در حال بارگزاری سرام پخش

امور مشتریان: 035-38274760

مصالح و تجهیزات

سوالات متداول مرحله مصالح و تجهیزات
شما کاشی یا سرامیک مورد نظر خود را از نظر طرح و رنگ و بافت انتخاب کرده‌اید و این‌که شما نمی‌دانید که محصول ارائه شده به شما در چه سطح کیفیتی می‌باشد، لطفا اطلاعات روی کارتن کاشی را به دقت مطالعه کرده تا انتخاب مناسب با کاربری خود و از نظر کیفیت محصول خوبی را خریداری کرده باشید. نمایید. ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید.
سرامیک‌های پرسلانی با توجه به مشخصات فنی و مکانیکی بالایی که دارند به عنوان پوشش در کف پارکینگ‌ها استفاده می‌شوند. سرامیک‌های پرسلانی با توجه به تنوع طرح و رنگ و سایزی و البته ضخامت بالای آنها که در کنار اجرای صحیح و بندکشی مناسب کفی زیبا فضایی متفاوت در پارکینگ شما در عین استحکام ایجاد می‌نمایند. برای دیدن محصولات پرسلان کلیک نمایید. ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید.
سرامیک و کاشی‌ها با توجه به اینکه در انواع سایز و بافت و رنگ و شکل‌های متنوع موجود هستند، انتخاب بسیار مناسبی برای راه‌پله شما می‌باشد. شما می‌توانید از بین آن‌ها سرامیک و کاشی با طرحی مناسب را برای راه‌پله‌ها و دیوار راه‌پله انتخاب نمایید و تغییرات مثبتی را در این بخش از منزل‌تان ایجاد کنید. سرامیک راه‌پله در انواع جنس‌های مختلف نظیر سرامیک سنگی و سرامیک لعاب‌دار و … موجود می‌باشد که بهتر است شما جنس سرامیک برای پله‌ها را با کیفیت و دوام بالا انتخاب نمایید. اینجا را کلیک کنید.
هنگام انتخابِ کاشی بیرونی در مناطقی که دارای آب و هوای سرد هستند هوشمندانه عمل کنید. بهترین نوع کاشی و سرامیک برای آب و هوای سرد، پرسلان‌های باکیفیت هستند. برای اطلاعات بیشتر از محصولات پرسلان‌ و قیمت آن‌ها می‌توانید به بازار آنلاین سرام پخش بروید . جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.
در این مناطق علاوه بر رعایت اصول معماری در آب و هوای گرم می‌بایست به اصول معماری در مناطق معتدل نیز دقت داشت. استفاده از سرامیک‌هایی با جرم حرارتی کم و رنگ روشن یکی از بهترین گزینه‌ها برای این مناطق می‌باشد.بهترین رنگ بندی‌ها در مناطق گرمسیر رنگ‌های سرد و ترجیحا روشن باشد که از گرمی هوا گرفته شود و زیبایی کار چندین برابر شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.
انتخاب کاشی استخر متفاوت از کاشی‌های معمولی می‌باشد، بدلیل اینکه جذب آب کاشی‌های استخری زیر صفر می‌باشد و کاشی‌های معمولی بالای صفر می‌باشد. به طور کلی کاشی‌های مناسب برای استخر در چهار نوع اصلی موجود هستند: کاشی‌های شیشه‌ای، سنگ طبیعی،کاشی‌های پرسلانی، کاشی‌های موزاییکی پیشنهاد می‌دهیم برای خواندن کامل مطلب اینجا را کلیک کنید.
آیا استفاده از چسب بهتر از ملات است؟
چسب به دلیل وزن کمتر و چسبندگی بالاتر و نصب راحت تر پیشنهاد می شود.
بله. شما می توانید مطابق با سلیقه خود و هم نشینی رنگ محیط مورد نظر خود رنگ پودر بندکشی را انتخاب کنید.
چسب های خمیری برای نصب کاشی روی گچ پیشنهاد می شود.
شما می توانید با توجه به این که اندازه محیط خود را می دانید ولی در انتخاب سایز کاشی مورد نظر دچار شک هستید و بعد متراژ مورد نیاز را محاسبه کنید. پیشنهاد می کنیم تا در سرام پخش کاشی مورد نظر را انتخاب کرده و با سامانه هوشمند محاسبه متراژ کاشی و سرامیک مقدار مورد نیاز را محاسبه کنید.
پیشنهاد می کنیم سایز کاشی کف و پذیرایی را متناسب با متراژ محیط، از سایزهای بزرگ نر استفاده کنید.
برای کف از بهترین نوع کیفیت کاشی های پرسلانی با توجه به فشاری که روی آن هست پیشنهاد می کنیم. برای انتخاب بهتر و دقیق تر کاشی و یا سرامیک مورد نظر خود می توانید با مشاوره طراحی ارتباط برقرار کنید.
برای فضاهای کوچک از رنگ های روشن استفاده کنید تا فضا را بزرگتر جلوه دهد. انتخاب رنگ و طرح مورد نظر شما می تواند بیانگر حس درونی شما باشد تا خانه زیبایی را برای خود بسازید.
پیشنهاد می کنیم برای کف سرمایه گذاری بیشتری در نظر بگیرید. کاشی ها را می توانید نسبت به کیفیت در سایت مورد بررسی قرار داده و بعد برای خرید انتخاب کنید.
سرامیک های پرسلان را به دلیل مقاومت سایشی بالایی که دارند می توانیم پیشنهاد دهیم.
سرامیک های پرسلان به دلیل جذب آب پایین تر می توانیم برای مکان های مرطوب پیشنهاد دهیم.
بله. البته کارخانه ها سرامیک پله ها را به دلیل تردد بسیار با ضخامت بالاتری تولید می کنند.
شما می توانید بعد از تخریب و اندازه گیری محل خود، با گردش در سایت سرام پخش رنگ و طرح های مورد علاقه خود را پیدا کنید و بعد با مشاوره طراحی در سایت ارتباط گرفته و به صورت رایگان از مشاوره طراحی بهره مند شوید.
برای نصب کاشی در ابتدا متراژ مد نظر را به دست می آورید و چسب و تجهیزات کمکی نصب را تهیه می کنید.
تجهیزات نصب را به صورت کامل و توضیحات دقیق و کاربردی آنها می توانید از سرام پخش ببینید.
برای نصب کاشی و سرامیک همیشه مد نظر داشته باشید که در صورت امکان مواد و مصالح و حتی کاشی را 10 درصد نسبت به متراژ بیشتر سفارش دهید.
رنگ ملات و بند کشی بسته به سلیقه شماست و شما می توانید بر اساس هم نشینی رنگ محیط خود آن را نیز انتخاب کنید.

شما هم از ما بپرسید
ایمیل خود را وارد کنیداخرین مطالب حوزه کاشی و سرامیک

مصالح و تجهیزات

برای انجام کار کاشی کاری منزل یا محل کارتان در ابتدا باید کاشی مورد نظر را براساس رنگ و طرح از میان برندهای متنوع در سرام پخش انتخاب کرده و بعد از آن اگر تصمیم داشتید تا عملیات نصب را خودتان انجام دهید البته بعد از آگاهی و دیدن فیلم های آموزشی لازمه و کسب اطلاعات و مهارت لازمه این حرفه می توانید تجهیزات نصب از قبیل؛ تجهیزات ایمنی شخصی و تجهیزات نصبی را انتخاب کرده و تهیه کنید. البته برای اینکه مراحل کار سریعتر و با کیفیت بهتری انجام پذیرد، می توانید با نصابان این حرفه ارتباط برقرار کرده و با ارائه محل مورد نظر و دیدن رزومه فردی آن ها، تعمیرات یا اجرای کار را به آن ها بسپارید.فیتیله سیگاری (باند کاشی و سرامیک)

استفاده از کاشی و سرامیک برای ایجاد تغییر و تحول و ایجاد طرح‌های جدید دکوراسیون، امروزه به یک المان مهم در صنعت ساخت و ساز تبدیل شده است. استفاده از کاشی‌های طرح‌‌دار باعث شده است فضاها به شکلی تفکیک یافته‌تر در بناها قرار گیرند. یکی از پرکاربردترین کاشی‌ها که به نوعی جدیدترین المان کاشی‌کاری در صنعت ساخت و ساز محسوب می‌گردد و در تزئین و دکوراسیون منزل به کار می رود، حاشیه کاشی است که با نام های فیتیله سیگاری، بُردِر، نوار و یا باند کاشی و سرامیک شناخته می‌شود.

 فیتیله سیگاری


امروزه تنوع تولید کاشی و سرامیک بسیار می‌باشد، که انتخاب را برای افراد بسیار دشوار نموده است. فیتیله‌های سیگاری که یکی از اجزای تزیین دکوراسیون دیوار می‌باشد، یکی از مهمترین بخش‌ها در انتخاب کاشی و سرامیک دیواری هستند.

فیتیله‌های سیگاری که به صورت تخصصی به آن سیگاری گفته می‌شود؛ کاشی‌های باریک نوار مانندی هستند که به عنوان حاشیه کاشی‌کاری استفاده می‌شوند. این نوارها از پهنای 1 سانتی‌متر تا 10 و حتی 15 سانتی‌متر متفاوت است و با توجه به طرح زمینه کاشی اصلی انتخاب می‌شود
این نوارهای تزیینی بین کاشی‌ها به طور کل دارای رنگ‌های متالیک یا ساختاری شیشه‌ای هستند که باعث انعکاس جذاب‌تر رنگ و طرح آنها می‌گردد. این نوع کاشی تزئینی به روش‌های متنوعی روکش می‌شود. برخی از آنها دارای روکش فلزی می‌باشد و برخی دیگر دارای روکش شیشه‌ای، دسته‌ی غالب دارای روکشی از جنس لعاب کاشی هستند که بیشتر به شکل طرح و نقش خود را نمایش می‌دهد.
برش این نوارها (سیگاری‌ها) به صورت فابریک است وبه طور کل به صورت عددی فروخته می‌شود. طول این نوع کاشی از 20 تا 90 سانتی‌متر متغیر است که بیشتر به صورت 60 سانتی‌متری تولید می‌شود.

 فیتیله سیگاری

نکات مهم در خرید فیتیله سیگاری

در هنگام خرید فیتیله سیگاری توجه داشته باشید که طرح و رنگ کاشی زمینه بسیار مهم می‌باشد. رنگ‌های طلایی و نقره‌ای غالب‌ترین رنگ‌ها در این نوع کاشی و سرامیک تزیینی است که تقریبا با هر رنگ و نمایی هم‌خوانی دارد، اما باز هم لازم است از همخوانی آن با طرح و نقش کاشی‌های دیواری که انتخاب نموده‌اید مطمئن گردید.
نکته حائز اهمیت دیگر در استفاده از این نوارهای تزیینی این است که تنها به عنوان تزیینات کاشی دیواری می‌توان از آنها استفاده نمود. استفاده از آنها در کف به دلیل ساختار ظریفی که دارد به هیچ وجه توصیه نمی‌گردد. این نوع کاشی و سرامیک با کوچک‌ترین فشاری شکسته می‌شود و نمای بدی را در کف ساختمان ایجاد می‌کند.

 فیتیله سیگاری

برای تزیین دیوارهای حمام یا سرویس بهداشتی که در ارتباط مستقیم با رطوبت هستند از سیگاری با روکش فلزی استفاده ننمایید؛ زیرا در درازمدت ممکن است زنگ بزند و نمای بدی به دیوار شما بدهد.
برای محیط‌های مرطوب مانند حمام، سرویس بهداشتی، استخر و حتی آشپزخانه استفاده از سیگاری با روکش شیشه بهترین گزینه می‌باشد.

 فیتیله سیگاری

قرنیز چیست

قرنیز؛ کوچک‌ترین جزء تزئینی دیوار و کف

از جمله مواردی که در فضای داخلی ساختمان‌ علاوه بر جنبه زیبایی و دکوراتیوی که دارد، جنبه محافظتی نیز به دکوراسیون ما می‌بخشد، با نزدیک شدن به سال نو همه‌ی ما دوست داریم ظاهری خاص و متفاوت به فضای داخلی خود ببخشیم. تعویض قرنیزها یکی از مواردی است که با آن به سادگی می توانیم ظاهر متفاوتی به دکوراسیون خود ببخشیم، اما اینکه کجا، چطور و چگونه از آنها استفاده کنیم موضوعی است که امروز می‌خواهیم به آن بپردازیم.

قرنیز چیست؟

پیش از هر موضوعی شاید جالب باشد که بدانیم قرنیز چیست؟! به نوار یا باند دور دیوارها قرنیز گفته می‌شود. انتخاب این محصول در نمای داخلی ساختمان باید بر اساس رنگ دیوارها و جنس آن‌ها صورت گیرد و رنگ آن باید به گونه‌ای که متناسب با رنگ دیوارها و دکوراسیون داخلی باشد، انتخاب گردد. که معمولا در دکوراسیون منازل قدیمی از قرنیز سنگی و قرنیز چوبی استفاده می‌کردند. قرنیزها انواع متنوعی دارند، قرنیز سنگی یا قرنیز سرامیکی بدلیل طرح و رنگ و جلوه زیبا در خانه استفاده می‌شود و قرنیزهای قدیمی جای خود را به قرنیزهای امروزی از جنس‌های متنوع، ام دی اف که با روکش پی وی سی می‌باشند، داده‌اند.

اصلا کاربرد قرنیز چیست و چرا باید از قرنیز در طراحی داخلی استفاده کرد؟!

افرادی است که قصد دارند کف منزل و یا محل کارشان را کاشی و سرامیک کنند، پس از نصب کاشی و سرامیک دور تا دور کار از دیوار فاصله داشته و این فاصله را نصاب به عنوان درز انبساط در نظر می‌گیرد که اگر فضای مورد نظر گرم شد و کاشی‌ها و یا سنگ‌ها منبسط شدند، در اثر انبساط حاصله، به دیوار نچسبند و جای بازی داشته باشند. حال اگر چنین فضایی که در حدود یک سانتیمتر باز است را به حال خود رها کنیم، علاوه بر ظاهر نامطلوبی که خواهد داشت، محلی برای جمع شدن گرد و غبار خواهد بود. از این رو قرنیز می‌تواند درز انبساط کاشی و سرامیک و سنگ را پوشانده و کاور کند، و نکته مهم اینجاست که بیشتر زیبایی و جلوه فضایی که کاشی‌کاری و یا سنگ شده است، پس از نصب قرنیز نمایان می شود و جلب توجه می‌کند.

اما افرادی هستند که کف منزل یا فضای اداری خود را سنگ یا سرامیک یا موکت و یا هر چیز دیگر می‌کنند و نیازی به نصب قرنیز نمی‌بینند، تا حدودی حق با شماست و از نظر فنی اگر فضایی قرنیز نداشته باشد، هیچ اتفاقی برای آن رخ نخواهد داد، اما در صورتی که در همان فضای ساده قرنیز نصب کنید، خواهید دید که تا چه اندازه زیباتر و جذاب‌تر جلوه می‌کند. از نظر زیبایی‌شناسی معماری اگر دیوار و کف، توسط یک جدا کننده از یکدیگر جدا شوند، بسیار زیباتر خواهد بود. و همچنین از نظر سازه‌ای نیز، خرابی انتهای دیوار و همچنین خرابی گوشه‌های کف که مربوط به گچ‌کاری و نقاشی و بنایی می‌باشند، پس از نصب قرنیز پوشانده خواهد شد.

قرنیز چیست
ابعاد مناسب قرنیز‌ها کدام اند؟

باید در نظر داشته باشیم که قرنیز ها از نظر ارتفاع در دو سایز ۷ و ۹ سانتیمتری موجود هستند، از نظر طول معمولا طولی معادل ۲۸۰ و یا ۳۶۶ سانتیمتر دارند و از نظر ضخامت نیز، پاشنه یا به عبارتی پایین‌ترین و ضخیم‌ترین قسمت قرنیز ۱۶ میلی‌متر می‌باشد. انتخاب رنگ قرنیز همیشه یکی از چالش‌های بزرگ در طراحی داخلی بوده است. اما اصلا کار سختی نیست، فقط کافیست تا رنگ قرنیز را با درب ورودی یا کابینت آشپزخانه و یا اگر شومینه دارید با شومینه ست کنید.

قرنیز چیست
چگونگی انتخاب ابعاد و ارتفاع قرنیز را بدانیم!

اگر فضای شما کوچک است، مثلا یک سالن ۳۰ یا حداکثر ۴۰ متری دارید، قرنیز با ارتفاع ۷ سانتیمتری برای فضای شما کافیست؛ ولی در صورتی که مساحت فضای شما بیشتر از این متراژ است، پیشنهاد می‌کنیم از قرنیز ۹ سانتیمتری استفاده نمائید تا بیشتر جلوه کند، چرا که در فضاهای بزرگ فاصله دید از دیوارها نیز به نسبت بیشتر می‌شود و بلندتر بودن قرنیز این امکان را می‌دهد که قرنیز بهتر نشان داده شود.

قرنیز چیست

اگر منزل یا محل کار شما دارای قرنیز سنگی قدیمی می‌باشد، و شما قصد دارید تا کف منزلتان را پارکت لمینت کنید و قرنیز سنگی شما تناسبی با پارکت لمینت چوبی ندارد، چند راه حل برای خلاصی از آنها برای شما وجود دارد که قرنیز سنگی را همرنگ دیوارتان رنگ کنید و پس از آن به جای قرنیز از اسکوتیا استفاده کنید که به نوعی شبیه به قرنیز است ولی فقط ۳ سانتیمتر ارتفاع دارد که به آن فیتیله نیز گفته می شود، به طور کلی اسکوتیا جهت استفاده در کنار دیوارکوب به طور مثال کنج های دیوار و بین سقف و دیوار به عنوان یک ابزار طرح‌دار جداکننده مورد استفاده قرار می‌گیرد که معمولا یا از رنگ های متضاد و یا رنگ‌هایی متناسب با رنگ دیوارکوب استفاده می‌گردد.

چه قرنیزی را برای خانه‌مان انتخاب کنیم!؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، قرنیزها انوع مختلفی دارند و می‌توان از جنس‌های مختلف آن برحسب سلیقه و نوع کاربرد استفاده نمود.البته شما می توانید از اینجا قرنیز متناسب با سلیقه و دکوراسیون خود را انتخاب و خرید نمایید.

قرنیز سنگی
قرنیز سنگی

قرنیزهای سنگی از طرفداران بسیار زیادی برخوردار هستند و بیش‌تر طراحان ساختمان این نوع قرنیز را به پیمانکاران معرفی می‌نمایند. بهترین انواع سنگ‌های ساختمانی در ساخت قرنیز، سنگ تراورتن، سنگ‌های مرمر، سنگ‌های آنتیک و سنگ‌های مصنوعی می‌باشد.
سنگ‌ها به دلیل تنوع بالایی که در طرح و رنگ دارند و بافت متقارن و طبیعی که به نمای داخلی می‌بخشند، مورد پسند بسیاری از افراد هستند. البته باید گفت که قرنیز سنگی برای پوشش کابل‌ها مناسب نیست و این به دلیل خاصیت توپر بودن سنگ‌ها می‌باشد. این نوع از قرنیزها دارای دوام بسیار زیادی می‌باشد و در برابر خش و ضربه مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند.

قرنیز چوبی
قرنیز چوبی

یکی دیگر از انواع قرنیزها، قرنیز چوبی می‌باشد. قرنیز چوبی می‌تواند هم از جنس چوب خام و هم از جنس چوب رنگ شده باشد. این نوع قرنیز بیشتر در طراحی ویلاهای مدرن در کشورهای مختلف استفاده می‌شود. از ویژگی‌های قرنیز چوبی می‌توان به توانایی ایجاد کنده‌کاری‌ و نقوش برجسته بر روی آن‌ها اشاره نمود. قرنیزهای چوبی زیبایی و شکوه بسیار زیادی دارند که در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار کارآمد می‌باشد. البته باید گفت که این محصول دارای قیمت بالاتری نسبت به دیگر نوع قرنیزها می‌باشد و ماندگاری کمتری نسبت به انواع دیگر دارد. حساسیت نسبت به رطوبت و وجود ترک‌ها و شکاف‌های طبیعی بین آن از دیگر معایب قرنیز چوبی می‌باشد.

قرنیز پلاستیکی
قرنیز پلاستیکی

قرنیز پلاستیکی یا قرنیز PVC از دیگر انواع قرنیزها می‌باشد. در ساخت این نوع قرنیز از پلاستیک فشرده و ضد آب استفاده می‌شود. این نوع قرنیز به دلیل خاصیت جلوگیری از نفوذ آب معمولا در حاشیه بین کابینت‌ها و کانترهای آشپزخانه کاربرد دارد و می‌توان از آن در پوشش کابل‌ها استفاده نمود. این نوع قرنیز دارای مزایای بسیار زیادی همچون قیمت پایین و به صرفه، نصب آسان، امکان تعویض آسان و رنگ‌بندی متنوع می‌باشد. البته باید گفت که قرنیز پلاستیکی در ساختمان‌ها و ویلاهای لوکس و مجلل کاربرد بسیار کمی دارد.

قرنیز آلومینیومی
قرنیز آلومینیومی

قرنیز آلومینیومی یکی دیگر از انواع قرنیزها می‌باشد که به روش اکسترودر و بصورت یک تکه ساخته می‌شود. این نوع قرنیز به وسیله پیچ یا چسب نصب می‌گردند و نصب آن‌ها بسیار آسان و سریع می‌باشد. از قرنیزهای آلومینیومی بیشتر در رستوران‌ها، بیمارستان‌ها، اداره‌جا‌ت، ساختمان‌های تجاری، سالن‌های آمفی تئاتر و سینماها استفاده می‌شود و می‌توان با تعبیه چراغ در زیر آن‌ها نمای زیبایی را به دکوراسیون داخلی بخشید.


کاشی تراورتن چیست؟

کاشی تراوتن نوعی کاشی از جنس سنگ آهک است که از رسوبات معدنی در چشمه های طبیعی تشکیل و ساخته می‌شود. این سنگ رسوبی با بارندگی سریع کربنات کلسیم معروف به کلسیت ایجاد می‌شود. سایر مواد معدنی با کلسیت ترکیب می شوند و پس از ترکیب شدن سنگ های منحصر به فردی به نام تراورتن ساخته می‌شوند.
تراورتن یک انتخاب و محصول همه کاره است، زیرا انواع مختلفی دارد که می‌تواند شما را در دستیابی به ظاهری زیباتر یاری کند.

جلا و درخشندگی

با انتخاب کاشی های تراورتن صیقل داده شده و درخشان می توانید به فضای خانه خود ظاهری زیبا بدهید. تراوتن های صیقلی شده، براق هستند و می‌توانند سطح بازتابی درخشان و خیره کننده ای داشته باشند.

سنگ زدن

تراورتن هایی که سنگ زنی شده اند سطح صاف و در عین حال مات و بدون درخشش را به کاشی می‌دهند. تراورتن ها می توانند متخلخل یا صاف باشند. یک کاشی با ظاهر تراورتن سنگ زده شده و بافتی متخلخل می تواند طرحی برای یک طرف کاشی باشد.

برس زدن

می توانید سطح کاشی های متخلل تراوتن را با مسواک تمیز کنید. این نوع بافت برای این کاشی نما و جلوه ای روستایی به فضای خانه می‌دهد.

غلتانیده شدن

برای ساختن تراوتن هایی با ظاهر طبیعی و زیبا تر، ابتدا به قطعات سنگ برش داده می‌شوند و اندازه گیری انجام می‌شود سپس با آب شسته می‌شوند و سایش داده می‌شوند در برخی موارد، مقداری اسید نیز روی آن ریخته می‌شود. سنگ ها بارها و بارها در مجاورت همدیگر و آب ساییده می‌شوند و لبه های آن نرم و صاف می‌گردد که همین امر باعث طبیعی تر بودن ظاهر آنها شده است.
نکته حائز اهمیت در نصب کاشی تراوتن آن است که باید قبل و بعد بندکشی و ملات، آب بندی شود.

کاشی های مرمر با کلاروس نقره ای با ظاهری جذاب و لوکس

کاشی هایی با زمینه های نامنظم تراوتن می تواند آرامش بخش باشد

کاشی تراورتن با طرح موزاییک می تواند هارمونی زیبایی به محیط بدهد و برجستگی آن باید مناسب سلیقه طراح باشد

رنگ های تراورتن

این نوع کاشی ها رنگ های متفاوت و خیره کننده ای دارند. رنگ هایی مانند بژ، قهوه ای و خاکستری نقره ای براق و... تنوع خیره کننده این رنگ‌ها می تواند گواه تطبیق پذیری بالای این نوع سنگ با هر محیط باشد. از آنجا که سنگ تراورتن سنگی طبیعی است. در هنگام رنگ آمیزی و حمل نقل تغییرات رنگ در آن مشاهده می‌شود. تنوع زیاد رنگ بدان معنی است که هیچ دو پروژه ای هرگز شبیه به هم نخواهند بود، حتی اگر از همان سنگ در هر دو پروژه استفاده شده باشد. این مساله که پیش از نصب مورد نظر خود قرار دهید. بسیار حائز اهمیت است چراکه به دلیل تغییر رنگ در طول یک کاشی طرح هایی متفاوتی به تناسب توع نصب روی کف یا دیوار ایجاد خواهد شد.

هزینه های کاشی تراورتن

قیمت تراورتن بستگی به نوع انتخاب شما دارد، ولی می تواند گزینه مناسبی بین کاشی ها با قیمت مناسب باشد. قیمت مناسب با ظاهری شیک و زیبا می تواند برای یک تراوتن لوکس مقرون به صرفه باشد. این نوع سنگ، سنگ طبیعی و معمولی است که در حمام ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و بدون پلی اتیلن دارای بافتی طبیعی است و همین امر باعث می‌شود تا برای نصب در حمام و کف بسیار عالی باشد. اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید، تراورتن می‌تواند گزینه مناسبی برای نصب در کنار استخرها باشد.

دوام

تراورتن به اندازه سنگ مرمر نرم نیست و می توان گفت به سختی گرانیت است و اگر به خوبی از آن محافظت نشود خراشیده می‌شود، بنابراین هنگام حرکت اشیاء سنگین روی کف اتاق مراقب باشید. دقت داشته باشید که نصب صحیح کاشی تراورتن نقش مهمی در دوام تراورتن دارد. همچنین نگهداری درست و مداوم از آن می تواند باعث زیبایی مداوم و طولانی محیط گردد. منبع اصلی تراوتن کجاست؟ تراورتن را می توان در سراسر جهان تهیه کرد ولی بیشتر سنگ ها از پرو، مکزیک، ترکیه و چین گرفته می‌شود. این نوع سنگ نیز مانند دیگر سنگ‌ها استخراج و مورد استفاده قرار می‌گیرد یعنی در بلوک‌های بزرگ جمع آوری می‌شود و سپس به شکل دلخواه برش داده می‌شوند.


چسب

شناخت انواع ملات

ملات و پودربندکشی ماده‌ای ارزان است که برای پرکردن فضای بین کاشی‌ها به کار می‌رود، در این‌جا قصد داریم به شناخت انواع ملات و پودربندکشی بپردازیم.
سیمان کلاسیک‌ترین نوع ملات است، که سال‌هاست مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان آن را به دو دسته ماسه ای و غیرماسه ای تقسیم بندی کرد:

سیمان ماسه‌ای:
مزایا: سیمان ماسه‌ای در مناطقی که ممکن است خیس شوند با ایجاد مقاومت از لغزش جلوگیری می‌کند و از انقباض و ترک خوردگی جلوگیری می‌کند.
معایب: با اینکه ممکن است برای بعضی افراد حرفه‌ای بسیار مناسب باشد. تنظیم آن بیشتر از اپوکسی طول می‌کشد و این بدان معناست که اگر برنامه‌ریزی دقیق نداشته باشید ممکن است کار را به خوبی انجام ندهید.
کاربرد: این نوع ملات برای اتصالات و درهایی با 8/1 اینچ مناسب است.
سیمان غیرماسه‌ای:
اساس و ساختار اصلی این نوع ملات نیز مانند سیمان ماسه‌ای است، با این تفاوت که در مخلوط آن ماسه اضافه نمی‌کنند و این موضوع از نام آن مشخص است.
مزایا: به دلیل ماهیت چسبنده بودنش، استفاده آن بر روی دیوارها بسیار ساده است. همچنین برای اتصالات با ابعاد کوچک مناسب‌تر از نمونه قبلی است.
معایب: نمی‌توان از آن برای اتصالات بزرگتر استفاده کرد چرا که به دلیل عدم وجود اثر پیوند دچار ترک خوردگی می‌شوند.
کاربرد: این نوع ملات برای اتصالات و مفاصل 16/1 اینج و 8/1 اینچ مناسب است.
لازم است بدانید که برای دو نوع ماسه‌ای و غیر ماسه‌ای نیاز به آب‌بندی دارید.
اپوکسی:
اپوکسی، ملاتی جدید است ولی یکی از بادوام‌ترین گزینه‌های ملات است. این نوع ملات در برابر لکه‌ها و رطوبت مقاوم است.
مزایا: این ملات نکات مثبت زیادی دارد. برای موارد مسکونی و تجاری تهیه شده است و دوام زیادی دارد. آب را جذب می‌کند و از نظر شیمیایی مقاوم است و به مرور زمان فرسوده نمی‌شود.
معایب: اپوکسی باید با سرعت انجام شود، چرا که ممکن است واکنش داده و خاصیت خود را از دست بدهد. بنابراین باید کاشی‌کار حرفه‌ای برای این کار استخدام شود.

انتخاب رنگ مناسب:

ملات با رنگ سفید از بعضی جنبه مثبت است و از برخی جنبه‌ها منفی، این ملات می‌تواند جلوه‌ای دیگر به کاشی‌ها ببخشد و خطوط ملات ماسه‌ای را پنهان کند. با این حال ممکن است به سرعت کثیف شود. برای کسانی که نمی‌توانند مداوم به آن‌ها رسیدگی کنند، بهتر است رنگ‌های دیگر را انتخاب کنند.

رنگ طبیعی ملات، خاکستری یا برنزه است و تضاد کمتری با کاشی دارد. این رنگ نیازمند تعمیرات و نگهداری کمتری نسبت به ملات سفید می باشد ولی با این حال نیاز به تمیز کردن هر چند وقت یک بار دارد.

ملات تیره با رنگ مشکی وجود دارد و انتخاب عالی برای کسانی است که می‌خواهند هزینه کمتری بپردازند و طراحی جسورانه‌تری دارند. این نوع ملات جلوه‌ای مدرن را به خانه می‌دهد ولی از جنبه دیگر دقت کنید که کاشی باید مرتبا تمیز شود و اگر با مواد ساینده تمیز شود ممکن است عمر کاشی کوتاه شود.


انتخاب کاشی کف و دیوار دستشویی و حمام

هنگامی که می‌خواهید برای حمام و دستشویی کاشی انتخاب کنید باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. 4 مورد اصلی را باید در ذهن داشته باشید. احتمالا دستشویی دومین مکان مهم خانه شما بعد از اتاق خواب محسوب می‌شود. دوش گرفتن به شما این امکان را می‌دهد تا به دور از هرج و مرج و آشفتگی‌ها، برای مدتی به آرامش برسید، بنابراین کاشی‌کاری این بخش بسیار حائز اهمیت است.

تعریف طراحی و الگو

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که طراحی کلی فضای حمام، آیا مدرن است یا سنتی؟ ساحلی و یا ...؟
مفهوم طراحی را روی کاغذ بکشید و مطابق آن به دنبال نمونه کاشی‌های مناسب برای حمام باشید. دقت داشته باشید که کاشی‌ها با فضای کلی حمام و وسایل و چیزهای ساده مانند حوله مطابقت داشته باشند.

اندازه فضا را به خاطر بسپارید

مهم است که هنگام تصمیم‌گیری در مورد کاشی دستشویی اندازه کاشی حمام را به خاطر بسپارید. از آنجا که محدوده خاصی برای این انتخاب دارید، باید فضای خود را با گزینه‌های موجود مقایسه کنید. به عنوان مثال کاشی‌های پرسلانی با فرمت بزرگ می‌تواند برای یک فضای کوچک گزینه مناسبی باشند. دلیل آن هم ساده است، از آنجا که در این نوع کاشی‌ها خطوط کمتری نیاز به ملات دارد بنابراین ظاهر یک سطح کامل را ایجاد می‌کند.
از طرف دیگر کاشی‌های کوچک‌تر فضاهای خالی بیشتری دارند و نیاز به ملات بیشتری دارند به این مفهوم که خطوط بین آنها بیشتر است و گزینه خوبی برای افرادی‌ست که بیشتر به دنبال فضاهای منقبض و جمع وجورتر هستند.

نکته ای که نباید فراموش کنید

وقتی که رنگ کاشی را انتخاب می‌کنید باید رنگ فضای حمام را نیز در نظر بگیرید. آیا دیوارها رنگی و برجسته هستند که باعث شود شما رنگ کاشی دستشویی را خنثی تر انتخاب کنید؟ یا اینکه رنگ سقف به گونه ای است که به شما اختیار بیشتری در طرح و رنگ بندی کاشی دیوار می‌دهد؟ این نکات را پیش از اتمام طراحی حتما به خاطر داشته باشید.

یک یادداشت

علاوه بر تصمیم‌گیری در مورد اندازه کاشی، یک ترفند که شاید کمتر شناخته شده است، شناخت بافت کاشی است چرا که بافت کاشی در نحوه نگهداری آن نقش بسیار مهمی دارد. بافت‌های خشن که دارای شکاف بیشتری هستند بیشتر از سطوح صاف نیاز به شستشوی عمیق دارند. بنابراین پیش از آن‌که برای نگهداری و تمیزکردن وقت بگذارید به این نکات توجه کنید.

مواد مهم

هنگام انتخاب کاشی علاوه بر مواردی که در فوق مورد بحث قرار گرفت، مواردی نیز حائز اهمیت است. چگونه تصمیم می‌گیرید که بهترین کاشی برای دستشویی چیست؟ شما باید به کاشی دیوار وکف به صورت همزمان توجه کنید:

کاشی دیوارهای بخش دستشویی:
کاشی‌های نصب شده روی دیوار حساسیت بیشتری نسبت به کاشی‌های کف دارند. برای این کاشی‌ها میزان لغزش مهم نیست بلکه سلیقه شخصی شما نقش مهم‌تری در انتخاب آنها دارد. موزاییک‌های شیشه‌ای می‌تواند گزینه‌های مناسب و مطلوب برای این بخش باشند. همچنین می‌توانید از کاشی‌ها با فرمت بزرگتر استفاده کنید تا مساحت بیشتری را تحت پوشش قرار دهد و خطوط بندکشی و ملات خیلی مشخص و واضح نباشد.
کاشی‌های کف دستشویی:
کاشی‌هایی که برای کف حمام انتخاب می‌کنید محدودیت‌های دیگری دارند. از آنجا که این منطقه معمولا خیس و لغزنده است. بنابراین باید کاشی انتخاب شود که در برابر لغزش مقاومت داشته باشد. پیشنهاد ما به شما این است که از سرامیک پرسلان موزاییکی استفاده کنید تا با داشتن خطوط زیاد، لغزندگی کمتری را در کف حمام ایجاد می‌کند.


صلیب کاشی یا اسپیسر کاشی چیست؟

صلیب یا اسپیسرکاشی قطعه ای ارزان، مقرون به صرفه و کارآمد جهت تنظیم فاصله دقیق بین کاشی و سرامیک در هنگام نصب و در نتیجه باعث زیباتر شدن کاشی کاری خواهد شد. صلیب کاشی از جنس پلاستیک فشرده می باشد و به شکل یک پلاس (+) در ضخامت های ۱،۲،۳،۴،۵،۶،۷،۸ و۱۰ میلی متر طراحی و تولید می شود. عموماً سایزهای ۱ تا ۶ میلی متر در نصب کاشی و سرامیک کف و صلیب ۷ تا ۱۰ میلیمتر در سطوح عمودی و نماسازی مورد استفاده قرار می گیرد .
در مواردی که بند کاشی جهت زیبایی مدنظر باشد، استفاده از صلیب کاشی یا اسپیسر کاشی میان بندهای کاشی بسیار مناسب و کارآمد می باشد. بخصوص بسیار مشاهده شده است که از بندهای رنگی میان کاشی و سرامیک برای زیبایی استفاده می شود که در این حالت استفاده از صلیب کاشی یا اسپیسر کاشی میان بندهای کاشی و ایجاد فواصل دقیق و منظم بین کاشی ها بر این زیبایی خواهد افزود.
نکته دیگری که بر اهمیت رعایت بند مابین سرامیک ها می افزاید، وجود تلورانس مثبت و منفی اندک در ابعاد سرامیک ها است. همه استانداردها صحت و مقبولیت یک کالا را طبق یک بازه مثبت و منفی اعلام می دارند که در استانداردهای سرامیک نیز بدین شکل می باشند. فارق از کارخانه و کشور تولیدکننده سرامیک (ایتالیا، اسپانیا و ایران) وقتی کالایی درجه یک اعلام می شود، ابعاد سرامیک ها طبق یک استاندارد مشخص عمدتاً استاندارد EN14411 اروپا کنترل شده و درجه بندی می شوند. این استاندارد برای ابعاد درجه یک بازه ای بسته به طول و عرض هر سرامیک معرفی می نماید که وقتی دو سرامیک درجه یک که از نظر استاندارد پذیرفته شده اند، بدون بند در کنار هم قرار بگیرند، باز هم یک فضای خالی حتی کمتر از یک میلی متر ممکن است بین آنها باقی بماند، که بدلیل عرض کم آن هیچ وقت حتی با دوغاب ریزی امکان پرشدن آن وجود ندارد. این فضای باقی مانده مکان مناسبی برای رشد قارچ و باکتری خواهد شد. بر این اساس ایجاد یک بند مناسب، همه این تلورانس های ابعادی را پوشش داده و همچنین فضای مناسبی مابین سرامیک ها جهت پر نمودن آن با مواد بند کشی متناسب با کاربری فضا، ایجاد می نماید.

طریقه استفاده از صلیب کاشی:
در هنگام نصب کاشی ها ابتدا چسب کاشی روی سطح زیرین اجرا می شود. سپس کاشی اول از یک طرف شاقول شده و نصب می شود. صلیب کاشی یا اسپیسر کاشی میان بند کاشی یا کاشی بعدی قرار می گیرد و کاشی کاری ادامه می یابد. پس از نصب و اتمام کاشی کاری و خشک شدن چسب کاشی و حصول اطمینان از چسبیدن کاشی ها به کف می توان صلیب یا اسپیسر کاشی را جدا کرد و برداشت. میزان مصرف صلیب کاشی به تعداد بندهای کاشی و سرامیک برابر می باشد . عدم استفاده از صلیب یا اسپیسر کاشی در هنگام کاشی کاری موجب بوجود آمدن درزها و بندهای نامنظم و ناگونیا با فواصل مختلف خواهد شد.
مزایای استفاده از صلیب کاشی:
ایجاد ظاهری فوق العاده زیبا در پایان کار ایجاد درزها و بندهای منظم و گونیا با فواصل یکسان قرار گیری کاشی ها در یک ردیف و به طور منظم ایجاد پوششی یکپارچه درگیری کامل صلیب ها با بتن به دلیل وجود حفره های توخالی در ساختار خود و عدم جابه جایی میلگردها به دلیل وجود قفل کن در اسپیسر سرعت بخشیدن به فاصله گذاری و در نتیجه سرعت در اجرای کاشی کاری وزن سبک و حمل و نقل آسان صلیب ها اقتصادی و ارزان و مقرون به صرفه بودن صلیب ها
جنس صلیب یا اسپیسر کاشی:
اسپیسرها به صورت پلاستیکی، بتنی، فلزی و چوبی تولید و عرضه می شود، که اسپیسرهای پلاستیکی از نظر قیمت، وزن، صرفه اقتصادی و شرایط تولید از سایر اسپیسرها دارای اهمیت و استفاده گسترده تری است. از جمله مزایای اسپیسرهای پلاستیکی نسبت به سایر اسپیسرها می توان به نکات زیر اشاره نمود:
فرآیند تولید سریع اسپیسر پلاستیکی
قابلیت تولید اسپیسرهای پلاستیکی در اشکال مختلف باتوجه به سیال بودن پلاستیک مذاب
مقاومت بالای اسپیسرهای پلاستیکی
حمل ونقل راحت به لحاظ وزن سبک و بسته بندی مناسب
صرفه اقتصادی با توجه به قیمت پایین و سرعت بالای اجرا
صلیب آجر

صلیب آجر به صورت ۳ پر به ضخامت ۱۰میلی متر از جنس پلاستیک فشرده ساخته می شود و برای استفاده در بندهای آجر بسیار مناسب است و ایجاد بندها و فواصل منظم بین آجر در هنگام نصب می کند . از صلیب آجر علاوه بر استفاده در آجر کاری می توان در کاشی کاری هایی که بندهای آنها به صورت (+) نمی باشد نیز می توان استفاده نمود . صلیب آجر در هنگام نصب آجر میان بندها قرار می گیرد و پس از نصب آجرها و بندکشی با یک شی نوک تیز از آن خارج می شود.


چسب کاشی و سرامیک

این چسب ترکیبی از سیمان و افزودنی‌های شیمیایی است که در اتصال کاشی و سرامیک به دیوار یا کف به عنوان جایگزینی برای ملات ماسه و سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. چسب کاشی و سرامیک علاوه بر دارا بودن خاصیت چسبندگی بالا، در برابر نفوذ آب مقاوم است. برای همین منظور از این نوع چسب در کاشی‌کاری سرویس بهداشتی و حمام استفاده می‌شود. به دلیل تولید صنعتی و کنترل کیفیت مستمر، دارای یکنواختی و کیفیت بسیار بالاتری نسبت به ملات های سنتی دارد.
شیار در چسب به دلیل ایجاد چسبندگی بهتر کاشی یا سرامیک ایجاد می شود.

انواع چسب های کاشی و سرامیک:
- چسب های پودری : - چسب های پودری به منظور استفاده در کف و به صورت پودر و خشک می باشد. طراحی و تولید این نوع چسب بر پایه مخلوط شدن با آب می باشد. همچنین با توجه به فرمولاسیون مخصوصی که در ساخت آنها به کار رفته است، پس از خشک شدن، در برابر آب کاملا غیر قابل نفوذ و از استحکام بالایی برخوردار می باشند.
- چسب های خمیری:
چسب های خمیری بدون نیاز به هیچ افزودنی بصورت آماده می باشد و اغلب به منظور چسباندن کاشی و سرامیک بر روی دیوارهای گچی، بتنی، سیمانی، سطوح قدیمی کاشی کاری شده واتصال سنگ های آنتیک مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع چسب نیز همانند چسب های پودری پس از خشک شدن، در برابر آب کاملا غیر قابل نفوذ و از استحکام بالایی برخوردار هستند.
مزایای چسب کاشی و سرامیک:
۱. برای نصب مجدد کاشی به روی کاشی، کاشی به روی دیوار گچی، کاشی به روی دیوار سیمانی و... به کار می رود.
۲. نیازی به تخریب و کنده کاری زیر کار نمی باشد.
۳. سرعت نصب و بهره برداری را افزایش می دهد.
۴. کثیف کاری و ریخت و پاش کمتری دارد.
۵. از استحکام بالایی نسبت به ملات و دوغاب سنتی برخوردار می باشد.
۶. از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد.اخرین مطالب حوزه کاشی و سرامیک