پرسش و پاسخ
ما در آپارات

انتخاب کاشی

انتخاب کاشی

انتخاب کاشی


راهنمایی آسان برای شناسایی مناطق مناسب برای نصب کاشی: PEI

مانند سایر مواد ساختمانی، کیفیت کاشی های سرامیکی نیز توسط متغیرهای زیادی سنجیده می شوند. اگر تصمیم به نصب کاشی های سرامیک یا پرسلان دارید، باید مطمئن شوید که کاشی های انتخابی شما، متناسب با نیازهای خاص خودتان است. در گذشته، مقایسه در میان انواع کاشی ها دشوار بود، زیرا هیچ استانداردی برای طبقه بندی آنها وجود نداشت. با این حال، انتخاب کاشی سرامیک مناسب به یک استاندارد برای مقایسه در میان انواع مختلف نیاز دارد، به طوری که شما واقعا بتوانید تمایز بین هر کاشی با کاشی دیگر را از هم تشخیص دهید و در نهایت کاشی متناسب با شرایط پروژه خود را پیدا کنید.

برای کمک به انتخاب بهتر مشتریان در هنگام مقایسه انواع کاشی سرامیک و پرسلان، مؤسسه مینا پرسلان مقیاسی  را برای اندازه گیری و تعیین سختی کاشی ایجاد کرد. در حال حاضر این امتیاز که PEI نامیده می شود، توسط تقریبا تمامی تامین کنندگان کاشی ارائه می شود. شما به این امتیاز نیاز دارید تا بتوانید تعیین کنید که آیا این کاشی خاص برای پروژه شما مناسب است یا نه. حتی کاشی های موجود برای خرید آنلاین، مانند تمامی کاشی های موجود در فروشگاه Cerampakhsh، رتبه PEI را به عنوان بخشی از توضیحات محصول ذکر شده است. برای کسب اطلاعات در مورد مقیاس PEI و متغیرهایی که شما هنگام خرید کاشی برای پروژه خود باید به دنبال آن باشید، این مطلب را مطالعه کنید.

کاشی های پرسلان و سرامیکی اغلب از هم تمایز داده می شوند اما پرسلان واقعاً یک نوع سرامیک است. کاشی های سرامیکی با اینکه با سنگ هایی مانند سنگ مرمر تفاوت دارند اما آنها نیز از مواد طبیعی ساخته شده اند. کاشی های سرامیکی پرسلانی و غیر پرسلان با پخت یک خاک رس یا مخلوط خاک رس در کوره تولید می شوند. طول زمان پخت آنها، میزان اعمال نیرو و تعداد لعاب دهی روی سطح بر قدرت کاشی سرامیکی تولید تاثیرگذار است. معمولاً کاشی پرسلانی که با نوع خاصی از خاک رس ساخته شدند، سخت تر از کاشی سرامیک های ساده می شود. به خصوص اگر این کاشی ها از نوع شیشه ای باشند. فرآیند شیشه ای کردن کاشی برای کاشی سرامیک ها مورد نیاز نیست اما اگر تصمیم بگیرید که از لعاب شیشه ای استفاده کنید باعث محافظت بیشتر کاشی و افزایش طول عمر کاشی می شود.

مقیاس PEI چیست؟

مقیاس PEI انواع مختلف کاشی های سرامیکی را بر اساس سختی کاشی، به پنج دسته جداگانه رده بندی می کند. مشابه با “اندازه گیری سختی کفپوشی های چوبی، یا رتبه MOH”. رتبه بندی درجه PEI نیز، سطح دوام انواع مختلف کاشی را تعیین می کند. با این حال، بر خلاف کفپوش های چوبی، زمانیکه شما یک کاشی سرامیک را انتخاب می کنید، این رتبه بیشتر بکار برده می شود، زیرا کاشی ها می توانند در پروژه های متنوع زیادی مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال کاشی های تزئینی یا کاشی های دیواری نیازی ندارند که درجه سختی بسیار بالایی داشته باشند و کاشی هایی که به عنوان کف پوش مورد استفاده قرار می گیرند باید جزء قوی ترین کاشی ها باشند.

مشاهده این مطلب
محلول آب گریز

در اینجا یک طبقه بندی و توضیح برای انواع مختلف کاشی در مقیاس PEI وجود دارد. درجه ها از ۱ تا ۵ رتبه بندی می شوند، که رتبه ۱ از نوع ضعیف ترین نوع کاشی است و رتبه ۵ با بیشترین دوام در کاشی هاست.

درجه ۱

کاشی هایی که در کلاس ۱ مقیاس PEI طبقه بندی شده اند مناسب برای کفپوش نیستند (در هیچ نقطه ای و تحت هیچ شرایطی). این کاشی ها فقط می تواند بر روی دیوارها و به عنوان دکوراسیون استفاده شوند.

کاشی هایی با درجه۱ فقط برای استفاده در فضاهای داخلی و مسکونی توصیه می شوند و به صورت رایج در دیوارهای حمام و یا ایجاد Backsplash در آشپزخانه استفاده می شوند.

انتخاب کاشی

درجه ۲

کاشی با درجه دوم برای مقاومت در برابر ترافیک های سبک طراحی شده اند بنابراین این کاشی ها، مناسب استفاده در کفپوش ها هستند، اما نباید در مناطقی با ترافیک سنگین مانند محیط های تجاری بکار برده شود. در اغلب موارد، توصیه می شود که از آنها در دیواره ها استفاده شود، اما در مناطقی با ترافیک بسیار کم، مانند حمام می توان از کاشی درجه ۲ به عنوان کفپوش استفاده کرد. اگر بچه کوچک در منزل دارید، کاشی های درجه ۲ احتمالا انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود. همچنین توصیه می کنم اگر واقعا می خواهید از این کاشی ها برای کف استفاده کنید، آنها را در حمام قرار دهید تا در اثر عبور و مرور زیاد، شکسته یا ترک خورده نشوند.

درجه ۳

کاشی های درجه ۳ مناسب برای دیوارها، کفپوش ها، و ترافیک های نرمال هستند. همین طور برای تمام کاشی های این درجه، بهتر است از عبور و مرور با کفش روی این کاشی ها اجتناب کنید، زیرا این امر احتمالا طول عمر کاشی ها را کاهش می دهد. بهترین کاربرد برای کاشی های درجه ۳، اگر در کفپوش ها مورد استفاده قرار می گیرد، جایی مانند حمام و آشپزخانه است. همچنین می توانید کاشی های درجه ۳ را برای محیط های تجاری با ترافیک سبک مانند سالن های زیبایی و یا بوتیک های کوچک انتخاب کنید.

درجه ۴

کاشی درجه ۴ در مقیاس PEI از سختی مطلوبی برای استفاده در هر پروژه مسکونی و تجاری برخوردار هستند: کفپوش ها، دیوار، و راهرو های تمام نقاط خانه و همچنین محیط های تجاری با ترافیک سنگین مکان هایی است که می توانید از این نوع کاشی ها بدون هیچگونه محدودیتی استفاده کنید. اگرچه باید به این نکته توجه کنید که این کاشی ها برای محیط های صنعتی طراحی نشده اند.

درجه ۵

کاشی های درجه ۵ بالاترین امتیاز را در مقیاس PEI دارند. اگر تصمیم دارید که در پروژه های تجاری و یا صنعتی با ترافیک بالا از کاشی های سرامیکی یا پرسلانی استفاده کنید، کاشی درجه ۵ را انتخاب کنید تا از دوام عالی این دسته از کاشی ها بهره ببرید. به این ترتیب، در اکثر موارد، شما نیازی به کاشی درجه ۵ در فضای داخلی خانه ندارید، و در نهایت انتخاب یک کاش درجه ۴ در خانه کافی خواهد بود.


مؤسسه مینا پرسلان: Porcelain Enamel Institute

نظرات ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *