در حال بارگزاری سرام پخش

امور مشتریان: 035-38274760

نصب و تکمیل

سوالات متداول مرحله نصب و تکمیل
آیا حتما باید بندکشی انجام شود؟
به دلیل این که بندکشی مانع از لب پریدگی و جدا شدن کاشی و سرامیک می شود و حتی جلوه بهتری از نظر زیبایی به محیط می دهد از نظر مهندسی نیز پیشنهاد می شود.
به ازای هر دو پیمانه چسب یک پیمانه آب را مخلوط کرده و چسب را زودتر استفاده کنید.
بله. شما می توانید از چسب های پودری برای نصب کاشی روی کاشی استفاده کنید به غیر از نصب روی سطح گچ .
مقدار مصرف چسب برای نصب کاشی بستگی به زیرسازی محیط نصب شما دارد و اگر زیرسازی محیط تمیز باشد مقدار مصرف هر 10 مترمربع یک کیلو چسب مورد نیاز می باشد.
برای اینکه نصب کاشی و سرامیک جلوه زیبا و بهتری داشته باشد در ابتدا پیشنهاد می کنیم راهنمای آموزش نصب را کامل خوانده و فیلم ها را تماشا کنید و بعد از درک توانایی خود و داشتن مهارت لازم برای نصب می توانید تجربه جذابی را کسب کنید.
برای زیباتر نصب کردن کاشی و سرامیک و اینکه در پایان نتیجه بهتری بگیرید، می توانید از همتراز کاشی(گوه و کلیپس) در هنگام نصب استفاده کرده تا از نتیجه کار خود لذت بیشتری ببرید.
خدمات نصب کاشی و سرامیک توسط استادکاران سرعت و دقت و کیفیت پایانی محیط شما بیشتر خواهد بود ولی شما نیز می توانید با آموزش و دیدن فیلم های راهنما و بعد از درک توانایی تجربه نصب را داشته باشید.
البته می توانید برای نصب کاشی از راهنمای تصویری و آموزشی که در بالای همین صفحه موجود است استفاده کنید و بعد از درک توانایی خود نصب کاشی را انجام دهید.
زمان نصب کاشی به به مهارت و توانایی نصاب کاشی بستگی دارد.
در هنگام نصب از ایجاد فشار بر روی نصبی ها خودداری شود.
برای این که نگرانی از این جهت نداشته باشید پیشنهاد می شود تا متراژ خرید کاشی شما 10 درصد از متراژ مورد نیاز بیشتر باشد تا در صورت شکستگی و دیگر موارد مشکلی نداشته باشید.

شما هم از ما بپرسید
ایمیل خود را وارد کنید


اخرین مطالب حوزه کاشی و سرامیک

نصب و تکمیل

برای نصب کاشی و سرامیک در ابتدا باید از زیرسازی که در مرحله تخریب انجام پذیرفت، اطمینان حاصل کرد و بعد از آن آماده سازی چسب/ملات را انجام داد تا مراحل نصب کاشی را طی کنید و با توجه به انبساط و انقباضی که مخصوصا در ساختمان های اسکلت فلزی ایجاد می‌شود، باعث می شود که سرامیک ها در اثر این سرما و گرما روی یکدیگر بلغزند و باعث لب پریدگی یا ترک خوردن یا جداشدن سرامیک ها شود در نتیجه بندکشی علاوه بر زیباتر شدن محیط از نظر فنی برای نصب سرامیک ها لازم و ضروری است.خدمات کاشی کاری

چه خدماتی می‌توان از کاشی‌کار دریافت کرد؟

کاشی و سرامیک به دلیل ضد آب بودن،  نظافت آسان و تنوع طرح و سایز جلوه زیبایی به خانه‌ها می‌بخشد. معمولا این محصول در محیط‌هایی که با آب سر و کار دارند استفاده می‌شود. زیبایی آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و حمام نقش مؤثری در زیبایی کل خانه دارد؛ به همین خاطر خدمات کاشی‌کاری و سرامیک‌کاری توسط افراد متخصص انجام می‌شود.
اما وقتی تعدادی از کاشی‌های توالت، آشپزخانه یا حمام لق شده و یا از جا درآمده باشند، حسابی جلب‌ توجه کرده و از زیبایی این فضاها کم می‌کنند. اگر تعمیرات کاشی، سرامیک و موزاییک خانه را به ‌موقع انجام ندهید، ممکن است کاشی‌های بعدی هم یکی‌یکی لق شده و از جا دربیایند و این هزینه بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت. پس اگر کاشی و سرامیک سرویس‌های بهداشتی با مشکل مواجه شد، باید سریع به آن رسیدگی کرد. شاید برای‌تان این سؤال پیش بیاید که چطور باید فردی توانا برای کاشی‌کاری ساختمان پیدا کنیم؟چه خدماتی که از کاشی‌کار می‌توان دریافت کرد ؟ خدمات نصب کاشی با چسب مناسب است یا کاشی‌کاری با ملات بهتر است؟ بهترین کاشی‌کار ساختمان کیست؟‌

چه زمانی به خدمات نصب کاشی و سرامیک نیازمندیم؟

معمولاً کف و دیوارهای آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و حمام با کاشی پوشانده می‌شوند و یا از سرامیک برای دیوارها و کف ساختمان و استخر استفاده می‌شود. برای پوشش کف حیاط و پارکینگ نیز موزاییک مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا هر چند سال یک‌ بار کاشی و سرامیک خراب‌ شده و نیاز به تعویض پیدا می‌کند.
همچنین اگر در حال ساخت خانه جدید هستید و یا به فکر بازسازی طراحی داخل منزل‌تان افتاده‌اید و قصد دارید تا حمام و سرویس بهداشتی را کاشی کنید، در این مواقع است که به یک نصاب کاشی و سرامیک نیاز خواهید داشت.‌ نصاب کاشی و سرامیک، این توانایی را خواهد داشت تا هر کاری مرتبط با کاشی و سرامیک را با بهترین کیفیت برای شما انجام دهد. خدماتی که از کاشی‌کار می‌توان دریافت کرد بسته به تخصص و توایی‌ کاشی کار می‌تواند مجموعه خدمات را در رابطه با سرویس کاشی و سرامیک ارائه ‌کند:

•  اجرای انواع کاشی‌کاری، سرامیک‌کاری و موزاییک ‌کاری
•  کاشی‌کاری کف و دیوار آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و...
•  سرامیک‌کاری دیوار و کف ساختمان، استخر و دیگر نقاط
•  کف‌سازی و موزاییک‌کاری کف ساختمان، حیاط، پارکینگ و...
•  تعمیرات کاشی، سرامیک و موزاییک
•  کاشی و سرامیک‌کاری با ملات، بدون ملات و با چسب

اگر ایده‌های دیگری برای کاشی‌کاری یا سرامیک‌کاری دارید هم می‌توانید با همدلی و همراهی کاشی‌کار، به بهترین نحو ممکن ایده‌هایتان را پیاده کرده و با خیال راحت خالق زیبایی منزل خود باشید.


نصب و راه اندازی:

حال وقت آن رسیده تا در مورد مراحل اساسی نصب مطلع شوید و نکات تخصصی را بدانید.


در این مرحله که کاشی و الگوی قرارگیری کاشی انتخاب شده است و ابزار و مواد لازم نیز فراهم گردیده است. برنامه‌ریزی دقیق برای عمل نصب کاشی باعث اطمینان از نتیجه بهتر می‌شود.

مخلوط کردن ملات

این مرحله از آنچه به نظر می‌رسد بسیار با اهمیت‌تر است. به دست‌آوردن یکنواختی مناسب و زمان‌بندی ترکیب آن بسیار مهم است.
پیش از مخلوط کردن و ریختن آن، لازم است بدانیم زمان باز و زمان درمان چیست؟
زمان باز؛ مدت زمانی است که شما باید قبل از سفت شدن ملات با آن کار کنید که به این زمان نیز عمر سطل گفته می-شود. این زمان حدود 30 الی 40 دقیقه است و می‌تواند برحسب نوع ملات، دما، رطوبت و ... متفاوت باشد.
برای آن‌که بتوانید آزمایش کنید که آیا مخلوط در زمان باز قرار دارد یا خیر؛ لازم است انگشت خود را به آرامی روی سطح ملات قرار دهید، اگر انگشت‌تان به ملات آغشته نشود بدان مفهوم است که دیگر به اندازه کافی چسبنده نیست و زمان باز آن به اتمام رسیده است در این صورت باید آن را دور بریزید و دوباره مخلوط کنید.
زمان مطمئن: مقدار زمانی است که ملات پس از نصب کاشی به طور کامل تنظیم می‌شود و تثبیت می‌گردد.

گام های مخلوط کردن ملات
1- با اضافه کردن مایع به سطل خود، شروع کنید و در مورد نسبت تبدیل مایع به پودر به توصیه‌های سازنده توجه کنید.
2- برای جلوگیری از ایجاد حباب و توده‌های پودر، پودر را کم‌کم و آهسته اضافه کنید تا کاملا مخلوط شوند.
3- برای دستیابی به قوام مورد نظر برای مخلوط به اندازه کافی پودر اضافه کنید.(یک معیار برای قوام آن است که شبیه کره بادام زمینی باشد)
4- پس از به قوام آمدن مخلوط، اجازه بدهید 5 الی 10 دقیقه بدون حرکت و در محیط آزاد بماند. این مرحله برای دستیابی به چسبندگی مناسب بسیار حائز اهمیت است.
5- برای اطمینان از قوام مخلوط، یک بار دیگر آن را بهم بزنید.
6- پیش از آن‌که بخواهید کار را سریع‌تر انجام دهید و مخلوط در زمان باز خود باشد. کمی مخلوط را بهم بزنید.
7- هنگام تمیز کردن هرگز مخلوط ملات را همراه آب داخل چاه نریزید. چراکه این کار باعث مسدود شدن لوله‌ها می‌گردد.

اعمال مخلوط ملات بر روی کف

ملات وظیفه نگه‌داشتن کاشی‌ها روی کف و جلوگیری از بهم‌خوردن ترتیب آنها را دارد. بنابراین می‌بایست از اینکه این مرحله را درست انجام داده‌اید اطمینان حاصل کنید.
پس از آماده شدن ملات، می توانید با استفاده از یک ماله دندانه‌ای بستر زیرین کاشی را آماده کنید. برای کاشی‌هایی با ابعاد بزرگ بهتر است پشت کاشی را نیز با ملات بپوشانید.
دندانه‌دار بودن ماله باعث می‌شود تا شیارهایی روی کف به جا بماند. برای دستیابی به ملات تخت باید مطمئن شوید که تمام شیارها در یک راستا هستند.
ماله را تقریبا با زاویه 45 درجه نگه دارید و با لبه آن ملات را روی سطح بکشید تا تمام کف را بپوشاند و ضخامت مناسبی داشته باشد.

حال زمان کاشی‌کاری فرارسیده است، کاشی را به آرامی روی سطح قرار داده و محکم آن را فشار دهید، دقت کنید که فشار باید به طور متناسب روی همه بخش ‌های کاشی اعمال شود. با فشار‌دادن کاشی روی سطح، ناهمواری‌های زیر آن کاملا صاف می‌شود.
پس از اینکه اولین کاشی را چسباندید، آن را بلند کنید تا از پوشیده شدن کاشی با چسب اطمینان حاصل کنید. اگر پشت کاشی کاملا پوشیده نشده بود، قوام ملات را مجددا بررسی کنید و همچنین اطمینان حاصل کنید که ماله را در جهت درستی قرار داده‌اید.
فراموش نکنید که برای حفظ فاصله بین کاشی‌ها می‌توانید از همتراز(گیره و گوه)استفاده کنید. در حین نصب می‌توانید از یک کاغذ برای پاک کردن ملات اضافی روی کاشی‌ها استفاده کنید زیرا تمیز کردن کاشی‌ها در هنگام خیس بودن ملات راحت‌تر است.


نکات مهم در اندازه گیری و برش کاشی

زمانی که در نصب کاشی به لبه های انتهایی برسید، باید کاشی را برش دهید. دو روش برای چگونگی انجام این کار وجود دارد: روش اول این است که تا حد امکان از کاشی‌های کامل استفاده کنید و کاشی های برش خورده را ذخیره کنید. روش دوم آن است که از کاشی های برش خورده برای لبه ها استفاده کنید.
پیش از راه رفتن روی کاشی ها به زمانی که لازم است تا کاشی تثبیت شود طبق نظر سازنده دقت کنید. فضای مورد نیاز برای نصب کاشی را قبل از برش دادن کاشی اندازه بگیرید و تمام فضای اضافی بین کاشی ها را برای ملات و بندکشی در اندازه گیری‌ها مدنظر قرار دهید. سعی کنید حدود یک هشتم اینچ از آخرین کاشی تا دیوار فاصله بگذارید تا فضای کافی برای تغییر و یا گسترش طرح وجود داشته باشد. این فضا معمولا با دیوار پوش‌ها پوشش داده می‌شود.

بندکشی:

پودر بندکشی تنها به اندازه یک خط بین کاشی‌ها قرار می‌گیرد و وظیفه مهم پیوند زدن بین کاشی‌ها و جلوگیری از ترک خوردن بین آنها را بر عهده دارد. بنابراین نقش مهمی را در فرآیند زیبایی نصب کاشی دارد.

آماده کردن سطح کاشی برای بندکشی

در ابتدا لازم است تا فضای کاری خود را برای بندکشی کاملا تمیز کنید تا پودر بندکشی به طور کامل در محل اتصالات قرار گیرد (تزریق شود). کاردک می تواند ابزار خوبی برای تمیزکردن مفاصل و شیارهای بین کاشی‌ها باشد. حتما سطل آب خود را مرتبا تعویض کنید و با آب تمیز و اسفنج خشک برای تمیز کردن سطح کار کنید. اگر از کاشی‌های دست ساز مانند شیشه، سرامیک یا چینی استفاده می‌کنید می توانید پس از تمیز کردن سطح، مرحله بندکشی را آغاز کنید. ولی اگر از کاشی‌های سنگی طبیعی یا کاشی سیمانی محصور استفاده می‌کنید توصیه می‌شود پیش از تزریق از سیلر سنگی استفاده کنید (خصوصا برای کاشی‌هایی با بافت بسیار سنگین). برای مخلوط کردن پودر بندکشی با ترکیبات خاص حتما باید به توصیه های سازنده‌گان مراجعه کنید. ممکن است این مرحله در بسیاری از مواردلازم نباشد چراکه پودر آنها به صورت آماده در بازار موجود است.
پودر را کم کم به مایع اضافه کنید و آن را آرام مخلوط کنید تا ملات به صورت یکنواخت باشد. می توانید آب بیشتری اضافه کنید تا پودر به خوبی در آن مخلوط شود. پس از ترکیب شدن کامل پودر و آب بگذارید مخلوط مدتی در فضای باز بماند. در حین کار یک سطل آب و اسفنج نیز داشته باشید و به صورت مداوم سطح کار خود را تمیز کنید. اتصالات را از بالا تا پایین کاملا پر کنید در حین کار برای صاف کردن سطح از ابزارهایی شبیه ماله با لبه مسطح استفاده کنید. مراقب باشید در حین تمیزکاری از آب زیاد استفاده نکنید زیرا آب زیاد می‌تواند رنگدانه ها را از ملات یا پودر بندکشی حذف کند و آن را کمرنگ تر کند. تمیزکردن و تزریق را هر 10 الی 30 دقیقه یک بار تکرار کنید.
ملات و پودر بندکشی را به اندازه تزریق کنید و از تزریق اضافی آن جدا پرهیز کنید. پس از بندکشی اجازه دهید تا ملات یا پودر بندکشی برای مدتی بماند تا تثبیت شود. پس از آن با یک دستمال تقریبا خشک یا اسفنج کاشی ها را تمیز کنید. دقت کنید که اسفنج کاملا خشک باشد زیرا آب می‌تواند ذرات پودری ملات را جدا کند و منجر به از هم گسیختگی آن شود.


نصب و مراقبت از کاشی

بخش اول: آماده سازی

یک پایه قوی و مستحکم و البته توپر می‌تواند یکی از نکات حائز اهمیت در نصب کاشی باشد. برای مهیا کردن فضای مناسب برای کاشی‌کاری ابتدا همه لوازم مورد نیاز را تهیه کنید.
آماده‌سازی بسیار مهم است. پروژه خود را بر پایه بستری محکم شروع کنید.
برای اینکه یک پروژه نصب کاشی موفق داشته باشید، با یک بستر جامد و صاف به عنوان زیرلایه را انتخاب کنید. این زیرلایه سطح مواد با چسب کاشی مناسب را انتخاب کنید.

کاشی با گرمایش از کف

در هر فصلی از سال به ویژه فصل سرما می‌توانید از کاشی با سیستم گرمایش از کف لذت ببرید. با استفاده از کفپوش‌های گرم می‌توانید محیطی دنج را در مناطق مختلف خانه خود از جمله حمام و آشپرخانه فراهم کنید.

کف حمام (سطح زیرین دوش)

پروژه نصب کاشی در این موارد قطعا با یک پایه محکم آغاز می‌شود. سرام پخش تمام لوازمی که برای به روزرسانی یک حمام و دوش آن به محیطی مدرن و آرامش بخش نیاز دارد را تامین می‌کند. بازار آنلاین سرام پخش از برنامه‌ریزی اولیه تا نصب کاشی، ابزار لازم و همچنین مراحل کار را در اختیار مشتری قرار می‌دهد. فیلم‌ها و راهنمایی‌های نصب نیز مرحله به مرحله در آن موجود است.


چرا بندکشی !؟

بندکشی کاشی و سرامیک یکی از ارکان مهم در فرایند کاشی کاری است. بندکشی مناسب می تواند علاوه بر پر نمودن فضای خالی بین درز کاشی و سرامیک، نقش ضد آب کنندگی و افزایش زیبایی کاشی کاری را نیز داشته باشد. امروزه استفاده از روش های سنتی مانند دوغاب ریزی جهت بندکشی کاشی و سرامیک منسوخ شده است و محصولات متنوعی در زمینه بندکشی تولید و به بازار معرفی شده است. از ساده ترین مواد مورد استفاده برای بندکشی کاشی و سرامیک، می توان به پودر بندکشی پایه سیمانی اشاره نمود. پودر بندکشی و درزبندی، محصولی است پایه سیمانی متشکل از مواد شیمیایی آلی و پودرهای معـدنی و رزین های آکریلیک، که باعث ایجاد اتصال محکم و یکنواخت بین کاشی ها می شود. مصرف این پودر به جز بندکشی کاشی و سرامیک، باعث افزایش چسبندگی و نفوذ ناپذیری، در برابر رطوبت می شود. استفاده از ترکیبات آماده برای بندکشی، با توجه به شرایط و ویژگی های محل اجرای کار و نوع قطعات و مصالح مورد کاربرد می تواند در بهبود کیفیت، افزایش دوام و استحکام، تأمین زیبایی و سرعت اجرا، نقش کارساز و مؤثرتری داشته باشد. می توان با ترکیب پیگمنت های رنگی آلی و معدنی به ترکیب پودر بندکشی، ملات بندکشی رنگی و زیبایی را ایجاد نمود.

مکانیزم اثر
پودر بندکشی از سیمان و فیلرهای میکرونیزه با دانه بندی مشخص و مواد معدنی و رزین های آکریلیک پودری، فرموله تولید شده است که بدلیل داشتن دانه بندی نرم و وجود چسب پودری در ساختار پودر بندکشی، پس از ترکیب با آب تشکیل ملاتی یکنواخت و قوام یافته جهت بندکشی بندهای کاشی و سرامیک ایجاد می شود. این محصول به راحتی میان درزهای کاشی و سرامیک جریان یافته و منافذ را پر می کند و بدلیل داشتن رزین، انعطاف پذیری مناسبی در برابر لرزش ها و حرکت های محدود سازه ای دارد.


چگونگی نصب کاشی روی دیوار

کاشی و سرامیک گزینه مناسبی برای دیوار ، حمام و آشپزخانه هستند، چرا که این نوع دیوارپوش در برابر نفوذ رطوبت مقاوم است و خشک شدن آن از سایر دیوارپوش‌ها راحت‌تر است. بنابراین یادگیری نحوه نصب کاشی بر روی دیوار بسیار مهم است.
گام اول: آماده‌سازی اولیه دیوار وکاشی

اطمینان حاصل کنید که دیوار آماده کاشی‌کاری است. پس از برداشتن تمامی پوشش‌های دیواری و وسایل دیواری مانند روکش‌های کلید لامپ و ... ساختار دیوار را بررسی کنید تا از میزان پوسیدگی و یا مقاومت دیوار اطمینان حاصل کنید. زیرا پوسیدگی دیوار باعث می‌شود تا هنگام کاشی‌کاری، دیوار شکاف بردارد یا حتی بشکند.
به دنبال علائمی باشید که ممکن است نشانه عدم استحکام دیوار باشند مانند ترک و یا پوسیدگی و... چرا که در این صورت دیوار نیاز به تعویض دارد.
به دیوار نیرو وارد کنید و مقداری با یک میخ فشار دهید، اگر میخ‌ها به راحتی در دیوار فرو روند احتمالا دیوار مستحکم نیست و نیاز به کار دارد.
اگر قصد دارید که دیوار با مساحت بزرگ را کاشی‌کاری کنید به یاد داشته باشید که از کاشی‌ها به عنوان ساپورت هم استفاده کنید و کاشی‌ها را به طور مستقیم روی دیوار نگذارید.

برای اندازه‌گیری دیوار و کاشی‌ها از متر نواری و یک تراز استفاده کنید. می‌توانید با استفاده از متر خطوط میانی دیوار در منطقه مورد نظر را علامت بزنید. شما باید خطوط افقی و عمودی دیوار را علامت بزنید و میان آنها را پیدا کنید و از این خطوط برای صاف نگه‌داشتن کاشی‌ها استفاده کنید. هرگز تصور نکنید که یک سطح در اتاق، کف یا دیوار و یا حتی سقف باید کاملا مسطح باشد. صاف‌بودن یک سطح کاملا به ندرت اتفاق می‌افتد. این موضوع از دیدگاه تکیه‌گاه کاشی‌ها بسیار مهم است.

مکان‌های مهم روی دیوار را با گچ علامت‌گذاری کنید و با استفاده از یک خط گچ فوری، خط‌های میانی و عمودی و افقی را که قبلا اندازه‌گیری کرده‌اید علامت‌گذاری کنید. اگر قبلا از خط گچ استفاده نکرده‌اید اصلا نگران نباشیدکار آسانی است! به سادگی میخ را در انتهای فضایی که مشخص کردید قرار دهید و رشته نخ را به آن وصل کنید و آن را محکم به سمت پایین بکشید. به این ترتیب یک خط کاملا مستقیم روی دیوار باقی می‌ماند.
برای درست‌کردن خط گچ می‌توانید از نخ‌ها و یا رشته‌های معمولی استفاده کنید. و آن را به صورت دستی بسازید و استفاده کنید. استفاده از جعبه گچ ممکن است راحت‌تر باشد زیرا روند کارها را سریع‌تر می‌کند.

اتصالات را خشک نمایید و سپس کاشی‌ها را با یک اره مرطوب الماس برش دهید.کاشی‌ها را خشک نمایید و مطمئن شوید که که ظاهر کاشی همان‌طور است که شما می‌خواهید، باشد. احتمال دارد برای بعضی بخش‌های دیوار نیاز به برشی از یک کاشی داشته باشید، این بار هم با استفاده از یک اره مرطوب کاشی را اندازه بگیرید و برش دهید.
برای مثال اگر طول دیواری که مد نظر دارید 5 فوت باشد و کاشی‌ها 6 اینچ باشند و با فاصله 4/1 اینچ از هم فاصله داشته باشند، برای پوشش دادن دیوار به تعداد 6/9 کاشی نیاز دارید. یعنی 9 کاشی کامل و یک برش6/3 اینچ.
اگر اره مرطوب یا الماس ندارید، می‌توانید از یک فروشگاه برای مدتی اجاره کنید، همچنین می‌توانید از یک کاتر مخصوص کاشی استفاده کنید اما ممکن است منجر به شکستن کاشی شود. بنابراین اگر از کاشی ارزان قیمت استفاده کرده‌اید می‌توانید بدون نگرانی از یک کاتر استفاده کنید.
اگر کاشی‌ها را طوری قرار می‌دهید که از الگوی خاصی پیروی می‌کنند لازم است به اتصالات توجه زیادی کنید. نباید اشتباه کنید مخصوصا زمانی که از ملات استفاده می‌کنید و ملات را روی دیوار می‌کشید.
می‌توانید الگوی طرح کاشی را در حالت خشک با تکه‌های چوب تست کنید. کاشی‌ها را روی چوب قرار داده و مفاصل را علامت بزنید. برای دیدن نحوه قرار گرفتن کاشی‌ها روی دیوار از چوب طرح استفاده کنید.

برای نگه‌داشتن اولین ردیف خود، می‌توانید یک تکه چوب نصب کنید و یا می‌توانید یک تکه بتونی نصب کنید تا به شما در صاف و مستقیم نگه‌داشتن کاشی‌ها کمک کند. لبه بالایی چوب را به گونه‌ای تراز کنید که دقیقا در امتداد خط سطح میانی که مشخص کردید، باشد سپس آن را با میخ به دیوار متصل کنید. پس از قرار دادن کاشی‌ها به راحتی آن را جدا کنید. قبل از نصب کاشی‌ها روی ملات دوباره آن را چک کنید. همچنین باید در تمام طول مدتی که در حال نصب کاشی هستید آن را چک کنید چون ممکن است کاشی‌ها در همین حین به سمت پایین حرکت کرده باشند و با چوب هم‌پوشانی پیدا کرده باشند.

گام دوم: نصب کاشی‌ها

ملات را مخلوط کنید. طبق یک قاعده کلی، پودر را در سطل ریخته و آب را کم‌کم اضافه کنید تا قوام آن شبیه کره بادام‌زمینی باشد. پس از مخلوط شدن اجازه بدهید تا مخلوط 10 الی 15 دقیقه بماند و سپس دوباره آن را مخلوط کنید. حال ملات آماده استفاده است.

ملات را به طور کامل روی سطح پخش کنید. کار را روی سطح 2 *3 شروع کنید و از یک ماله برای پخش‌کردن یکنواخت ملات استفاده کنید. ماله دندانه‌دار را با زاویه کم روی دیوار بکشید تا ملات حالت موج‌دار روی دیوار پخش شود. جهت شیارها مهم نیست بلکه همه خطوط باید موازی باشند.
اندازه ماله شما به اندازه و نوع کاشی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. برای کاشی‌های متوسط و کوچک دیواری که در حال حاضر محبوب هستند ماله با دندانه مربعی 4*1 استفاده کنید.
کاشی را آزمایش کنید تا مطمئن شوید ملات به خوبی روی سطح پخش شده است. یک بخش کوچک از دیوار را ملات بزنید و سپس کاشی را قرار دهید و به سمت بالا بکشید و به الگویی که در پشت کاشی ایجاد شده است نگاه کنید. اگر خطوط را واضح می‌بینید، به این مفهوم است که ملات خیلی خشک است و اگر به صورت تپه تپه می‌بینید یعنی ملات خیلی خیس و مرطوب است.

کاشی‌های خود را روی دیوار قرار دهید. با آماده شدن ملات می‌توانید کاشی‌کاری را شروع کنید. فاصله بین کاشی‌ها را حفظ کنید.کاشی‌ها معمولا به صورت متقاطع قرار می‌گیرند ولی اگر کاشی‌هایی با الگوهای خاص دارید باید از طرح‌های بداهه و ایده‌های جدید خودتان استفاده کنید. اگر ملات را تا کاشی‌های بالایی همین‌طور ادامه دهید ممکن است خیلی ضخیم شود و بنابراین به ماله کوچک‌تر نیاز خواهید داشت. سطح کاشی‌ها را در حین کاشی‌کاری اندازه‌گیری کنید.

گام سوم: ریختن ملات روی کاشی‌ها

ملات خود را انتخاب کنید و آن را با آب مخلوط کنید. بسته به میزان شکاف بین کاشی‌ها باید انتخاب کنید، که چه نوع ملاتی برای شما مناسب است. پس از انتخاب ملات براساس دستورالعمل روی بسته‌بندی مخلوط را آماده کنید و هر نوع افزودنی که در دستورالعمل آمده است را اضافه کنید. معمولا با یک کاسه آب شروع کنید و پودر را کم‌کم اضافه کنید تا زمانی که قوام بیاید و مشابه خمیر دندان بشود. دقت کنید که فقط به مدت 20 دقیقه دوغاب را مخلوط کنید، زیرا مخلوط کردن بیش از اندازه باعث خشک شدن ملات می‌شود.
ملات ماسه‌ای برای شکاف‌هایی بزرگ‌تر از 3 میلی‌متر استفاده می‌شود.
ملات غیرماسه‌ای برای شکاف‌های کمتر از 3 میلی‌متر استفاده می‌شود.
در صورت لزوم می‌توانید مواد افزودنی را از سرام‌پخش خریداری کنید. معمولا این افزودنی‌ها مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و همچنین در برابر تغییر رنگ ایجاد می‌کنند.
ملات را با استفاده از ماله مخصوص لاستیکی روی سطح پخش کنید. اکنون ملات را حدود 20 دقیقه در ناحیه 3*3 پخش کنید و شناور را با زاویه 45 درجه نگه دارید و با استفاده از شناور ماسه‌ها را به داخل شکاف‌ها فشار دهید. ملات را نباید به موازات خطوط فشار دهید زیرا این موضوع می‌تواند ملات را از شکاف‌ها خارج کند.
با استفاده از ماله لاستیکی می‌توانید در زمان صرفه‌جویی کنید.

پس از ریختن ملات با یک اسفنج روی کاشی‌ها را تمیز کنید. از یک اسفنج مرطوب برای این‌کار استفاده کنید و هرگونه ماسه اضافی را از بین کاشی‌ها خارج کنید. فقط یک ناحیه کوچک را پاک کنید و اسفنج را تمیز کنید و دوباره سطح را پاک کنید.

اجازه بدهید که مدتی بماند تا کاملا خشک شود. مدت زمانی که لازم است تا ملات خشک شود حدود 3 ساعت است ولی ممکن است دستورالعمل آن نکته خاصی در ارتباط با زمان خشک شدن ذکر کرده باشد که باید طبق آن عمل کنید. برخی مواد افزودنی ممکن است باعث شود، روند خشک شدن، کندتر پیش رود. افزودنی‌های مختلفی برای اهداف مختلف را می‌توانید براساس میزان و نوع اثرگذاری انتخاب کنید. شما می‌توانید با استفاده از آب و یک پارچه خشک ملات‌های اضافی را پاک کنید.

پس از نصب تمام کاشی‌ها می‌توانید آب‌بندی را انجام دهید. برای جلوگیری از رشدکردن شکاف‌ها هر شش ماه یک بار آب‌بندی را انجام دهید. شما می‌توانید از درزگیرهای به صورت اسپری یا قلم مو مانند هستند استفاده کنید. این درزگیرها را بر روی کاشی‌های بدون لعاب و ناتمام قرار ندهید، چرا که ممکن است جذب کاشی شود و رنگ کاشی را تغییر بدهد.


نحوه نصب کاشی پرسلان روی دیوار

دیوارپوش یک راه خوب برای تغییر شکل ظاهری اتاق است. کاغذدیواری یک دیوارپوش عالی برای تجدید ظاهر دیوار می‌باشد. اگرچه کاشی و سرامیک معمولا به عنوان کفپوش‌ها استفاده می¬شوند، اما می¬توان به عنوان یک سطح طرح‌دار برای دیوار باشند. ایتالیا، چین و ایالات‌متحده به دلیل تنوع در طرح‌های کاشی پرسلان که در دکوراسیون منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند، مشهور هستند.
کاشی پرسلان به دلیل شکننده بودن نیاز به دقت بیشتری در نصب دارد. پیش از نصب لازم است اطلاعاتی در مورد نحوه نصب کاشی پرسلان به عنوان کاشی دیوار بدست آورید.

آماده سازی دیوار
روش اول: آماده‌سازی دیوار

فضای اطراف دیواری که می‌خواهید کاشی‌کاری کنید را آماده کنید. پارچه‌هایی که مورد استفاده نیستند را روی زمین قرار دهید تا گرد و غبار و قطعات خورد شده کاشی روی آنها بریزد و محیط را آلوده نکند.

لباس محافظ بپوشید و حتما از عینک ایمنی استفاده کنید. از پیراهن و شلوار بلند و دستکش استفاده کنید.کاشی شکسته می¬تواند تیز و بسیار خطرناک باشد.

در صورت لزوم کاشی‌های قدیمی را بردارید. امتحان کردن کاشی جدید بر روی کاشی قدیمی، نتیجه غیرقابل قبول دارد زیرا سطح شما یکنواخت نیست.
برای خردکردن کاشی‌ها از یک اسکنه یا مغار و یا چکش استفاده کنید. پس از ترک برداشتن، قطعات کاشی را جدا کنید(البته اگر به صورت خودکار ریزش نکنند)
مراقب باشید که دیوار خیلی عمیق نشود و یا سطح خیلی ناهمواری ایجاد نکنید.
اگر دیوار بسیار ناهموار است، ممکن است بخواهید مجددا آن را گچ‌کاری کنید. برای گچ کاری دیوار بهتر است از یک متخصص حرفه‌ای بهره بگیرید.
اگر قصد دارید کاشی را در محل‌های مرطوب مانند حمام نصب کنید قبل از چسباندن کاشی از تخته فیبر سیمانی روی سطح استفاده کنید

یک سنباده با ابعاد متوسط روی دیوار بکشید تا سطح آن صاف شود. اگر نمی‌توانید کاشی‌های قبلی را از بین ببرید باز هم برای کاشی‌کاری نیاز به سطح صاف دارید. به این ترتیب می¬توانید از یک سنباده و چسب استفاده کنید.

تنوع طرح و سایز و رنگ کاشی‌های پرسلان را می‌توانید در بازار آنلاین سرام‌پخش انتخاب و بعد از مقایسه، خرید کنید. کاشی‌های مختلف به چسب‌های مختلف برای نصب نیاز دارند. چسب کاشی‌ها را امتحان کنید.

از یک درزگیر استفاده کنید. این محصول مانند یه چسب ملایم و خفیف عمل می¬کند و تا انتهای کار، محیط را مرطوب نگه می¬دارد.

آماده سازی دیوار
اندازه‌گیری کاشی:

اندازه کاشی‌های مورد علاقه خود را و نیز فاصله بین آنها را برای ریختن ملات اندازه‌گیری کنید و تصمیم بگیرید که برای تکمیل الگوی پیشنهادی خود به چه تعداد کاشی نیاز دارید.

از ارتفاع و سطح قرارگیری کاشی‌ها روی دیوار به وسیله یک چوب مستقیم اطمینان حاصل کنید. کاشی را با معیار قرار دادن سقف یا کف اندازه نزنید زیرا این سطوح همیشه صاف و مستقیم نیستند.

الوار چوب را روی دیوار بچسبانید و با مداد، اندازه‌گیری‌ها را علامت بزنید. این علامت‌گذاری‌ها به شما کمک می‌کند که فواصل مساوی و یکسان باشند.

برای اولین ردیف کاشی از یک تکه چوب عمودی استفاده کنید. تکه چوب عمودی را در جای مخصوص خود قرار دهید. استفاده از این نوع تکیه‌گاه باعث می¬شود تا اطمینان داشته باشید کاشی‌های شما با زاویه 90 درجه قرار گرفتند.

یک لایه چسب را با ماله دندانده‌ای روی سطح دیوار بالاتر از لایه بتونه بمالید. در بخش‌های کوچک ممکن است لازم باشد تا چسب را با قلمو بمالید. برای اینکه یکنواخت شود می‌توانید از یک ماله با لبه مستقیم استفاده کنید.

فاصله‌ای بین کاشی‌ها قرار دهید. این فضا، فضایی است که قرار است در آن ملات بریزید.

کاشی‌ها را با استفاده از یک تکه چوب به دیوار فشار دهید و اجازه دهید کاشی‌ها مطابق جهت چسب در بخش‌های کوچک مختلف خشک شوند. به این ترتیب شما می¬توانید بر روی صاف بودن کاشی‌ها تمرکز کنید.

هر نوع چسب اضافی که ممکن است روی کاشی و یا بین آنها باشد را با یک پارچه تمیز کنید و سپس قسمت‌های بالایی کاشی‌ را با یک دستمال مرطوب پاک کنید.

کاشی‌های پرسلان را برش دهید و تا نزدیکی لبه‌های دیوار خود قرار دهید. برای برش از یک کاتر مرطوب استفاده کنید و قبل از برش، اندازه‌گیری را به طور دقیق انجام دهید.

اجازه دهید کاشی‌ها حداقل 24 تا 36 ساعت بدون حرکت بمانند تا خشک شوند. یکی از عوامل مهم در تعیین زمان خشک شدن، جهت چسب است.اخرین مطالب حوزه کاشی و سرامیک