پرسش و پاسخ
ما در آپارات

برای تمیز کردن کاشی و سرامیک این روش‌ها را امتحان کنید!

تمیز-کاری-کاشی-سرامیک

برای تمیز کردن کاشی و سرامیک این روش‌ها را امتحان کنید!

فهرست مطالب

نظافت و تمیز کردن جزء کارهای روزمره‌ و در عین حال خسته‌کننده‌ای هستند که به هر حال باید انجام شوند. خوب است بدانیم روش‌های کارآمدی برای تمیز کردن کاشی‌ و سرامیک‌ها وجود دارد که کار را برای ما ساده‌تر می‌کند. در مطلب پیش رو، سعی شده بهترین روش‌های تمیز کردن کاشی و سرامیک ذکر شود؛ به طوری که مانند روز اول تمیز و زیبا به نظر برسند.

اسامی-مختلف-کاشی-سرامیک

روش‌های تمیز کردن سرامیک‌های کف

سه راه بسیار موثر برای تمیز کردن سرامیک‌های کف وجود دارد. با اینکه آب حتی به تنهایی نقش موثری در نظافت بازی می‌کند، اما گاهی کافی نیست و رسیدگی بیشتری نیاز است.توجه کنید ابتدا باید همه سرامیک‌ها و سنگ‌ها را جارو کنید و در مرحله بعد روش‌های زیر را به کار ببرید.

سرکه و آب

سرکه و آب داغ را به مقدار مساوی مخلوط کنید. سرکه به علت داشتن خاصیت اسیدی به طور طبیعی در پاک‌کردن چربی‌ها فوق‌العاده عمل می‌کند. همین خاصیت عامل تاثیر این مخلوط در نظافت کاشی‌ها و سرامیک‌ها است.

سطل دیگری را پر از آب کرده و برای شستشوی کف کنار بگذارید. تمام قسمت‌ها را به خوبی تمیز کنید و توجه داشته باشید که گوشه‌ و ناحیه‌های بین سرامیک‌ و کاشی‌ها را از قلم نیندازید. در آخر کاشی‌ها را با آب بشویید و زمانی را برای خشک شدن به آن اختصاص دهید. همچنین می‌توانید یک دوم فنجان الکل (ایزو پروپیل الکل) را به عنوان جایگزینی برای سرکه به کار ببرید.

تمیز-کردن-کاشی-سرامیک

نکته: اسیدهایی مانند سرکه و برخی دیگر از محصولات مشابه، باعث فرسایش کاشی‌هایی می‌شوند که از سنگ‌های طبیعی ساخته شده‌اند. برای این کاشی‌ها از مایع ظرفشویی، هیدروژن پراکسید، آرد ذرت و جوش شیرین استفاده کنید.

پودر شستشو و آب

بهتر است که همیشه تمام ناحیه مورد نظر را تمیز کنید تا اینکه به صورت جداگانه به نظافت قسمت‌های مختلف بپردازید. به هر حال گاهی به منظور پاک کردن نقطه‌ای به خصوص از لک‌ها، نیاز به یک لکه‌بر قوی است. برای مثال لکه‌های ناشی از آلودگی غذاهایی مثل مرغ – شربت – نوشابه معمولا بیش از سایر چیزها باقی می‌ماند.

برای این کار مخلوطی از پودر شستشو و آب داغ را امتحان کنید. پودر شستشو، چه ترکیب خانگی آن چه خریداری شده، برای از بین بردن لکه‌ها در هر سطحی مناسب هستند. در ترکیبات این پودرها معمولا نمک، پودر بوراکس و جوش شیرین به کار می‌رود.

با استفاده از یک حوله کاغذی یا پارچه، محلول را روی لکه‌ پخش کنید و اجازه دهید پنج تا ده دقیقه به همان حالت بماند. سپس، با یک برس نرم روی آن نقطه بکشید و در نهایت تمام منطقه را با آب گرم و پارچه تمیز کنید. در صورت لزوم چندبار این مراحل را تکرار کنید.

مایع ظرفشویی و آب

گاهی اوقات چربی و مواد دیگری روی سرامیک‌ها و کاشی‌ها هستند اما ما قادر به دیدن آنها نیستیم. هر دو راه بالا برای تمیز کردن کاشی و سرامیک‌ها کارآمد هستند؛ با این حال یک پیشنهاد دیگر، استفاده از مایع ظرفشویی و آب گرم است.

در ظرفی، مایع ظرفشویی و آب را به میزان مساوی با هم ترکیب کنید و با استفاده از دستمال یا حوله به تمیز کردن تمام منطقه بپردازید. به یاد داشته باشید که روی قسمت‌هایی که تمیز شده‌اند قدم نگذارید و تا بیست دقیقه از راه رفتن در آن نقاط بپرهیزید. البته این کار ممکن است باعث سر شدن سرامیک‌ها شود. در صورتی که این اتفاق افتاد می‌توانید با دستمال مرطوب روی نواحی شسته شده را بکشید.

شستشو-کاشی-سرامیک

روش‌های پاک کردن کاشی کف

قبل از تمیز کردن کاشی ها توجه به نوع و حتی بافت کاشی ها(سطح مات، براق یا نیمه مات)  اهمیت ویژه ای پیدا می کند. همینطور شما مطمئن می شوید که با تمیز کاری هیچ گونه آسیبی به کاشی وارد نمی شود.

کاشی های سرامیکی و پرسلانی را می توان با بیشتر محصولات تمیز کننده و محلول ها تمیز کرد. با این حال، سنگ مرمر می تواند با مواد اسیدی مانند لیمو ، سرکه، پارچه های تمیز کننده خشک و هرگونه مواد ساینده خراب شود؛ بنابراین باید نسبت به نوع تمیز کننده ای که استفاده می کنید، دقت داشته باشید.

چگونه می توان کاشی های مرمر را تمیز کرد؟

  • می توانید کاشی های مرمر را با آب و یک پارچه میکرو فیبر نرم به آرامی تمیز کنید و سپس با یک پارچه دیگر آن را خشک کنید.
  • اگر آلودگی های سطح کاشی مرمر زیاد بود، مقداری از صابون یا پودر صابون را با آب گرم رقیق کرده و با یک پارچه نرم سطح را تمیز کنید.
  • برای از بین بردن لکه های قوی تر روی سطح کاشی مرمر، روی لکه آب اسپری کنید و با مخلوط جوش شیرین و آب آن را بپوشانید. بعد از گذشت یک ساعت اگر لکه هنوز وجود داشت، این کار را تکرار کنید. (این کار ممکن است تا ۲۴ ساعت نیز ادامه یابد)

روشی موثر برای تمیز کردن کاشی های دیواری

همیشه روشی برای تمیز کردن کاشی ها به صورت موثر وجود دارد. به عنوان مثال اگر در حال تمیز کردن کاشی های حمام هستید، خوب است که قبل از شروع به تمیز کردن، چند دقیقه فضای حمام را گرم کنید تا موادی که روی سطح کاشی ها قرار دارند در اثر رطوبت، آسان تر پاک شوند. به این ترتیب تمیز کاری راحت تر و نتیجه آن موثرتر خواهد بود.

قبل از تمیز کردن کاشی ها ابتدا ملات یا بندکشی ها را تمیز کنید. احتمالاً آلودگی های حاصل از پاک کردن بندکشی ها روی کاشی ها می ریزد. به همین دلیل تمیزکردن بندکشی ها، اولویت پیدا می کند.

اگر از یک پاک کننده شیمیایی قوی تر استفاده می کنید، همیشه پنجره ها یا تهویه محیط را باز بگذارید تا بخارهای حاصله به حداقل برسد.

نحوه تمیز کردن کاشی ها با لیمو

لیمو به لطف خاصیت اسیدی طبیعی که دارد، یک پاک کننده عالی برای کاشی هاست. بطری اسپری را از آب لیمو پر کرده و آنرا روی کاشی ها اسپری کنید. بعد از گذشت مدتی، با پارچه مرطوی یا اسفنج سطح کاشی را تمیز کنید.

همینطور می توانید پارچه را با آب لیمو خیس کرده و آن را روی سطح کاشی ها بکشید و بعد از گذشت مدت زمانی آن را با آب گرم بشویید.

نحوه تمیز کردن کاشی ها با سرکه

سرکه سفید یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی ست که عملکرد خیلی خوبی روی کاشی ها دارد و با استفاده از آن کاشی ها درخشان می شود.

برای تمیز کردن کاشی ها با سرکه، مقادیر مساوی سرکه سفید و آب را در یک بطری اسپری مخلوط کنید و روی کاشی ها را اسپری کنید و بعد از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه سطح را با یک دستمال مرطوب پاک کنید.

همچنین می توانید پارچه های نرم (مانند پارچه میکروفایبر یا تی شرت های قدیمی) را با این مخلوط خیس کرده و کاشی ها را تمیز کنید و سپس با آب گرم آن را شستشو دهید.

نحوه تمیز کردن کاشی ها با جوش شیرین

جوش شیرین یکی دیگر از پاک کننده های طبیعی و موثر بندکشی و کاشی هاست. جوش شیرین می تواند لکه های قوی و ماندگار را از سطح آن پاک کند و به سطوح درخشندگی خاصی ببخشد.

برای تمیز کردن کاشی ها با جوش شیرین، روی کاشی را با یک لایه نازک پودر جوش شیرین پوشانده و سپس با یک پارچه خیس شده در آب لیمو پاک کنید. بعد سطح را با آب گرم شستشو دهید.

می توانید کاشی های کف را نیز با هر یک از روش های ذکر شده در بالا تمیز کنید. در صورت تمیز کردن حمام یا آشپزخانه پیشنهاد می کنیم که تمیزکاری کاشی های کف در آخرین مرحله انجام گیرد، زیرا هنگام تمیزکاری دیواره و بندکشی ها، همه ی مواد روی کف می ریزد و دوباره کفپوش نیاز به تمیزکاری خواهد داشت.

همچنین اگر مساحت آشپزخانه و حمام شما بزرگ است، برای راحتی بهتر است که از یک بخارشوی استفاده کنید.

نحوه-شستشو-کاشی-دیوار

نحوه تمیز کردن کاشی های کف حمام

تمیز کردن کاشی های کف حمام به دلیل اینکه در اغلب موارد صابون روی سطح باقی می ماند، بسیار مهم و دشوار است.

بهتر است قبل از تمیز کردن کاشی های کف، چند دقیقه حمام را گرم کرده و تهویه را ببندید. سپس با استفاده از روش هایی که در بالا گفته شد، حمام را تمیز کنید.

خشک کردن حمام با استفاده از پارچه خشک می تواند به کمتر کردن صابون، آهک و کپک ها کمک ویژه ای کند. اگر بندکشی های سطح تغییر رنگ دادند و تیره رنگ شدند.

مشاهده و خرید آنلاین انواع کاشی حمام و سرویس بهداشتی

بهترین قیمت، متنوع ترین طرح

شستشوی انواع سرامیک

سرامیک امروزه جزو محبوب ترین کف پوش ها می باشد که علاوه بر زیبایی، مزایای زیادی هم دارد و برای هر محیطی مناسب هستند و به خصوص برای آشپزخانه و حمام بهترین گزینه اند و طرح و رنگ و اشکال متفاوتی دارند.

شستشو و تمیز کردن سرامیک بسیار آسان است که شستشوی آن به خاطر حفظ زیبایی و همچنین افزایش و طول عمر دارای اهمیت زیادی می باشد، چرا که تا میزان زیادی می تواند از هزینه های احتمالی ناشی از خرابی سرامیک جلوگیری کند.

برای شست و شوی سرامیک آب در بسیاری از مواقع باعث تمیزی و درخشش اولیه می شود اما گاهی به تمیزی بیشری نیاز است و آب به تنهایی کافی نیست که در این مواقع میتوان از روش های زیر استفاده کرد، البته باید در نظر داشت قبل از شست و شویی باید ابتدا گرد و کثیفی اولیه را برطرف کرد که باعث شستشوی راحت تر و تمیزی بیشتری می شود.

 

کاشی تزیینی گارسیا گوشه بژ 30*30 سون سرام
متریال آجر در آشپزخانه
دکوراسیون کاشی تزیینی ژینا سفید طلایی 30*60 کاشی ایستا سرام-رستیک

سخن آخر

در این مقاله به‌طور جامع به بررسی راهکارهای تمیز کردن کف کاشی و سرامیک پرداختیم و امیدواریم که برایتان راه گشا باشند. شما همچنین برای خرید کاشی و سرامیک می‌توانید به فروشگاه سرام پخش مراجعه کنید و خرید خود را نهایی کنید. درصورت داشتن هرگونه سوالی نیز می‌توانید با کارشناسان پشتیبانی ما در ارتباط باشید.

برای مطالعه بروز ترین و جامع ترین مطالب در حوزه مصالح ساختمانی، اخبار ساختمان و دکوراسیون داخلی به مجله سرام پخش مراجعه کنید

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments