پرسش و پاسخ
ما در آپارات

دو راهی در انتخاب کفپوش؛ سرامیک مات یا براق؟

شناخت-بازار-کاشی

دو راهی در انتخاب کفپوش؛ سرامیک مات یا براق؟

فهرست مطالب

دو راهی در انتخاب کفپوش؛ سرامیک مات یا براق؟کفپوش‌ها یکی از موارد مهم در دیزاین و طراحی داخلی می‌باشند که دارای انواع متفاوتی هستند که با توجه به سلیقه افراد که برخی به کفپوش چوبی مانند پارکت و لمینت علاقه مند هستند و برخی سنگ و سرامیک را می‌پسندند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاشی و سرامیک کف مات و براق امروزه به یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی تبدیل شده است که هم برای تمیزی و بهداشت ساختمان‌ها اهمیت دارد و نقش بسیاری در زیبایی دارد. 

همچنین به دلیل تنوع بالای این مصالح در کیفیت، ظاهر و کارایی باعث شده که به عنوان کفپوش کاربرد گسترده و فراوانی پیدا کند ولی همین تنوع در زمان انتخاب سرامیک کمی‌گیج کننده خواهد بود که دانستن اصول چیدمان و کیفیت و نوع محصولی که انتخاب می‌کنید کمک بسیاری به داشتن دکوراسیون شیک و زیبا کمک می‌کند.

کاشی-براق
دکوراسیون کاشی تزئینی فروهر طلایی ۱۵*۴۵ امرتات سرام-رستیک
دکوراسیون کاشی تزیینی ژینا سفید طلایی 30*60 کاشی ایستا سرام-رستیک
دکوراسیون کاشی تزیینی ژینا سفید طلایی ۳۰*۶۰ کاشی ایستا سرام-رستیک

تقسیم بندی سرامیک

سرامیک‌ها با وجود همه تنوعی که در طرح و رنگ دارند، در دو دسته بندی کلی زیر قرار می‌گیرند:

انتخاب هر یک از سرامیک کف مات یا براق می‌تواند تاثیر بسیار بالایی روی فضای داخلی خانه شما داشته باشد و نمای متفاوتی را ایجاد کند.

سرامیک براق

سرامیک‌های براق همانطور که از نام آن مشخص است دارای بازتاب و جلوه نور بسیار خوبی می‌باشد و با توجه به انعکاس نوری که از خود نشان می‌دهد برای فضاهای کوچک بسیار مناسب می‌باشد و باعث بزرگتر دیده شدن آن محیط می‌گردد.

 همچنین سرامیک‌های براق باعث لوکس تر دیده شدن دیزاین محیط می‌شود که اگر به دنبال فضایی لوکس و پرزرق و برق و درخشان هستید، این نوع سرامیک‌ها گزینه مناسبی هستند.

تفاوت-بین-کاشی-های-سرامیکی-با-پرسلانی

سرامیک‌های براق برای زمانی که قصد دارید فضای کمتری را با فرش بپوشانید ولی همچنان جلوه ی ویژه ای به محیط ببخشید، کاربرد بسیاری دارد که نوردهی و تلالو بیشتری به فضا می‌دهد. 

البته در مورد انواع سرامیک‌های براق باید به این نکته توجه داشت که این نوع سرامیک‌ها به‌سرعت لکه و کثیفی را به صورت واضح نمایش می‌دهند و نیاز به تمیز کاری بیشتری نسبت به سرامیک‌های مات دارند تا درخشندگی خود را حفظ کنند و در عین حال باعث کثیف دیده نشدن فضا نیز نشوند. 

همچنین نکته بعدی که باید به یاد داشته باشید این است که به دلیل پولیش شدن و صیقلی بودن ممکن است که کمی‌لیز باشند.

 

سرامیک مات

سرامیک‌های مات، درخشش و جلوه نورکمتری نسبت به سرامیک‌های براق دارند ولی به فضای مورد استفاده در آن، حس سنگینی و وقار می‌دهد، همچنین نسبت به سرامیک‌های براق، لکه و کثیفی را هم کمتر نشان می‌دهد، تحمل بالاتری نسبت به لکه دارد و تمیز کاری آن نیز راحت تر است. در انواع سرامیک‌های مات، درصد لیز و سر خوردن روی آن به نسبت کمتر از سرامیک‌های براق می‌باشد.

رنگ‌های سرامیک مات و براق

سرامیک‌های مات کمتر کثیفی را نمایش می‌دهند اما حتی در سرامیک‌های مات هم با توجه به رنگ‌های مختلف و روشن آن کثیفی مشخص می‌شود که البته در صورت استفاده از سرامیک‌های مات تیره نیز، باعث می‌شود فضای خانه کمی‌گرفته شود. 

به طور کلی در هر دو نوع سرامیک‌های مات و براق، رنگ‌های تیره‌تر آن لک و کثیفی را کمتر نشان ‌می‌دهند که هرچقدر رنگ سرامیکی که برای کف انتخاب می‌کنید روشن‌تر باشد، کار شما را برای تمیزی سخت‌تر خواهد شد. راه حل این موضوع این است که از رنگ‌هایی با تنالیته و میزان روشنایی متوسط استفاده کنید.

به  طور کلی در صورتی که فضایی که برای سرامیک کاری مد نظر دارید وسیع است شما می‌توانید با استفاده از کمی‌رنگ تیره فضای باز و خالی را در اختیار خود بگیرید و در صورتی که فضای شما بسته است، برای بهتر نشان دادن فضا تنها راه شما این است که از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

معایب کلی سرامیک مات و براق

  • قیمت سرامیک‌ها نسبت به بعضی از کفپوش‌ها بالاتر است.
  • سرامیک‌ها بعد از نصب باعث سرد شدن دمای خانه می‌شوند که این سردی به خصوص در فصل زمستان احساس بسیار ناخوش‌آیندی ایجاد می‌کند.
  • وزن سرامیک نسبت به سایر کفپوش‌ها، سنگین تر است که باعث می‌شود وزن ساختمان بالاتر شود.
  • در صورت ایجاد مشکل و خرابی در سرامیک، تعمیر و پیدا کردن نمونه ی مشابه آن سخت تر است.
  • سرامیک مات کف، سخت تر و دارای انعطاف کمتری است و میزان لغزندگی در سرامیک‌ها بیشتر است.
  • سرامیک‌ها مقاومت کمتری در برابر ضربه دارند که در صورت برخورد با جسم یا افتادن روی زمین به راحتی می‌شکند و حمل و نقل آن‌ها دارای حساسیت بیشتری است.
  • تمیز کردن سرامیک‌های دارای طرح برجسته و نقش و نگاردار سخت تر است.
مشاهده این مطلب
معایب سرامیک مات

کدام سرامیک کف بهتر است؟ مات یا براق؟

سرامیک‌ها باوجود همه تنوعی که در طرح و رنگ دارند، در دو دسته بندی  کلی قرار می‌گیرند:

  • سرامیک‌های مات
  • سرامیک‌های براق

سرامیک‌های براق

انتخاب سرامیک کف مات یا براق می‌تواند تاثیر بسیار بالایی روی فضای داخلی خانه شما داشته باشد و به زبان خودمانی استفاده از این سرامیک‌ها در حس و حال ساختمان شما از زمین تا آسمان تفاوت ایجاد می‌کند. به همین دلیل نظر ما این است که قبل از اقدام برای انتخاب نهایی سرامیک و خرید حتما باید از خصوصیات سرامیک‌های مات و براق آگاه شوید.

سرامیک‌های مات

اگر شما به  دنبال یک  فضای باوقار و لوکس هستید و از طرفی دوست ندارید رزق و برق کورتان کند، سرامیک‌های مات برای شما بهترین انتخاب هستند. 

 بگذارید تا در این قسمت مطلب راز مربوط به انتخاب سرامیک‌های مات را به شما بگویم: “اگر شما طرفدار فیلم‌های سینمای مستقل هستید، اسپرسو و لاته را به نسکافه و بستنی ترجیح می‌دهید، از رنگ‌های سفید و سیاه و خاکستری خوشتان می‌آید  و از طرفی از زرق و برق و نور زیاد دل خوشی ندارید” شما طرافدار سرامیک کف مات هستید.

سرامیک‌های مات کمتر کثیفی را نمایش می‌دهند و می‌توان گفت که تحمل بالاتری نسبت به لکه دارند و به ترتیب تمیز کردن سرامیک مات ساده تر است.

ولی حتی در سرامیک‌های مات هم هر چقدر روشن باشند کثیفی را بیشتر نمایان می‌کنند. اما شاید این حرف ذهن شما را به  سمت استفاده از سرامیک‌های مات تیره رنگ سوق داده باشند، این کار نیز باعث می‌شود فضای خانه شما کمی‌گرفته شود.

کاشی-سرامیک-اتاق-خواب

 راه حل این موضوع این است که از رنگ‌هایی با تنالیته و میزان روشنایی متوسط استفاده کنید. به  طور کلی در صورتی که فضایی که برای سرامیک کاری مد نظر دارید وسیع است شما می‌توانید با استفاده از کمی‌رنگ تیره فضای باز و خالی را در اختیار خود بگیرید و در صورتی که فضای شما بسته است، برای بهتر نشان دادن فضا تنها راه شما این است که از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

همانطور که از اسم این سرامیک های مات پیداست این سرامیک‌ها دارای جلوه نور و بازتاب بسیار خوبی هستند و در صورتی که در فضا‌های بزرگ از آن ها استفاده کنید، باعث می‌شود که احساس کنید فضا بازتر است. از طرفی اگر شما به  دنبال یک فضای لوکس و پر زرق و برق و درخشان هستید، این سرامیک‌ها بهترین گزینه‌ها برای شما هستند.

 انواع سرامیک های مات برای زمان‌هایی که قصد دارید از یک فرش برای تمرکز دادن به  توجه بیننده استفاده کنید کاربرد زیادی دارند و به این صورت می‌توانید نور دهی جالبی به خانه خود بدهید.

طرح-کاشی-مناسب-حال-پذیرایی

نکته ای که باید در مورد این سرامیک‌ها در نظر داشته باشید این است که این سرامیک‌ها سریعا لکه و کثیفی را به صورت واضح نمایش می‌دهند و نیاز به  تمیز کاری بیشتری نسبت به سرامیک‌ها مات دارند.

نکته بعدی که در خصوص این سرامیک‌ها باید به  یاد داشته باشید این است که به دلیل پولیش شدن و صیقلی بودن ممکن است که کمی‌لیز باشند.

مزایای کاشی سرامیک‌های براق

اتاق‌های کوچک را بزرگتر نشان می‌دهند

کاشی‌های براق بازتابنده نور هستند و به نور اجازه می‌دهند تا در تمام فضای اطراف پخش شود. این کاشی‌ها فضای کوچک را بزرگتر جلوه می‌دهند و در واقع این تَوَهم را ایجاد می‌کنند که فضا دارای مساحت بیشتری است. بنابراین به کاشی‌های براق یک گزینه ی عالی برای آپارتمان‌های کوچک، حمام و یا هر فضای کوچک است.

اتاق‌های تاریک را پرنور جلو می‌دهد

به دلیلی که در بالا ذکر شد، کاشی‌های براق می‌تواند محیط را پرنور جلوه دهند (به خصوص کاشی‌های سفید رنگ). پس کاشی‌های براق گزینه ی عالی برای محیط‌های کم نور هم به شمار می‌روند.

پاک شوندگی راحت

طبیعت لغزنده کاشی‌های براق به این معنی است که تمیز کردن آنها بسیار آسان است. در نتیجه، کاشی سرامیک براق برای دیوارهای حمام و کاشی‌های بین کابینتی آشپزخانه ایده آل است.

مشاهده این مطلب
معایب سرامیک مات

مکان کاربردی برای کاشی‌های براق که اغلب نادیده گرفته می‌شود، در اطراف شومینه‌ها است. دود و گرما حاصل از آتش می‌تواند به راحتی از سطح براق این کاشی‌ها حذف شوند و یکی از بزرگترین مشکلات شومینه را حل می‌کند.

بهترین راه حل تمیز کردن کاشی کف

معایب کاشی سرامیک‌های براق

لکه پذیری زیاد

سطوح شفاف تر، به راحتی گرد و غبار، اثرِ انگشت، ردِ پا، لکه ی مایعات و حتی لکه‌های آب را نشان می‌دهند. بنابراین، کاشی‌های براق نسبت به کاشی‌های مات نیاز به تمیز کردن بیشتری و منظم تری دارند. همینطور اگر می‌خواهید سطح کاشی بهترین جلوه را داشته باشد، باید تمام لکه‌ها را پاک کنید. در مقابل، تمیز کردن کاشی‌های سرامیکی بسیار راحت است.

سطوح براق لغزنده هستند

سطح صاف و براق به نسبت سطوح مات، لغزندگی بیشتری دارند (به خصوص در محیط‌های مرطوب). بنابراین توصیه می‌کنیم هرگز از کاشی‌های براق برای کف حمام و آشپزخانه استفاده نکنید.

براق بودن

برخی از افراد سطوح براق را دوست ندارند و کاشی‌های براق نیز مناسب بعضی از فضاها نیستند. به عنوان مثال اگر به دنبال ایجاد یک فضای آرام و مناسب برای مطالعه هستید پس استفاده از کاشی‌های براق انتخابی کاملا نامناسب است. اثر براق روشن می‌شود در چنین محیطی منحرف و غیر قابل تشخیص است.

اسامی-مختلف-کاشی-سرامیک

مزایای کاشی‌های مات

برخی معتقدند که سطوح مات از جذابیت بیشتری نسبت به سطوح براق دارند و اولین گزینه به عنوان کفپوش محسوب می‌شوند (به ویژه کفپوش حمام یا آشپزخانه). یکی دیگر از محیط‌های مناسب برای این کاشی‌ها، ورودی ساختمان است؛ چراکه لعاب مات این کاشی‌ها، گرد و غبار و سایر کثیفی‌هایی که در اثر عبور و مرور به وجود می‌آید، به خوبی پنهان می‌سازد.

لطفا توجه داشته باشید که سطوح مات – و حتی “کاشی‌های غیر لغزنده” هیچ تضمین برای جلوگیری از لغزش ایجاد نمی‌کنند. کفپوش‌های مات در هنگام خیس شدن نیز می‌توانند لغزنده باشند.

تعمیر و نگهداری کم

کاشی‌های مات بر خلاف کاشی‌های براق بهتر لکه‌ها، گرد و غبار و همیچنین و قطرات آب خشک شده، را بهتر پنهان می‌کنند. بنابراین، آنها نیاز به تمیز کردن منظم ندارند و هنگامی‌که آنها را تمیز می‌کنید، نیازی به دقت زیادی ندارند.

این نیاز کم به نگهداری و تمیز کاریِ کاشی‌های مات، آن را تبدیل به انتخابی عالی برای  حمام و آشپزخانه می‌کند و ایده آل برای هتل‌ها و ویلاهای مسافرتی می‌کند. کافیست نگاهی به کاشی‌های مات به خصوص سنگ‌های طبیعی بیاندازید که متوجه شوید لغزش آن‌ها بسیار کمتر از کاشی‌های براق است.

ظاهر ساده

اگر طرفدار یک فضای ساده گرا (مینیمالیست) یا روستیک (روستایی) هستید، کاشی‌های مات در ایجاد این فضا به شما کمک خواهند کرد. در حال حاضر انواع مختلف کاشی سرامیک‌ مات وجود دارند؛ طرح‌هایی مانند طرح چوب، سنگ، سیمانی از جمله طرح‌های مات هستند که به اصالت و طبیعی بودن فضا می‌افزایند.

ایده آل برای محیط‌های آرام

رنگ‌های تیره و خنثی تاثیر زیادی بر ایجاد فضاهای آرام و مناسب برای مطالعه دارند و برای محیط های ران به شدت مناسب هستند.

سرامیک-پرسلان-طرح-بژ-لئو-پارس
دکوراسیون سرامیک ست وود قهوه ای 60*60 کاشی نگین

معایب کاشی سرامیک‌های مات

پاکسازی

همانطور که در بالا توضیح داده شد، کاشی‌های مات لکه‌ها را پنهان می‌کند و کمتر آن‌ها را نشان می‌دهد، بنابراین نیاز به تمیز کردن منظم ندارند اما در عین حل پاک کردن این سطوح به نسبت کاشی‌های براق دشوارتر است.

فضا را کوچکتر جلوه می‌دهند

در برابر کاشی‌های براق، کاشی‌های مات نور را کمتر بازتاب می‌دهند و در نتیجه نمی‌توانند اتاق را بزرگتر جلوه دهند. به همین دلیل، استفاده از کفپوش‌های مات برای اتاق‌ها و سالن‌های بزرگتر مناسبتر هستند.

نتیجه کلی

همواره مزایا و معایب کاشی‌های مات و براق وجود دارند. اما در انتخاب نهایی بستگی به اندازه و میزان روشنایی فضا و سلیقه شما دارد.

برای دیدن محصولات مختلف کاشی‌های براق و مات به فروشگاه سرام پخش مراجعه کنید. همچنین درصورت داشتن هرگونه سوالی درباره درباره این محصولات نیز با کارشناسان سرام پخش ارتباط بگیرید و خریدی مطمئن را تجربه کنید.


اینستاگرام ما را دنبال کنید

برای مطالعه بروز ترین و جامع ترین مطالب در حوزه مصالح ساختمانی، اخبار ساختمان و دکوراسیون داخلی به مجله سرام پخش مراجعه کنید

نظرات ۴

3 2 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments