در حال بارگزاری سرام پخش

امور مشتریان: 035-38274760

تخریب و محاسبه

سوالات متداول مرحله تخریب و محاسبه
متراژ مورد نیاز کاشی و سرامیک خانه را چگونه محاسبه کنیم؟
شما می توانید با توجه به این که اندازه محیط خود را می دانید ولی در انتخاب سایز کاشی مورد نظر دچار شک هستید و بعد متراژ مورد نیاز را محاسبه کنید. پیشنهاد می کنیم تا در سرام پخش کاشی مورد نظر را انتخاب کرده و با سامانه هوشمند آنلاین محاسبه متراژ کاشی و سرامیک مقدار مورد نیاز را محاسبه کنید.
برای خرید آسان تر متراژ کاشی مورد نظر خود می توانید از سامانه هوشمند آنلاین محاسبه متراژ کاشی و سرامیک استفاده کنید. البته این را مد نظر قرار دهید که همیشه 10 درصد بیشتر از نیازتان خرید کنید.
شما برای تخریب کاشی می توانید در ابتدا بند کشی دور کاشی را تمیز کرده و بعد با سوراخ کردن کاشی آن را از جای خود بیرون آورید.
شما می توانید با مشاور آنلاین سرام پخش هماهنگ شده تا در اسرع وقت کارشناسان با شما هماهنگ شوند.
شما برای انتخاب کاشی مورد نظر خود نیازمندید تا متراژ مورد نیاز خود را بدانید و در این هنگام باید در ابتدا محیط مد نظر خود را تخریب و زیرسازی را برای محاسبه متراژ مورد نیاز آماده کنید.
شما در ابتدا باید محیط مورد نظر خود را معلوم کرده و بعد از خالی کردن بندکشی اطراف محیط، می‌توانید با ایجادکردن سوراخی در کاشی و نرم کردن محیط اطرافش کاشی را از جای خود جدا کنید
قبل از نصب شما باید محیط مد نظر را از نظر سطح و شیب‌بندی هموار و زیرسازی را آماده کرده تا بتوانید به سرعت مرحله نصب را انجام دهید.

شما هم از ما بپرسید
ایمیل خود را وارد کنید


اخرین مطالب حوزه کاشی و سرامیک

تخریب، محاسبه

امروزه کاشی و سرامیک در قسمت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که ممکن است بعد از مدتی بخاطر وارد شدن ضربه یا افتادن وسیله سنگین بر روی آن، دچار شکستگی شود و نیاز به تعویض آن وجود داشته باشد. برخی کاشی های شکسته را با چسب به یکدیگر می چسبانند که شاید این راه حل خوب باشد اما قسمت شکسته و ترک خورده قابل مشاهده است و مخصوصا در قسمت هایی از فضا که جلوی دید است ممکن است جالب نباشد و نتیجه رضایت بخشی نداشته باشد. عوض کردن کاشی شکسته؛ به نظر آسان است و نیاز به ابزار و وسیله خاصی نمی باشد اما باید نکاتی را رعایت نمایید که در هنگام تعویض کاشی شکسته، به کاشی های مجاور آن ضربه ای وارد نشود و دچار شکستگی و لب پریدگی نگردند. در ضمن برای اجرای سرامیک ابتدا باید مساحت قسمتی را که قصد دارید سرامیک کنید، اندازه گیری نمایید.مراحل تخریب کاشی های دیواری

اگر به این نتیجه رسیدید که دکوراسیون آشپزخانه، حمام و یا سالن خانه تان نیاز به بازسازی دارد. اما قبل از انجام هر تغییری نیاز به حذف کفپوش و یا دیوارپوش های قدیمی و خراب دارید. خوشبختانه تخریب کاشی ها کار نسبتا ساده ای ست و سرام پخش اینجاست تا به شما نحوه تخریب کاشی های دیواری را مرحله به مرحله آموزش دهد!

 

 مرحله اول) رعایت ایمنی

ایمنی مهمترین و اساسی ترین مرحله در تخریب کاشی، رعایت اصول ایمنی و محافظتی ست. زمانی که شما شروع به شکستن و یا تراشیدن کاشی ها می کنید، تکه های ریز کاشی شروع به پرت شدن می کنند و می توانند به چشم ها و دست و پای شما آسیب جدی وارد کند. بنابراین پوشیدن عینک ایمنی، دستکش محافظ، لباس کار و کفش را جدی بگیرید.

توجه داشته باشید که پوشیدن لباس های ایمنی برای فردی که به شما کمک می کند، نیز ضروری ست.

مرحله دوم) سینک ظرفشویی، وان حمام و سرویس بهداشتی را بپوشانید

پس از آنکه از ایمنی خود مطمئن شدید، مرحله بعدی محافظت از اتصالات و شیرآلاتی ست که در فضا نصب شده است. باید بدانید که بعد از تخریب کاشی ها، تکه های آن اغلب بر روی وان حمام، سینک و یا سرویس بهداشتی سقوط می کنند. پس این اتصالات فارغ از هر جنسی که دارند (سرامیکی، فلزی و یا پلاستیکی) در معرض آسیب خواهند بود. بهترین راه حل این است که آن ها را با مقوا و یا تخته های چوبی بپوشانید. مقوا برای محافظت از این فضاها در برابر ریزش کاشی ها بسیار مناسب است. برای محافظت بیشتر می توانید یک لایه پلاستیکی نیز روی آنها بکشید.

مرحله سوم) آماده سازی ابزارآلات و تجهیزات

قدم بعدی در " نحوه تخریب کاشی های دیواری" آماده سازی ابزارآلات و تجهیزات است! برای از بین بردن کاشی ها، شما به دو وسیله اساسی و مهم نیاز خواهید داشت. یک اسکنه با ضخامت کم و یک چکش. اگر اسکنه ندارید، می توانید از یک پیچ گوشتی بزرگ و با سَری تیز استفاده کنید.

تخریب کاشی های دیواری

مرحله چهارم) تخریب کاشی اول

همیشه تخریب کاشی اول، سخترین مرحله خواهد بود. چراکه معمولا برای تخریب دسترسی آسانی به کاشی ندارید. سعی کنید کاشی هایی که سست یا لَق هستند و یا ملات های اطراف آن از بین رفته را انتخاب کنید. اگر چنین کاشی را پیدا نکردید، مشکلی نیست و می توانید یکی از کاشی ها را تصادفی با چکش بشکنید یا می توانید اسکنه را در مرکز کاشی قرار داده و با چکش روی آن بزنید. با این حرکت، کاشی خرد می شود و پس از آن می توانید قطعات کاشی را جدا کنید.

تخریب کاشی های دیواری  

مرحله پنجم) بقیه کاشی ها را تخریب کنید

پس از حذف اولین کاشی، به زیر کاشی های اطراف دسترسی آسان تری خواهید داشت. اسکنه را بر روی دیوار و زیر کاشی مورد نظرتان قرار دهید و با چکش به آن ضربه وارد کنید تا اسکنه کاملا به پشتِ کاشی فرو بروند. سپس اسکنه را به سمت خودتان و به آرامی بکشید. با این حرکت کاشی کاملا از دیوار جدا خواهد شد.

اگر فردی در این کار به شما کمک می کند، بهتر است که فرد دوم کاشی هایی که از دیوار جدا می شود را بگیرد. اگر بتوانید از سقوط کاشی ها جلوگیری کنید، احتمال آسیب رسیدن به هر سطحِ زیری تا حد زیادی کمتر خواهد شد.

 

مرحله ششم) مرتب کردن

پس از تخریب تمام کاشی ها، تا می توانید چسب ها (یا سیمان) های خشک شده از دیوار را جدا کنید. این کار به راحتی و با چکش انجام می شود. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم بعد از تخریب کاشی های قدیمی، نصب کاشی های جدید را باید روی یک سطح صاف و هموار انجام دهید، بنابراین حذف لایه قبلی از سطح ضروری ست. اگر سطحِ زیر کار را با از ورق های پلاستیکی پوشاندید، پس اکثر زباله ها و کاشی های شکسته شده روی آنها می ریزد. تمامی زباله ها و کاشی های شکسته شده را درون یک جعبه مقوایی قرار دهید. (زیرا لبه های تیز کاشی ممکن است کیسه های پلاستیکی را خراش بدهند). از جارو و خاک انداز برای مابقی گرد و غبار استفاده کنید و به هیچ عنوان زباله ها را داخل سطح آشغال های معمولی خود نیاندازید. در آخر و زمانی که مطمئن شدید هیچ قطعه و برش تیزی روی سطح وجود ندارد، با جاروبرقی سطح را تمیز کنید. اگر بسیاری از کاشی هایی که برداشتید، دست نخورده و سالم باقی ماندند تصمیم بگیرید که با آن ها چه کاری انجام دهید. می توانید دوباره چسب را پشت کاشی زده و مجدداً آنها را نصب کنید.

مرحله هفتم) انتخاب کاشی های جدید 

پس از تمیز کردنِ سطح، دیوار شما عاری از کفپوش و آماده برای نصب کاشی های جدید خواهد شد. اگر هنوز تصمیم نگرفتید از کدام کاشی استفاده کنید، بخش آموزش خرید کاشی و سرامیک آنلاین از سایت سرام پخش را مشاهده کنید. جایی که زیباترین کاشی ها با برجسته ترین طرح ها در انتظار شما هستند!

 

مراحل تخریب کاشی های کفپوش

شما می توانید با اختصاص وقت و بکار بردن چند ابزار ساده، کاشی های کفپوش را تخریب کنید. در واقع مراحل تخریب کاشی های کفپوش شامل قرار دادن کاردک در زیر کاشی ها، شل کردن آن ها و جدا کردن آن ها از سطح می شود.برای مشاهده فیلم تخریب  کاشی های کفپوش  کلیک کنید.

با اختصاص کمی وقت برای این پروژه، در نهایب شما یک کفپوش ساده و بدون کاشی های قدیمی و آماده برای بازسازی خواهید داشت. به یاد داشته باشید که با استفاده از  دستکش های چرمی، ماسک های مخصوص گرد و غبار، عینک محافظ و لباس هایی که بازوها و پاهای شما را می پوشاند، از بروز هرگونه آسیب جلوگیری کنید.

بخش اول: جلوگیری از آسیب های ناخواسته

1- وسایلی را که روی سطح قرار دارند و قابل حملند، جابجا کنید. شما می توانید آن ها را در گوشه از اتاق و یا در یک اتاق دیگر انتقال دهید.

مراحل تخریب کفپوش

از جمله این وسایل می توان به سطل زباله، کابینت های قابل حمل آشپزخانه، قفسه ها و یا لوازمی همچون اجاق گاز و یخچال اشاره کرد.

2- از لباس ایمنی مناسب برای محافظت در برابر خطرات ناشی از تخریب استفاده کنید. اگر از خودتان به درستی محافظت نکنید، در هنگام تخریب کاشی های کفپوش ممکن است آسیب ببینید. دستکش های چرمی یا مخصوص کار، پیراهن های آستین بلند و شلوار های بلند می تواند از آسیب های سطحی و جزئی و همینطور زخم شدن دست، بازو و پاهای شما جلوگیری کند. همینطور شما باید از عینک محافظ و ماسک مخصوص گرد و غبار استفاده کنید.
اگر می خواهید ناحیه بزرگی از کفپوش را تخریب کنید، زانوبند های مخصوص کاشی کاری برای محافظت از زانو بسیار مفید است.
هنگام تخریب کاشی ها حتما از کفش استفاده کنید.

مراحل تخریب کفپوش

3- سطحی را که نمی خواهید کثیف شود، بپوشانید. این سطوح می تواند شامل قسمت پایین دیواره ها، کابینت ها و یا هر سطح نزدیک به کفپوش باشد. در هنگام کار به احتمال زیاد گرد و غبار و حتی قطعات ریز کاشی در اطراف پراکنده خواهند شد. بنابراین بهتر است نواحی اطراف را با پلاستیک بپوشانید تا پس از اتمام تخریب، تمیزکاری کمتری داشته باشید. می توانید از نوار چسب های پهن برای متصل کردن پلاستیک روی سطوح استفاده کنید.
اگر می خواهید ابزار و وسایل کارتان را روی کابینت یا میز بگذارید، بهتر است آن را هم با پلاستیک بپوشانید.

مراحل تخریب کفپوش

بخش دوم: تخریب کاشی ها

1-  کاشی هایی که نیاز به تخریب دارند را مشخص کنید. کاشی های قدیمی، شکسته، ترک خورده و حتی کاشی هایی که لبه های خراب شده از جمله این کاشی ها می باشد. بهترین نقطه برای شروع تخریب، جایی است که ملات در آنجا کم شده یا از بین رفته است. برداشتن کاشی هاز این نواحی معمولا کار راحتی ست. اگر کاشی های شکسته شده و یا بندکشی های خراب وجود ندارد. سعی کنید یکی از کاشی های کناری کفپوش را سست کنید و یا وسط یک کاشی را با چکش و یا اسکنه بزنید تا شکسته شود.

مراحل تخریب کفپوش

2- لبه تیز چکش و یا اسکنه را در زیر کاشی شکسته یا سست شده با زاویه اندکی نگه دارید. سعی کنید اسکنه را در زیر کاشی با زاویه حدود 30 درجه قرار دهید تا بتوانید به راحتی آن را از روی زمین بلند کنید. برای بهترین نتیجه اسکنه های مخصوص سنگ تراشی که دارای عرض 1 الی 2/5 سانتی متر هستند، استفاده کنید.

مراحل تخریب کفپوش

3- با کوبه به اسکنه ضربه وارد کنید تا کاشی از کف جدا شود. همانطور که به اسکنه ضربه وارد می کنید، کاشی باید شروع به بلند شدن از سطح زمین کنید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا کاشی مورد نظرتان به صورت کامل از سطح جدا شود. اگر کاشی در حین کار شکسته شد، مشکلی نیست یک چکش کوچک نیز می تواند به جای اسکنه استفاده شود

4- کندن کاشی ها را با اسکنه و کوبه ادامه دهید. بعد از کندن هر کاشی به سراغ کاشی های مجاورش برود، اسکنه را در زیر کاشی قرار داده و با کوبه به آن ضربه بزنید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا کل کاشی ها از سطح برداشته شود. هنگامی که چند کاشی اول را برداشته اید، کندن کاشی های دیگر بسیار ساده تر خواهد بود. تخریب کاشی ها از سطح کفپوش کار بسیار وقتگیری ست، بنابراین صبور باشید و به آرامی پیش بروید تا به خود و دیگران آسیب وارد نکنید.

مراحل تخریب کفپوش

5- اگر به راحتی کاشی ها شکسته نمی شود. تراشه اسکنه را به صورت عمودی روی کاشی گذاشته و با کوبه به آن ضربه وارد کنید. با استفاده از کوبه به کاشی ها ضربه وارد کنید. با این حرکت کاشی ها شکسته می شوند و برداشتن آن ها ساده تر می شود. بعد از برداشتن کاشی، قطعات را از سطح بردارید تا راحتتر کار تخریب را پیش ببرید.

بخش سوم: تخریب چسب های قدیمی

1.بعد از آنکه تمامی کاشی ها را از سطح جدا کردید، با جارو و خاک انداز کفپوش را از قطعات کاشی های قدیمی تمیز کنید. احتمالا قطعات ریزتر کاشی در فضا پراکنده خواهد شد، پس برای تمیز شدن بیشتر کفپوش از جارو برقی استفاده کنید. در این مرحله استفاده از لباس ایمنی ضرورت دارد چراکه قطعات ریزتر و تیز کاشی می تواند به شما آسیب برساند.

2.بعد از تخریب کاشی های کف، احتمالا لایه ای از چسب کاشی یا سیمان در سطح باقی مانده پس مجددا با اسکنه و کوبه به زیر چسب های قدیمی بزنید تا چسب ها نیز از سطح جدا شوند. این کار مانند تخریب کاشی ها با قرار دادن اسکنه در زیر لایه و ضربه زدن به اسکنه و جدا کردن لایه صورت می گیرد. اندازه اسکنه تا حد زیادی به اندازه کاشی و وسعت لایه ای وابسته است که می خواهید آن را تخریب کنید.

3.اگر نمی توانید همه ی چسب یا سیمان موجود را از سطح بردارید، اشکالی ندارد. تلاش کنید تا با استفاده از اسکنه یا چکش، چسب های باقی مانده تا حد زیادی جدا شوند و تا حد امکان لایه ای با ضخامت بیشتر از 0/3 سانتی متر را روی سطح به جا نگذارید. بدون لایه چسب قدیمی، سیمان و یا حتی وجود لایه های نازک (کمتر از 0/3 سانتی متر) باعث می شود تا در مرحله بعدی و پس از تخریب بتوانید سطح را به راحتی پر کنید و یا کفپوش جدید را روی آن نصب کنید.

مراحل تخریب کفپوش

   4.کف را با استفاده از یک کاردک کفساب صاف کنید.  کاردک های کفسابی نسبت به کاردک های ساده و یا اسکنه دارای سطح وسیع تر و همچنین دسته بلندتری ست که کار جمع آوری و صاف کردن سطوح ناهموار از روی زمین را راحتتر می کنید. تنها کافی ست که در حرکات دقیق و رو به جلو لبه ی این کاردک را روی زمین فشار دهید.

مراحل تخریب کفپوش

5.با استفاده از جارودستی و جاروبرقی تمام ذرات و گرد و غبار باقی مانده از روی سطح را بردارید. این کار را با صبر و حوصله انجام دهید تا مطمئن شوید کل سطح از هرگونه گرد و غبار پاک شده است.

مراحل تخریب کفپوش

6.یک لایه نازک چسب کاشی را روی سطح بریزید تا سطح کاملا صاف و هموار شود. چسب کاشی به پر کردن سوراخ ها و هموار نمودن سطح ناهموار کف کمک می کند و همچنین باعث می شود تا سطح تخریب شده ظاهر مناسبی داشته باشد. بسته به این که آیا می خواهید سطح را دوباره کاشی کنید و یا خیر می توانید ضخامت لایه را تغییر دهید. کمترین ضخامت برای یک لایه چسب کاشی 0/3 است. می توانید کار پخش کردن چسب را با یک ماله مسطح و یا شیاردار انجام دهید. اگر قصد نصب کاشی های جدید را دارید، استفاده از ماله های شیاردار به شما پیشنهاد می شود.


نحوه جدا کردن کاشی های سرامیکی از روی دیوار

این که بخواهید نوسازی انجام دهید و تمام کاشی های یک دیوار را تعویض کنید و یا اینکه فقط یک کاشی را بردارید و کاشی جدیدی جایگرین کنید؛ عملیات ساده است که خودتان به راحتی می­توانید آن را انجام دهید.

اگر ابعاد پروژه کوچک است خودتان می­توانید با دست  و بدون استفاده از نیروی متخصص و وسیله خاصی این کار را انجام دهید. برای پروژه های بزرگتر به چکش برقی نیاز دارید که لازم است از فروشگاه اجاره کنید تا کار سریعتر انجام شود.

پس از برداشتن سرامیک ها، یک سطح تمیز و صاف برای کاشی کاری جدید خواهید داشت.

روش اول: برداشتن کاشی ها با دست

پیش از بیان هر موضوع دیگری لازم است بدانید که پیش از شروع کار باید از دستکش، عینک ایمنی و ماسک صورت استفاده کنید. قطعات ریز کاشی بسیار تیز هستند به همین دلیل هنگام کار از دستکش ضخیم و عینک ایمنی استفاده کنید. همچنین در هنگام کار، لباس آستین بلند و شلوار بلند بپوشید تا از قطع عضو جلوگیری شود. همچنین اگرچه برداشتن سرامیک از روی دیوار و تخریب آن گرد و غبار زیادی را در هوا پراکنده نمی¬کند ولی لازم است از ماسک صورت استفاده کنید تا از نفوذ هرگونه گرد و غبار احتمالی به ریه جلوگیری شود.

      • اگر در حال تخریب کاشی های سرامیکی در مساحت بزرگ هستید، از پدهای زانو استفاده کنید که هنگام کار راحت تر باشید و فشار زیادی به زانوهای خود در حالت نشسته وارد نکنید.

برای برداشتن هر کاشی از چکش و اسکنه استفاده کنید.اسکنه را با دستی که قدرت بیشتری دارید نگه دارید تا لبه تیز آن در لبه سرامیک قرار گیرد. سپس با چکش به انتهای چوب پنبه ای  آن ضربه بزنید تا کاشی از کف زمین جدا شود و بتوانید آن را بلند کنید. ممکن است با این کار برخی کاشی ها از هم جدا شوند و بعضی کاشی ها هم آسیب ببینند.
       • از اسکنه ای استفاده کنید که یک دسته پشتی داشته باشد و بتوانید به راحتی با چکش به آن ضربه وارد کنید.
     • برداشتن و تراشیدن کاشی های سطح ممکن است زمان طولانی را از شما بگیرد ولی این اطمینان را به شما می دهد که سطح زیرین کاشی ها هیچ آسیبی نمی بیند.

اگر قصد ندارید از کاشی‌ها دوباره استفاده کنید و نمی‌خواهید آنها را ذخیره کنید نیازی به سالم برداشتن آنها از روی کف ندارید و می‌توانید به راحتی آنها را با استفاده از یک چکش خراب کنید. برای این کار با کاشی هایی که در لبه بیرونی اتاق یا دیوار هستند شروع کنید. برای کف‌هایی با مساحت کم می­توانید از چکش استفاده کنید ولی برای کف‌هایی با مساحت زیاد و یا کاشی های دیواری از یک پتک(1.4-2.3 کیلوگرم) استفاده کنید. کاشی‌های کل سطح اتاق را با این روش تخریب کنید.
    •  اگر صدای خراب کردن کاشی ها گوش شما را اذیت می­کند بهتر است از گوش گیر استفاده کنید.
    •  اگر میخواهید کاشی ها سالم باشند و کف پوش شما دچار آسیب نشود هرگز از پتک استفاده نکنید.

ملات زیر کاشی ها را اسکنه بتراشید. لبه اسکنه را در لبه ملات قرار دهید و فشار وارد کنید تا ملات از سطح کنده شود. اگر نمیتوانید این کار را با نیروی دست انجام دهید مادامی که لبه اسکنه را روی ملات قرار داده اید، با چکش به انتهای اسکنه ضربه بزنید تا ملات از سطح جدا شود.
    •  لازم است تمام ملات را از روی سطح جدا کنید تا سطح کاملا صاف شود. به این ترتیب به راحتی می­توانید کفپوش و یا دیوار پوش جدیدی را روی سطح صاف نصب کنید.

روش دوم: استفاده از چکش برقی

نحوه جدا کردن کاشی های سرامیکی از روی دیوار(بخش دوم)

یک چکش برقی اجاره کنید. چکش برقی نوعی دستگاه الکتریکی است که شکل ظاهری آن شبیه دریل است. بسیاری از فروشگاه ها این ابزار را به مشتریان خود اجاره می­دهند بنابراین مجبور به خرید این دستگاه نیستید. با چند فروشگاه تماس بگیرید و قیمت اجاره کردن روزانه آن را بپرسید.
    •  بعضی چکش ها به صورت دستی ساخته میشوند و برای دیوار و کف مناسب هستند ولی بعضی از آنها بزرگتر هستند  و فقط برای کاشی های کف کاربرد دارند.
    •  چکش برقی مناسب کار خودتان را انتخاب کنید.

قبل از شروع کار، عینک ایمنی  و گوش گیر را روی چشم و گوش قرار دهید. از آنجا که ممکن است تخریب کاشی ها به وسیله اسکنه و چکش باعث پراکنده شدن ذرات ریز کاشی در هوا شوند برای محافظت از چشمان خود حتما از عینک ایمنی استفاده کنید. همچنین این کار باعث ایجاد سر و صدای زیادی در محیط می­شود بنابراین بهتر است برای جلوگیری از آسیب رسیدن به گوش، از گوش گیرهای مخصوص استفاده کنید.

اگر پروژه بزرگی دارید بهتر است از ماسک صورت نیز جلوگیری کنید تا از استنشاق گرد و غبار جلوگیری شود.

انتهای اسکنه یا چکش برقی  را در مرز بین دو کاشی قرار دهید. بهتر است از لبه بیرونی اتاق و یا دیوار شروع کنید. دسته آن  را با هر دو دست نگه دارید تا کنترل بیشتری روی آن داشته باشید. تیغه تراش آن را با زاویه 30 یا 40 درجه تنظیم کنید.

چکش را روشن کنید تا کاشی ها تخریب شوند(از سطح جدا شوند) همزمان به چکش فشار وارد کنید. به همین ترتیب به شکستن کاشی ها ادامه دهید تا تمام کاشی ها از سطح جدا شوند.

در حین کار گاهی کاشی های خرد شده را از اطراف جمع کنید تا مانع ادامه کار شما نشوند.

روش سوم: برداشتن یک کاشی از سطح

دوغاب ریخته شده  اطراف یک کاشی را با یک اره مخصوص دوغاب بردارید. اره های مخصوص دوغاب، اره های بسیار کاربردی هستند که برای از بین بردن دوغاب اطراف کاشی استفاده می­شوند. اره دوغاب را در دست خود نگه دارید(دستی که نیروی بیشتری می­تواند داشته باشد،مثلا در افراد راست دست، غالبا دست راست دست نیرومند تری است) و شروع به حذف دوغاب اطراف کاشی کنید. فشار زیادی را به اره وارد کنید و ضربه بزنید تا دوغاب به راحتی تخریب شود و جدا کردن کاشی راحت تر باشد.


  •  اره های مخصوص گروت را می­توانید از فروشگاه های کاشی و یا مصالح فروشی ها خریداری نمایید.

با چکش چند ضربه مانند تصویر به کاشی وارد نمایید تا کاشی سست شود. چکش را مستقیما در مرکز کاشی تنظیم کنید سپس آن را بلند کرده و با فشار محکم به وسط کاشی که از پیش تنظیم کنید بزنید. این کار به سست کردن کاشی و جدا کردن آن از چسب های کف کمک می­کند.
   •  برای کاشی‌های بزرگتر از یک عدد پتک (2.3-1.4 کیلوگرمی) استفاده کنید.

لبه کاشی را با اسکنه بلند کنید.تیغه انتهایی اسکنه را زیر کاشی قرار دهید و برای بلند کردن کاشی از دسته آن استفاده کنید. اگر کاشی هنوز به صورت کامل جدا نشده است می­توانید با چکش به انتهای دسته چوبی اسکنه ضربه بزنید. به آرامی و با تمرکز کار کنید تا به طور تصادفی کاشی های اطراف را دچار آسیب دیدگی نکنید.
   •  اگر اسکنه ندارید، از پشت چکش برای بلند کردن کاشی استفاده کنید و مانند یک دیلم(اهرم کردن زمین) کاشی را بلند کنید.

برای تراشیدن ملات از کف زمین  از اسکنه استفاده کنید. تیغه آن را روی سطح  و در لبه کناری ملات تنظیم کنید. فشار محکمی به اسکنه وارد نمایید و این حرکت را به طور مداوم  و سریع و به صورت ضربه ای جلو و عقب انجام دهید تا ملات به طور کامل از سطح جدا شود.

هنگامی که کاشی ها و همچنین ملات را از سطح زمین جدا کردید برای تمیز شدن سطح به طور کامل از یک مکنده قوی استفاده کنید تا ذرات ریز ملات باقیمانده را از روی سطح جمع شود.
  •  اطمینان حاصل کنید که سطح کاملا صاف شده باشد وگرنه نمی­توانید از کاشی جدید برای سطح استفاده کنید و کاشی کاری جدیدی انجام دهید.
اخرین مطالب حوزه کاشی و سرامیک