پرسش و پاسخ
ما در آپارات

با چه ابزاری سرامیک را برش بزنیم؟

با چه ابزاری سرامیک را برش بزنیم؟

با چه ابزاری سرامیک را برش بزنیم؟

  با چه ابزاری سرامیک را برش بزنیم؟ | کاشی و سرامیک از جمله مصالح ساختمانی هستند که نقش بسیار ویژه ای در زیباسازی نمای بیرونی و داخلی ساختمان ها دارند. به طوری که وقتی از کاشی و سرامیک حرفی به میان می آید بناهای قدیمی با زیبایی وصف ناپذیر در ذهن ها تداعی می شود؛ آمیخته از هنر و مهارت استادانی که کاشی های رنگ آمیزی شده را با مهارت هرچه تمام برش داده و در کنار هم قرار داده اند.

این هنر در عصر ما نه تنها از بین نرفته است بلکه متخصصان را وا داشته تا با تولید ابزارهایی قدرتمند و کارا در این خصوص، به تداوم این هنر کمک نمایند.

امروزه، سرامیک سازی به یک صنعت تبدیل شده و سرامیک ها در انواع مختلفی بسته به مواد تشکیل دهنده شان و فرایندی که طی کرده اند تولید می شوند. اصلی ترین ماده تشکیل دهنده سرامیک کائولن است که سرامیک را در برابر شکل پذیری بسیار سخت و مقاوم کرده است.

اگرچه سرامیک در برابر نفوذپذیری و تغییر مقاومت دارد و حرارت و سرما را تحمل می کند اما نسبت به دیگر مصالح و مواد به کار رفته در ساختمان سازی، در برابر ضربه و فشار کم طاقت و شکننده است. از طرفی ضخامت کم سرامیک نیز بر کم طاقتی آن در مقابل ضربه و فشار افزوده است. از همین رو برای برش زدن سرامیک، نیاز به ابزاری است که ضمن برش، آن را از شکستن محافظت کند.

سرامیک برها و فرزهای سنگ بری ابزارهای مناسبی هستند که برای برش و سایش انواع سرامیک قابل استفاده اند.

برخی سرامیک برها برای کار نیازی به برق ندارند و به صورت دستی قابل استفاده هستند. همچنین بارزترین ویژگی سرامیک برها راحتی کار با آنهاست که نیازی به داشتن دانش و مهارت خاصی نیست و فقط با دانستن اصول کار و رعایت نکات ایمنی می توان آن را به کار گرفت.

سرامیک برها در چهار نوع به بازار عرضه شده اند :

سرامیک بر معمولی
سرامیک بر بلبرینگی و بلبرینگی یاقوت
سرامیک بر لیزری
سرامیک بر بلبرینگی لیزری
در سرامیک برهای دستی با حرکت دادن بازوی سرامیک بر، تیغه بر روی سطح موردنظر از سرامیک حرکت کرده و سرامیک را برش می زند. در این نوع برش، هیچگونه ساییدگی و لب پرشدگی روی سرامیک ایجاد نمی شود.

سرامیک برهای دستی در اندازه های ۵۰، ۷۰ و ۱۰۰ سانتی متری هستند که بسته به اندازه سرامیکهایی که برش داده می شود قابل استفاده هستند.

در سرامیک بر معمولی از تیغه تنگستن برای برش استفاده می شود. در نوع بلبرینگی بازوهای متحرک برای حرکت دادن تیغه و برش سرامیک، کار برش با بلبرینگ های تعبیه شده انجام می شود. همچنین در سرامیک بر لیزری از نور لیزر برای علامت گذاری و خط کشی بر روی سرامیک کمک گرفته شده است که میزان دقت را در برش سرامیک به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

فرزهای سنگ بری نوع دیگری از ابزارها هستند که می توان برای برش سرامیک از آن کمک گرفت. فرزهای سنگ بری برای کار نیاز به برق دارند و برای برش سرامیک از دیسکهای سرامیک بر یا صفحه سرامیک بر استفاده می کنند.

دیسک سرامیک بر با چرخش سریع و پی در پی، بر روی سرامیک برش و سایش ایجاد می کنند. از آنجایی که برش دقیق سرامیک بسیار پراهمیت است در این دیسکها نیز تلاش شده است تا ضمن ایجاد برشهای منظم و تمیز، از آسیب دیدگی نواحی کناری نیز جلوگیری شود.

دیسک سرامیک بر ممکن است پس از مدتی در اثر استفاده مکرر و یا برش مصالح دیگر کند شود و کارایی خود را از دست دهد که نیازمند تعویض با یک دیسک جدید است. توصیه می شود برای بالا بردن عمر دیسک های سرامیک بر، از برش وسایل و سنگهای دیگر پرهیز شود.

نکات ایمنی:

در هنگام برش سرامیک ها، به دلیل ایجاد گرد و خاک حاصل از برش، استفاده از ماسک مناسب، توصیه می گردد.

[icon name=”tag” class=”” unprefixed_class=””]با چه ابزاری سرامیک را برش بزنیم؟


#کاشی # سرامیک #سرام پخش
[flm_button link_address=”http://cerampakhsh.com/mag” link_target=”_blank” icon_placement=”Left” button_text=”گردآوری شده توسط: پایگاه اطلاع رسانی کاشی و سرامیک سرام پخش” font_family=”Shabnam” button_size=”XS” button_color=”Light” button_style=”Border” button_hover=”HoverB-Dark” rounded_corners=”3″]

[flm_button link_address=”https://instagram.com/cerampakhsh” link_target=”_blank” icon_placement=”Left” button_text=”اینستاگرام ما را دنبال کنید” font_family=”Shabnam” font_size=”15px” button_size=”XS” button_color=”White” text_color=”Purple” button_hover=”HoverF-Purple” rounded_corners=”3″ custom_border_color=”9f5de2″ animate_icon=”Grow” icon=”fa-instagram”]

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments