پرسش و پاسخ
ما در آپارات

استفاده از کاشی های موزاییکی شیشه ای به عنوان کفپوش؛ معایب و مزایا

استفاده از کاشی های موزاییکی شیشه ای به عنوان کفپوش؛ معایب و مزایا

استفاده از کاشی های موزاییکی شیشه ای به عنوان کفپوش؛ معایب و مزایا

کاشی های موزاییکی شیشه ای بیشتر در به عنوان پیشخوان ها، کاشی های بین کابینتی و دیواره های حمام به کار برده می شود. در هر مکانی کاشی های موزاییکی شیشه ای می توانند فضا را به محیطی لوکس تبدیل کنند. با توجه به ظرافت بالای این کاشی ها، این کاشی ها می توانند با هر نوع سبک و فضایی هماهنگ شوند.

خریداری و نصب کاشی های موزاییکی شیشه ای می تواند پر هزینه باشند و تعمیر و نگهداری، به خصوص در مناطق با ترافیک بالا، واقعا دشوار است. بنابراین این کاشی ها مناسب برای هر نوع پروژه ای نیست. مهمترین نکته این است که قبل از تصمیم گیری، ویژگی های ذاتی این ماده را بشناسید.

این کاشی ها می توانند تقریبا به هر اندازه ای باشند و در استاندارد به اندازه ۵ در ۵ سانتی متر و یا ۱۰ در ۱۰ سانتی متری در دسترس باشند. مربع ها و مستطیل ها شایع ترین اشکال آنها هستند، اما کاشی های موزاییکی انواع مختلفی دارند. در برخی از کاشی کاری ها، موزاییک شیشه ای را با انواع دیگر کاشی، مانند کاشی های فلزی و یا سنگی ترکیب می کنند.

مزایا

طراحی زیبا:

احتمالا بزرگترین مزیت استفاده از موزاییک های شیشه ای به عنوان کفپوش، زیبایی فضاست که می توان با یک نصب مناسب به دست آید. شما می توانید بین استفاده از کاشی های تک رنگ و چند رنگ، استفاده از الگو های ساده و یا پیچیده انتخاب کنید. برخی از تولیدکنندگان نیز پشت این کاشی ها، مِش (یا صفحات توری شکل) بکار می برند و در نتیجه نصب و استفاده از این کاشی ها را تسهیل می کنند.

تمیز کردن آسان:

کاشی های شیشه ای مقاوم در برابر انواع لکه ها، قارچ ها، و کپک هاست. با این حال گرد و غبار روی این کاشی ها به راحتی نمایان می شود. بنابراین لازم است شما به صورت مداوم این کاشی ها را تمیز کنید. این کاشی ها همچنین در برابر آسیب های شیمیایی بسیار مقاوم اند و متخلخل نیستند، بنابراین لازم نیست نگرانی در مورد سوراخ شدن سطح و تغییر ساختار کاشی داشته باشید. همینطور آنها برای تمیز کردن بسیار راحت هستند و می توانند با یک پارچه مرطوب یا با آب گرم پاک شوند. در صورت بروز لکه های عمیق تر، می توان از راه حل سرکه رقیق شده، استفاده کرد.

یک محصول “سازگار با محیط زیست”:

انرژی کلی که برای تولید یک کاشی شیشه ای استفاده می شود، تقریبا نصف انرژی مورد نیاز برای تولید کاشی سرامیکی در اندازه های مشابه است. شما همچنین می توانید از کاشی های شیشه ای بازیافتی استفاده کنید. در این روش از شیشه هایی که قبلا یکبار استفاده شده، دوباره کاشی تولید می کنند.

ظاهر درخشان:

 همه ی کاشی های موزاییکی شیشه ای اینگونه هستند اما حتی تیره ترین کاشی های شیشه ای ههمچنان تمایل دارند که نور را به جای جذب، منعکس کنند. این می تواند باعث شود که قطعات موزاییک، ظاهر درخشان تری نسبت به سایر کفپوش ها داشته باشد.

طول عمر:

تا زمانی که کاشی های شیشه ای استانداردهای سختگیرانه ای مانند ASTM را (که مورد نیاز برای هر ماده به عنوان کفپوش مورد تایید قرار گرفته است) داشته باشند، این کاشی ها باید از پایداری و مقاومت بالایی در برابر ترک خوردگی داشته باشند.

معایب

هزینه بالا:

یکی از بزرگترین اشکالات استفاده از کاشی موزاییکی شیشه ای قیمت است. شما ممکن است کاشی های شیشه ای ارزان قیمت تر را پیدا کنید، اما طرح های واقعا جذاب آن بسیار گرانقیمت خواهد بود.

نصب و راه اندازی سخت:

بر خلاف کاشی های سرامیکی و یا سنگ طبیعی، نصب موزاییک های شیشه ای واقعا سخت و دشوار است. اگر شما مراقب نباشید چسب پشت کار، روی ظاهر کاشی هم نمایان می شود. به جز مواردی که شما واقعا در نصب موزاییک های شیشه ای تخصص داشته باشید، بهتر است از یک کاشیکار حرفه ای در هنگام نصب این کاشی ها مشورت بگیرید.  این قضیه ممکن است بسیار هزینه بَر باشد، اما هزینه خرید این کاشی ها بسیار بیشتر است و شما نمی خواهید با انجام یک اشتباه، ظاهر نهایی کاشیکاری را خراب کنید.

حساس به خراش:

در حالی که موزاییک های شیشه ای مقاوم در برابر ایجاد لکه ها هستند، آنها نسبت به خراش حساس می باشند. با گذشت زمان، خراش ها در یک کفپوش موزاییک شیشه ای جمع می شوند و بعد از گذشت چندین سال از زمانِ نصب، این کاشی ها باید جایگزین شود. محصولاتی وجود دارد که می تواند ضایعات ناشی از ایجاد خراش را پنهان کنند.

شکسته شدن:

 در حالی که کاشی های کفپوش شیشه ای کاملا دوام دارند، مواردی نیز ممکن است به وجود بیاید که در هنگام عبور یک جسم سنگین و یا سقوط آن از ارتفاع زیاد، کاشی ترک بخورد و یا شکسته شود. این مسئله می تواند برای هر فردی که از آنجا عبور می کند، خطرناک باشد برای هر کسی که پا را با پاهای برهنه روی زمین می گذارد، چون لبه های شکسته کاشی تیز هستند.

متاسفانه، تعمیرات کاشی شیشه ای بسیار گران می باشد.

لغزنده:

در حالی که موزاییک های شیشه ای مدرن به صورتی ساخته می شوند که اصطکاک ایجاد کنند، اما هنوز هم سطح آن صاف است و در بعضی از محیط ها، مانند محیط های مرطوب، خطر لغزش ایجاد می کند.  می توان از دکوراسیون بافتی به کاشی ها استفاده کرد، و خطوط جرقی می تواند برخی از کشش ایجاد کند، شیشه هنوز سطح نسبتا صاف است. در بعضی از محیط ها، به خصوص مرطوب، می تواند خطر لغزش را ایجاد کند. استفاده از قالیچه ها و فرش ها می تواند تا حدودی این لغزش را جبران کند.

نتیجه گیری

پوشاندن کف با کاشی موزائیک های شیشه ای واقعا هزینه بَر است. با گذشت زمان، خراش ها روی سطح کفپوش را فرا می گیرند و نیاز به جایگزینی کاملا دارند. با این حال، اگر شما این کاشی ها را در مکان مناسب خود به کار ببرید، این کاشی ها می توانند زیباترین و جذاب ترین کفپوش ها را ایجاد کنند.


[flm_button link_address=”http://cerampakhsh.com/mag” link_target=”_blank” icon_placement=”Left” button_text=”گردآوری شده توسط: پایگاه اطلاع رسانی کاشی و سرامیک سرام پخش” font_family=”Shabnam” button_size=”XS” button_color=”Light” button_style=”Border” button_hover=”HoverB-Dark” rounded_corners=”3″]

[flm_button link_address=”https://instagram.com/cerampakhsh” link_target=”_blank” icon_placement=”Left” button_text=”اینستاگرام ما را دنبال کنید” font_family=”Shabnam” font_size=”15px” button_size=”XS” button_color=”White” text_color=”Purple” button_hover=”HoverF-Purple” rounded_corners=”3″ custom_border_color=”9f5de2″ animate_icon=”Grow” icon=”fa-instagram”]

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments