پرسش و پاسخ
ما در آپارات

کدام سرامیک برای مناطق سردسیر مناسب است؟

کدام سرامیک برای مناطق سردسیر مناسب است؟

کدام سرامیک برای مناطق سردسیر مناسب است؟

قبل از این که به این مبحث بپردازیم که کدام کاشی و سرامیک برای مناطق سردسیر مناسب است بهتر است توضیحی مختصر در مورد شرایط آب وهوایی سردسیر ذکر کنیم :

در تقسیم بندی آب و هوای ایران میتوان ایران را به چهار شاخه آب وهوایی تقسم نمود که اقلیم سرد (کوهستان های غربی ) بخش های زیادی از ایران را به خود اختصاص داده است که شامل سلسله جبال البرز و زاگرس می باشد.کوهستان های غربی که در دامنه غربی رشته کوه های مرکزی ایران هستند سرمای شدید درزمستان ها و هوای معتدل در تابستان ها از ویژگی های آب و هوایی تابستان هاست زمستان های طولانی و سرد است،در چندین ماه ازیک سال زمین ها پوشیده از یخ هستند و میزان بارندگی در تابستان کم و در زمستان بسیار زیاد است. فصل بهار بسیارکوتاه است و زمستان و تابستان را از یکدیگر جدا می سازد. شهرهای مختلفی از ایران از جمله  تبریز، ارومیه، سنندج و همدان در اقلیم آب و هوایی سرد و کوهستانی قرار دارند.

از دیر باز معماران سنتی نیز در انتخاب سبک  ومدل ساختمان ها در اقلیم های معتدل و اقلیم های سرد و گرم تفاوت ایجاد میکردند به صورتی که دیده می شود در هوای گرم جنوب حتی از شاخه های نخل نیز برای ساخت سازه های منطقه ای استفاده می شده است.

در مناطق سردسیر اصول ساختمان سازی شباهت زیادی به اصول ساختمان سازی در اقلیم های گرمسیر دارد با توجه به اینکه باید به این مساله دقت نمود که در مناطق سرد ساختمان باید گرم تر از مناطق گرم باشد و منابع ایجاد حرارت باید در داخل ساختمان قرار گیرد بنابراین استفاده از مصالحی با عایق حرارتی بالا امری مهم و قابل توجه است و همچنین استفاده انرژی حاصل ازآفتاب می باشد. که البته در شرایط آب و هوایی ذکر شده به جهت انبساط و انقباض بیشتر در این هوا و وجود برف و باران زیاد بهتر آن است که از سرامیک های پرسلان که جذب آب در آن بسیار کم است استفاده شود تا از ترک خوردگی آن جلوگیری شود سرامیک های نمایی که در ساختمان مناطق سردسیر استفاده می شود بهتر است از جنس پرسلان باشد که در برابر هرگونه یخ زدگی مقاوم باشد و با سرما و رطوبت شکسته نشود  لازم به ذکر است در نصب سرامیک های پرسلان بهتر است از اسکوپ استفاده شود که یکی از بهترین نگهدارنده های مصالح از جمله سنگ و سرامیک بر روی نمای ساختمان است که در دسته محصولات می توانید با انواع اسکوپ های موجود آشنا شده و کاربرد های  آن ها را در نظر بگیرید.

پیشنهاد میشود برای نماهای ساختمان های مناطق سرد از پرسلان استفاده شود ولی باید در نظر گرفت که سرامیک پرسلان یکی از سرامیک هایی است که هیچ گونه جذب آب ندار .و شاید این مشکل پیش بیاید که ملات را کمتر به خود جذب کند که برای حل این مشکل یکی اینکه سعی کنید از کاشی و سرامیک هایی استفاده نمایید که طرح برجسته ی پشتی آن بیشتر باشد.

کاشی و سرامیک یکی از تشکیل دهنده های اصلی یک ساختمان است که دقت بسیاری در انتخاب آن لازم است سرامیک های با لعاب های براق به جهت رفلکس نور و بازتاب آن در ساختمان باعث گرمتر شدن ساختمان می شود بنابرین در مناطق سرد سیر بهتر این است که از لعاب های براق استفاده نمایید.

همچنین رنگ بندی یکی از عناصر اصلی ساختمان سازی در اقلیم های گرم و سرد است که در مقاله ای دیگر این مساله را مورد بررسی قرار می دهیم که به طور خلاصه می توان گفت در انتخاب رنگ در اقلیم های سرسیر بهتر است از رنگ هایی با طیف رنگی گرم استفاده شود که سردی فضا راخنثی کرده و از بین ببرد.

در انتخاب طرح بهتر این است که طرح هایی با خطوط تیز و بدون انحنا استفاده شود زیرا باعث ایجاد حس گرما در فضا می شود که از سردی اقلیم ذکر شده کم می نماید و ساختمان و فضای بیرونی و درونی را زیباتر و شکیل تر نشان میدهد.در نگاه اول شاید قیمت کاشی و سرامیک هایی که در متن موجود پیشنهاد شد اندکی بیشتر باشد ولی به عبارتی سازنده این اطمینان را پیدا می کند که ساختمان ایمنی و با عمر بالایی را ساخته است.


#کاشی #سرامیک #سرام پخش

منبع:کالاساخت

[flm_button link_address=”http://cerampakhsh.com/mag” link_target=”_blank” icon_placement=”Left” button_text=”گردآوری شده توسط: پایگاه اطلاع رسانی کاشی و سرامیک سرام پخش” font_family=”Shabnam” button_size=”XS” button_color=”Light” button_style=”Border” button_hover=”HoverB-Dark” rounded_corners=”3″]

[flm_button link_address=”https://instagram.com/cerampakhsh” link_target=”_blank” icon_placement=”Left” button_text=”اینستاگرام ما را دنبال کنید” font_family=”Shabnam” font_size=”15px” button_size=”XS” button_color=”White” text_color=”Purple” button_hover=”HoverF-Purple” rounded_corners=”3″ custom_border_color=”9f5de2″ animate_icon=”Grow” icon=”fa-instagram”]

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments