در حال بارگزاری سرام پخش

امور مشتریان: 035-38274760

نظافت و نگهداری

نظافت و نگهداری


سوالات متداول مرحله نظافت و نگهداری
آیا برای آب بندی چسب وجود دارد؟
برای آب بندی می توانید از چسب های مخصوص یا چسب های پودری پرسلان استفاده کنید.
شما می توانبد تنها با یک جارو محل نصب را تمیز کرده و به دلیل خاصیت آنتی باکتریال و نانو بودن پودرها، تمیز کردن آن ها آسان می باشد.
برای زیبایی همیشگی کاشی و سرامیک و تمیز کردن آن می توان از محلول تمیز کننده نسبت به کاشی محیط تان استفاده کنید.

شما هم از ما بپرسید
ایمیل خود را وارد کنیدنظافت و نگهداری

بهترین و در دسترس ترین روش برای تمیز کردن سرامیک ها استفاده از مخلوط آب با پودرهای شستشو می باشد ولی برای تمیز کردن لکه های قوی مثل جوهر و چای و… می‌توان ازمخلوط آب و مواد سفیدکننده استفاده کرد. برای تمیز کردن درزها می‌توان از بخار شور استفاده کرد اگر در دسترس ندارید مخلوط یکسان آب و جوش شیرین را به مدت شب تا صبح روی درزها ریخته و بعد با یک مسواک محکم تمیزش کنید. در کاشی های ضد اسیدی برای تمیز کردن آنها می‌توان از شوینده و مواد شیمیایی قوی استفاده کرد. از برس ها و ابزارهای خشن برای تمیز کردن سطح کاشی استفاده نکنید .چگونگی تمیزکردن انواع مختلف کاشی

در مطالب فوق فقط نکات کلی را در مورد تمیزکردن کاشی ارائه دادیم که برای تمیزکردن تمامی کاشی‌ها مناسب است. ولی برخی موارد وجود دارد که ممکن است نکات خاصی در تمیزکردن آنها حائز اهمیت باشد. در زیر دو کاشی بسیار محبوب را بررسی می‌کنیم.


چگونگی تمیزکردن سنگ طبیعی

کف مرمر

برای حفظ زیبایی کاشی‌های مرمر لازم است تا از آنها مراقبت زیادی به عمل آورید. در این مورد لازم است تا به صورت هفتگی گرد و غبار را از روی آن بردارید تا از آلودگی‌های بعدی تا حد امکان پیشگیری کنید.
برای تمیزکاری عمیق‌تر و اساسی‌تر این نوع از کاشی‌ها لازم است از صابون‌هایی فاقد فسفات استفاده کنید. پس از شستشو حتما روی کاشی‌ها را خشک کنید. لازم به ذکر است که هنگام تمیز‌کردن کاشی مرمر هرگز نباید از مواد اسیدی استفاده کنید. زیرا اسید در سنگ‌های طبیعی خوردگی ایجاد می‌کند.


موزاییک‌های شیشه‌ای

برای تمیزکردن سطوح شیشه‌ای باید مطمئن باشید که هنگام تمیزکردن، سطح را دچار خراش نخواهید کرد. برای جلوگیری از این کار از پاک‌کننده‌هایی استفاده کنید که ساینده نیستند و دارای بافت خمیری شکلی مانند جوش‌شیرین نباشند. بهترین ترکیب برای تمیزکردن این سطوح ترکیب‌کردن نصف پیمانه آب و نصف پیمانه سرکه است. این ترکیب را روی سطح اسپری کنید و پس از 10 دقیقه با دستمال خشک آن را تمیز کنید. اگر آلودگی زیادی روی سطح وجود دارد. از یک برس نرم برای برداشتن آن استفاده کنید.


راهنمای نگهداری کاشی‌ها

هنگامی که شما کاشی‌های جدید خریداری می‌کنید و به تازگی نصب می‌کنید همه چیز تمیز و عالی به نظر می‌رسد. اما پس از مدتی لکه‌ها و یا گرد و غبار باعث ایجاد آلودگی‌هایی روی سطح کاشی می‌شوند. ممکن است شما لکه‌هایی رنگی روی کاشی ببینید ولی در واقع آنها ملاتی هستند که مانند پوشش روی کاشی قرار گرفته‌اند و به شکل بریده بریده روی کاشی ریخته شده‌اند. همانطور که شما وسایل خانه مانند یخچال را یک سال به حال خود رها نمی‌کنید کاشی را نیز نباید به حال خود رها کنید و باید به آن رسیدگی کنید و عشق بورزید. نترسید و استرس به خود وارد نکنید ما در اینجا روش‌هایی برای تمیزکردن و نگهداری از کاشی‌ها را به شما ارائه می‌دهیم. شستشوی روزانه کاشی‌ها کافی نیست و گاهی لازم است برای ایجاد درخشش و برگشتن کاشی‌ها به حالت اول تمیزکاری کلی انجام دهید.

چگونگی نظافت کاشی

گام اول: برطرف کردن گرد و غبار و آلودگی‌ها
ابتدایی‌ترین مرحله آن است که کاشی را به صورت کلی تمیز کنید و تمامی گرد و غبار موجود روی کاشی‌ها را جمع کنید. این باعث می‌شود تا از سایش جلوگیری کنید.

گام دوم: تمیزکردن با کف
پس از پاک‌کردن کلی کاشی زمان آن رسیده است تا از آب و صابون و یک سطل برای تمیزکردن استفاده کنید.

گام سوم: تمیزکردن نقطه به نقطه لکه‌ها
پاک‌کردن بعضی لکه‌ها ممکن است سخت باشد ولی شما قصد دارید تمامی لکه‌ها را تمیز کنید. برای این کار می‌توانید یک پاک‌کننده قوی خمیری شکل درست کنید. اگر یک پیمانه آب و یک پیمانه جوش‌شیرین را با هم مخلوط کنید یک ترکیب پاک‌کننده قوی خواهید داشت و می‌توانید با یک برس نرم روی کاشی‌ها بکشید و سپس با آب گرم، خمیر را از روی کاشی جدا کنید.

گام چهارم: خشک‌کردن کاشی‌ها
یک پارچه خشک بردارید و با دست، کف را خشک کنید. دقت کنید که اثرات صابون یا ترکیب پاک‌کننده‌ای که در مرحله پیش ساخته بودید روی کاشی باقی نماند.


پاک‌سازی کاشی‌ها در مکان‌های مختلف خانه

پاک‌کردن کاشی‌های پشت گاز و یا پشت شیر روشویی

کاشی‌هایی که پشت فرگاز و یا پشت روشویی شما نصب شده‌اند، محور تمیزی آشپزخانه شما محسوب می‌شوند. این مناطق تحت تاثیر ریختگی روغن در هنگام پخت و پز و یا آلودگی‌های احتمالی در هنگام شستن دست هستند، به تمیزکاری مداوم نیاز دارند تا زیبایی را در محیط آشپزخانه حفظ کنند. آلودگی این بخش‌ها باعث می‌شود تا محیط آلوده به نظر برسد. بنابراین باید از ترکیب آب و صابون به عنوان تمیزکننده و درخشان‌کننده استفاده کنید. می‌توانید این ترکیب را روی کاشی‌ها اسپری کنید و سپس آنها را خشک نمایید. همچنین می‌توانید از مخلوط آب و جوش شیرین برای پاک‌کردن لکه‌ها استفاده کنید و با حرکت دایره‌ای پارچه آن را خشک کنید.

تمیزکردن کاشی‌های پشت دوش حمام

داشتن یک محیط تمیز در حمام، نه تنها باعث زیبایی حمام می‌شود بلکه محیطی بهداشتی را نیز برای شما فراهم می‌کند. بنابراین باید به صورت روزانه تمیز شوند. ترکیب آب و سرکه را اسپری کنید و آن را با اسفنج پاک کنید تا زیبا و درخشان به نظر برسد.

معرفی محصولات برای تمیزکردن کاشی
محلول های اسیدی: یکی از رایج‌ترین تمیزکننده‌ها، محلول‌های اسیدی هستند. از این پاک‌کننده‌ها برای کاشی‌های پرسلانی استفاده کنید و هرگز روی سنگ‌های طبیعی از این محلول‌ها بهره نگیرید. این محلول‌ها خصوصا برای کاشی‌هایی با رنگ سفید بسیار موثر‌تر عمل می‌کنند.

محلول های قلیایی: این محلول‌ها معمولا PH بالای 12 دارند. با خاک واکنش نشان می‌دهند و چربی‌ها را پاک می‌کنند.
دقت داشته باشید تا هنگام تمیزکردن و استفاده از مواد شوینده چه اسیدی و چه قلیایی باید از دستکش و عینک مخصوص استفاده کنید. و اگر چشم یا دستان شما با این مواد در تماس بود، می بایست به سرعت آنها را بشویید.

محلول‌های خنثی: یکی از گزینه‌های عالی برای پاکسازی سطوح استفاده از محلول‌هایی با PH خنثی است. این محلول‌ها به بهترین شکل ممکن با آب ترکیب می‌شوند و به زیباسازی محیط کمک شایانی می‌کنند. علاوه بر این مزیت این‌گونه محلول‌ها آن است که ملات یا پودر بندکشی بین کاشی‌ها و درزگیرها را دچار خوردگی نمی‌کند.


چند نکته برای زیباسازی کاشی‌های ساخته شده از سنگ طبیعی

علاوه بر زیبایی ظاهری که در ذات سنگ طبیعی وجود دارد، این سنگ به عنوان یکی از عالی ترین مصالح ساختمانی مورد آزمایش قرار گرفته است. تمام سنگ های طبیعی باهم یکسان نیستند به همین دلیل برای محافظت و دوام بالای آن ها می بایست برنامه خاصی را متناسب باا نوع سنگ طبیعی اجرا کرد.

آیا سنگ طبیعی به اسید حساس است یا مقاوم؟

قدم اول آن است که با توجه به ویژگی های آن سنگ بدانیم میزان حساسیت آن نسبت به اسید چقدر است. اگر سطح سنگ طبیعی مانند گرانیت طبیعی باسد و نسبت به اسید مقاوم باشد روش های نگهداری آن را باید به افرادی که قبلا از سنگ های حساس به اسید مانند تراورتن یا سنگ آهک استفاده می‌کردند کاملا توضیح داده شود و روش تمیز کردن آنها کاملا برایشان واضح باشد. اغلب اوقات، به خصوص در تاسیسات مکان‌های تجاری که در آنها از گروت اپوکسی استفاده شده است، پس از اتمام پروژه مقدار زیادی چسب و یا مواد دیگر روی کاشی ها باقی می‌ماند. اگر ماده تمیز کننده حاوی فرمولاسیون اسیدی باشد. پس از تمیز کردن سطح، سنگ آهک متخلخل و تراورتن با مواد شیمیایی آغشته می‌شوند و مرور زمان کاشی را دچار خوردگی می‌کنند. در نتیجه ترک خوردگی و شکستن پیش خواهد آمد.
استفاده از محصولاتی که حالت پخش شوندگی دارند برای تمیز کردن سطح کفپوش بیشتر توصیه می‌شوند.
حالا بیایید در مورد حفاظت و نگهداری مداوم از کاشی ها صحبت کنیم.
پس از آنکه کفپوش سنگی کاملا نصب، تثبیت، تمیز و آب بندی شد باید برنامه ای در مورد حفاظت و نگهداری مداوم مورد بحث قرار گیرد. انتخاب روش محافظت و نگهداری و بعضی اوقات استفاده از مواد ترمیم کننده مناسب نکته بسیار مهمی است. به عنوان مثال اکثر مردم نمی دانند که کوارتزیت یک محصول با دوام در طبیعت است و حاوی درجه خاصی از عناصر مرمر می‌باشد بنابراین انتخاب محصولات مراقبی از کاشی به شدت به درصد مرمر در بدنه کاشی کوارتز بستگی دارد. همچنین برای انتخاب محصول درست جهت مراقبت و تمیزکاری باید مشخص شود که در نصب کفپوش از کدام نوع چسب استفاده شده است. بدیهی است که مواد سیمانی متخلخل هستند و بیشتر از از موادی که با اپوکسی به هم چسبیده اند(متخلل نیستند) در معرض لکه دار شدن قرار دارند. اما هرچه از کوارتزیت استفاده شود، باید از سیلرها و پاک کننده هایی که حالت قلیایی دارند جلوگیری شود زیرا پاک کننده های قلیایی می‌توانند به قوی ترین پیوندهای رزین حمله کنند و در نهایت باعث خراب شدن آنها شوند. نگهداری از کفپوش طول عمر و زمان زیبایی آن را بیشتر می‌کند. گرانیت طبیعی نه تنها سنگی بسیار زیبا است بلکه یکی از بادوام ترین سنگ های طبیعی است. مواد گرانیتی دارای یک سری سوراخ و حفره هستند که ممکن است آلاینده ها در آن نفوذ کند و نیاز است هر کاشی جداگانه تمیز شود. بدیهی است که شناخت محصولات مراقبتی برای خریداران بسیار مهم است.
بسیاری از مواد و مصالحی که امروزه در تاسیسات و ساختمان سازی ها استفاده می‌شوند حاوی مواد مضر می‌باشند و با وجود اعتراضات جهانی نسبت به تحت تاثیر قرار گرفتن وضعیت آب و هوا توسط این آلاینده ها ولی باز هم گاهی به محل دفن زباله ها ختم می‌شوند. بنابراین زمان آن فرارسیده است که مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست ساخته شوند.