پرسش و پاسخ
ما در آپارات

قرنیز

قرنیز

قرنیز

انواع قرنیز ها و کاشی های مناسب برای گوشه ها

در ای مطلب قصد داریم که شما را با انواع کاشی ها و قرنیز هایی که برای لبه ها و حاشیه ها استفاده می گردند، معرفی کنیم. این کاشی ها تا جزء کاشی سرامیک های تزئینی محسوب می شوند و با کاربرد آن ها می توان به لبه ها و مرز های کاشی کاریـتان رنگ، طرح و بافت اضافه کنید.

هنگام کاشی کردن کف خانه خود، بعد از نصب تمام کاشی هایی که در مرکز محیط قرار می گیرند، نوبت به کناره ها و برش کاشی می شود. حاشیه ها و لبه ها مناطقی هستند که در آن ها از کاشی های برش خورده استفاده می شود. شما می توانید در مناطق شکل ها، رنگ ها، طرح ها و الگوهای گوناگون و متنوعی به طرح کاشی کاری خود بیافزایید. اما اصل یکپارچگی فضا حتما باید رعایت شود.

به صورت کلی کاشی های تزئینی برای حاشیه ها و لبه ها در دو دسته قرار می گیرند: کاشی های سطح صاف یا سطح خمیده یا زاویه دار.

کاشی های سطح صاف زمانی استفاده می شوند که سطح با تمام سطوح اطرافش، هم ارتفاع باشد. در مقابل کاشی های خمیده یا زاویه دار زمانی کاربرد دارند که ارتفاع های متفاوتی در فضای کاشی کاری وجود داشته باشد.

 

راهنمای خرید انواع کاشی های مناسب برای حاشیه ها

تا حدی که می توانید کل کاشی های مورد نیازتان را از یک تولید کننده و برند، یا یک جنس تهیه کنید. اگر این امکان وجود ندارد می توانید از چوب ، فلز یا لبه های پی وی سی هم به صورت جایگزین استفاده کرد. برای کاشی های تزئینی حتما بودجه ی مشخصی در نظر بگیرید. با وجود استفاده خیلی کمتر نسبت به کاشی های اصلی، آنها می توانند دو برابر کاشی های اصلی هزینه بر باشند. طرح، رنگ و نحوه چیدمان کاشی در لبه ها را بطور چشمگیری  بر زیبایی محیط تاثیرگزار می باشد. بنابراین تمامی این فاکتور ها در زمان در نظر بگیرید و کاملا مطابق با آن پیش روید تا در نهایت چشم انداز زیبایی خلق کنید.

کاشی های تزئینی مسطح

قرنیز

کاشی های تزئینی مسطح برای پاسخگویی به تمامی نیازهای هر سطح، طراحی شدند و در انواع متنوعی قرار دارند. بعضی از این کاشی ها یک یا دو لبه گرد دارند که امتداد دیواره ها استفاده می شود.

همچنین از کاشی های تزئینی صاف می توانید در کفپوش ها نصب نمایید. برخی از کاشی های تزئینی به صورت خاص برای پیشخوان ها طراحی شده اند و دارای زوایایی می باشند تا گوشه ها را نیز پوشش داده و یک سطح صاف و کاملا هموار بین پشخوان با لبه های جلویی تشکیل دهند. (برای دیدن سایر ایده ها در رابطه با این موضوع می توانید مطلب پیشخوان های آشپزخانه را بخوانید)

کاشی های خمیده یا زاویه دار

قرنیز

این کاشی ها به گونه ای ساخته شده اند که لب گرد آن یا گوشه های زاویه دار در لبه کاشی به سمت داخل بر می گردد. هنگامی که ارتفاع سطح کاشی کاری شده با سطح دیوار یکسان نباشد از این کاشی ها در محل اتصال بین کاشی با دیواره، استفاده نمود.

کاشی با لبه های V شکل

لبه V-cap به شما امکان می دهد تقریباً هر پروژه کاشی کاری را بتوانید به صورت حرفه ای انجام دهید. قسمت پایینی آن جایگزین کاشی های برش خورده می شود و همه ی سطح ها آن نیاز به چسب زدن دارد.

قرنیزها

قرنیز

به طوری کلی قرنیز به نواری گفته می‌شود که در محل اتصال دیوار به کف نصب می‌شود. قرنیز دارای انواع گوناگونی است که می‌توان از طرح سنگی، سرامیکی، چوبی، ام دی اف و پی وی سی یاد کرد.

کاربرد اصلی قرنیز ها در پایین ارتفاع دیوارپوش هاست، جایی که دیوار و کف به یک دیگر اتصال می یابند. مدل های مختلف و متفاوتی از این کاشی ها در بازار می جود است اما اگر قرنیز ها با سبک کاشی های کفپوشـتان هماهنگی نداشت، می توانید از کاشی های کفپوش به عنوان قرنیز ها استفاده کنید.

می توانید مطلب “راهنمای انتخاب انواع قرنیز برای دکوراسیون” را بخوانید.

حاشیه کاشی

قرنیز

حاشیه کاشی معمولاً کاشی مستطیل شکل و باریک است که برای لبه ها و ایجاد یک مرز باریک بین دو نوع کاشی متفاوت بکار می رود. این کاشی معمولا لعاب زیادی دارد و جزء کاشی های شیشه ای به شمار می رود. انواع متفاوت و مختلفی از حاشیه کاشی در اندازه ها، رنگ و شکل های مختلف در دسترس هستند.

 روش ساخت لبه از کاشی های معمولی

قرنیز

برخی از تولید کنندگان کاشی، کاشی های مخصوص لبه و حاشیه هایی که دقیقا مشابه با نمونه اصلی کاشی زمینه باشند، تولید نمی کنند. اگر بدنه کاشی نرم باشد، ممکن است بتوانید با صرف وقت، به صورت دستی یا با سنگ تراش لبه های مورد نظر خود را ایجاد کنید.

البته ساخت لبه تمیز و صاف نیاز به دقت و تلاش فراوانی دارد و شما باید لبه های کاشی را با کاشی هایی که قبلا شکل داده اید مقایسه کنید.

لبه کاشی

قرنیز

کفپوش های کاشی کاری شده معمولاً کمی بالاتر از سطوح مجاور قرار می گیرند و لبه های کاشی کاری شده نیاز به پروفایل هایی دارند تا حمل و نقل روی سطح راحت و ایمن باشد. پروفایل های فلزی و یا نوار انتقال کاشی یکی از ابزارهایی ست که در لبه ی کاشی کاری ها استفاده می شود و باعث حذف اختلاف ارتفاع بین فضای کاشی کاری شده با سطوح مجاور خود می شود. پروفایل های فلزی ساده ترین نصب و راه اندازی را در بین انواع مختلف دارند و عموما میله های  Z شکل آن برای این کار استفاده می شود.

همین طور این پروفیل ها به جنس های PVC و چوبی در دسترس می باشند.

 


#کاشی # سرامیک #سرام پخش

[flm_button link_address=”http://cerampakhsh.com/mag” link_target=”_blank” icon_placement=”Left” button_text=”گردآوری شده توسط: پایگاه اطلاع رسانی کاشی و سرامیک سرام پخش” font_family=”Shabnam” button_size=”XS” button_color=”Light” button_style=”Border” button_hover=”HoverB-Dark” rounded_corners=”3″]

[flm_button link_address=”https://instagram.com/cerampakhsh” link_target=”_blank” icon_placement=”Left” button_text=”اینستاگرام ما را دنبال کنید” font_family=”Shabnam” font_size=”15px” button_size=”XS” button_color=”White” text_color=”Purple” button_hover=”HoverF-Purple” rounded_corners=”3″ custom_border_color=”9f5de2″ animate_icon=”Grow” icon=”fa-instagram”]

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments