پرسش و پاسخ
ما در آپارات

شستشوی سرامیک و تمیز کردن آن

شستشوی سرامیک

شستشوی سرامیک و تمیز کردن آن

کاشی های سرامیک امروزه جز محبوب ترین کف پوش ها می باشد که علاوه بر زیبایی، مزایای زیادی هم دارد و برای هر محیطی مناسب هستند و به خصوص برای آشپزخانه و حمام بهترین گزینه اند و طرح و رنگ و اشکال متفاوتی دارند. شستشو و تمیز کردن سرامیک بسیار آسان است که شستشوی آن به خاطر حفظ زیبایی و همچنین افزایش و طول عمر دارای اهمیت زیادی می باشد، چرا که تا میزان زیادی می تواند از هزینه های احتمالی ناشی از خرابی سرامیک جلوگیری کند.

برای شست و شوی سرامیک آب در بسیاری از مواقع باعث تمیزی و درخشش اولیه می شود اما گاهی به تمیزی بیشری نیاز است و آب به تنهایی کافی نیست که در این مواقع میتوان از روش های زیر استفاده کرد، البته باید در نظر داشت قبل از شست و شویی باید ابتدا گرد و کثیفی اولیه را برطرف کرد که باعث شستشوی راحت تر و تمیزی بیشتری می شود.

۱_شستشوی سرامیک با سرکه و آب:

استفاده از سرکه به عنوان ضدعفونی کننده می تواند یکی از راهکارهای شستشوی سرامیک باشد که به راحتی قابل تهیه است و هزینه ی کمتری نیز دارد. سرکه دارای خاصیت اسیدی است که همین امر در پاک کردن چربی ها و کثیفی عملکرد خوبی دارد، سرکه و آب داغ را به مقدار مساوی مخلوط کنید و تمام سطح سرامیک را به خوبی تمیز کنید، توجه داشته باشید که گوشه‌ها و ناحیه‌های بین سرامیک‌ها و کاشی‌ها را از قلم نیندازید و در آخر کاشی‌ها را با آب بشورید و ترجیحا تا زمانی که کامل خشک نشده است روی آن رفت و آمد نکنید و زمانی را برای خشک شدن به آن اختصاص دهید.

البته به جای استفاده از سرکه از الکل (ایزو پروپیل الکل) نیز میتوانید استفاده کنید و توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که اسیدهایی مانند سرکه به مرور باعث فرسایش کاشی‌هایی می‌شوند که از سنگ‌های طبیعی ساخته شده‌اند، که برای این کاشی‌ها از مایع ظرفشویی، هیدروژن پراکسید، آرد ذرت و جوش شیرین می توانید استفاده کنید.

۲_شستشوی سرامیک با پودر شستشو و آب:

گاهی برای پاک کردن برخی از لکه ها نیاز به یک لکه بر قوی است که برای این کار بهتر است از مخلوط پودر شستشو و آب داغ استفاده کنید، که برای اینکار محلول را روی لکه‌ پخش کنید و بعد از دقایقی روی آن قسمت لکه دار را برس بکشید و در نهایت تمام منطقه را با آب گرم و پارچه تمیز کنید. البته همیشه بهتر است همه ی ناحیه ی سرامیک تمیز شود نه فقط آن قسمتی که لک و کثیف شده است. قابل ذکر است اغلب در ترکیبات این پودرها، معمولا نمک، پودر بوراکس و جوش شیرین به کار می‌رود.

۳_شستشوی سرامیک با مایع ظرفشویی و آب:

استفاده از مایع ظرفشویی و آب گرم نیز علاوه بر دو راهکار بالا یکی دیگر از راه های شستشوی سرامیک می باشد. در ظرفی مایع ظرفشویی و آب را به میزان مساوی با هم ترکیب کنید و برروی سطح سرامیک دار با استفاده از حوله یا دستمال بکشید و آن قسمت ها را تمیز کنید.

شستشوی سرامیک
شستشوی سرامیک

شستشو و تمیز کردن فواصل بین کاشی و سرامیک:

کاشی‌ها و سرامیک‌ها با استفاده از ملات به خصوصی در کنار هم قرار گرفته‌اند که این ملات ها علاوه بر نگه داشتن سرامیک ها مانع نفوذ رطوبت به قسمت‌های زیرین آن می‌شود،  برخلاف کاشی و سرامیک‌ها، آب و یا لکه‌های آلودگی به راحتی روی ملات تاثیر گذاشته و تغییر رنگ در ملات های بین فواصل کاشی و سرامیک ها مشخص می شود که در نتیجه شستشو و تمیز نگه داشتن این قسمت‌ها مهم می باشد.

ترکیبی برای تمیز کردن این فاصله‌ها را نیز می‌توانید خودتان در خانه بسازید. با ترکیب جوش شیرین، سرکه، هیدروژن پراکسید یا سفید کننده می توانید محلولی درست کنید که برای تمیز کردن ملات های بین فواصل کاشی مناسب باشد، یا می توانید از محصولی با PH مناسب که مخصوص تمیز کردن سرامیک می باشد استفاده کنید.البته بهترین و کارآمد ترین راه برای تمیز کردن ملات یا همان فواصل بین کاشی و سرامیک‌ها، استفاده از بخارشوهای با فشار بالا و وسایل شستشوی قوی هستند.

شستشوی سرامیک
شستشوی سرامیک

مطالب مرتبط

کاشی و سرامیک و انواع آن 

کاشی و تصاویر آن 

سرام پخش 

نظرات ۱

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments