انواع مختلف سنگ اسلیت باشد. طبقات ساخته شده از مواد سنگی جامد رنگ شده تمایل به رسمی تر و محکم تر است. با این وجود وحدت ظاهر باعث می شود که خاک بیشتر شود و لکه های کوچکی یا خراش بیشتر قابل مشاهده خواهد بود.

کاشی اسلیت

بسیاری از اسلیت ها در سطحشان چند رنگی هستند. ان رنگ ها یا از یک نوع خانواده هستند، مثل خانواده رنگ های آبی. اما بسته به نوع مواد اولیه می توانند به شدت متضاد باشند مثل قرارگیری رنگ آبی و قرمز در یک محدوده از کاشی. واضح است که اسلیت های رنگارنگ به یکنواختی اسلیت خالص نیست و بنابراین هماهنگ کردن سنگ با محیط بسیار دشوار تر از اسلیت خالص است. اما انتخاب صحیح این سنگ در فضا می تواند محیط را بسیار هیجان برانگیزتر و مدرن تر کند. اسلیت های چند رنگی بسیاری در بازار موجود است. اما انتخاب یک اسلیت چند رنگ ویژه ممکن است کار چندان ساده ای نباشد.


گردآوری شده توسط مجله اینترنتی سرام پخش

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments