پرسش و پاسخ
ما در آپارات

سرامیک بهتر است یا موزاییک ؟

سرامیک بهتر است یا موزاییک ؟

 برای کف حیاط سرامیک بهتر است یا موزاییک ؟

برخلاف آنچه که به نظر می رسد، یکی از حساس ترین بخش های تزئین نمای بیرونی ساختمان، موزاییک کاری یا سرامیک کاری کف حیاط است. حیاط جز اصلی معماری خانه های ایرانی و محلی برای پیوند بخش داخلی خانه به بیرون می باشد. مهمانان شما در اولین نگاه با حیاط خانه شما آشنا می شوند و طبق نظر بسیاری از کارشناسان معماری، کل هویت خانه های ایرانی، حولِ محورِ حیاط معنی پیدا می کند.

پس اگر قصد ساخت یا بازسازی حیاط خانه تان را دارید، این مطلب را از دست ندهید. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد: برای کف حیاط سرامیک بهتر است یا موزاییک؟ و با تفاوت های اساسی موزاییک با کاشی سرامیک آشنا خواهید شد.

کاشی سرامیک چیست؟

به صورت خلاصه کاشی های سرامیکی یکی از محصولات خاک رُس و سفال می باشد که با یک لایه لعاب مات، نیم براق یا براق پوشیده شده و در کوره پخته می شود. امروزه فرآیند های تولید مختلف سفال باعث شده تا ما شاهد انواع بسیاری از کاشی های سرامیکی نظیر کاشی سرامیک ساده، پرسلان، کاشی های فلزی، کاشی های شیشه ای و … باشیم. هر کدام از این دسته، خصوصیات گوناگون و متمایزی نسبت به یکدیگر دارند. برای سرامیک کاری حیاط عمدتا از دو نوع کاشی های سرامیکی ساده، کاشی های بدنه قرمز یا پرسلان استفاده می شود. پیشنهاد می شود مقاله تفاوت بین کاشی و سرامیک را مطالعه نمایید.

سرامیک بهتر است یا موزاییک ؟

تفاوت بین پرسلان و کاشی سرامیک در چیست؟

مشاهده این مطلب
کاشی و سرامیک مناسب پارکینگ

آیا کاشی های پرسلانی برای نصب در حیاط مناسبند؟

البته پرسلان ها تفاوت های زیادی با کاشی سرامیک دارند اما به صورت خلاصه اگر در مواد اولیه سرامیک از خاک رُس بیشتر و ناخالصی کمتری استفاده کنید و آن را در کوره ای با درجه بالاتر نسبت به قبل بپزید، پرسلان ایجاد می شود.

به همین دلیل پرسلان ها میزان تخلخل بسیار کمتری نسبت به کاشی های سرامیکی دارند و در نتیجه جذب آب آن بسیار پایین است. (چیزی کمتر از ۰.۱ درصد) این ویژگیِ پرسلان، برای نصب در فضای بیرون بسیار کارآست چرا که با تغییرات آب و هوایی کمتر دچار یخزدگی و ترک خوردگی خواهد شد.

کاشی های پرسلان نه تنها از کاشی سرامیکی چگال تر هستند بلکه به علت ترکیبات بدنه، برای محیط های با ترافیک بالا (محیط های تجاری و صنعتی) بادوام تر و مناسبترند. پرسلان های مناسب برای حیاط و فضاهای بیرونی را در سرام پخش ببینید و خرید کنید. پرسلان در طیف وسیعی از رنگ ها و طرح ها عرضه می شود که محبوب ترین آن ها پرسلان های طرح چوب طبیعی، سنگ طبیعی می باشد.

سرامیک بهتر است یا موزاییک ؟

آیا کاشی های سرامیکی برای نصب در حیاط مناسبند؟  

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که کاشی سرامیک نباید در خارج از خانه نصب شود. کاشی سرامیک برای استفاده در فضای بیرونی به اندازه کافی بادوام نیست، زیرا آب را بیش از حد جذب سطح آن می شود. به خصوص اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید، کاشی های شما احتمالا در طی چندین دوره تحمل سرما شکسته خواهند شد.

مشاهده این مطلب
معرق سنگ چیست؟

با این حال وجود فنآوری های نوین به تولیدکنندگان کاشی سرامیک کمک کرده تا محصولات خود را ارتقاء بدهند و هم اکنون بخش کاشی های سرامیکی مخصوص حیاط و محیط بیرونی قابل دسترسی هستند.

میزان تخلخل کاشی های سرامیکی مناسب برای حیاط و فضاهای بیرونی بسیار کم است و این کاشی ها در برابر فشار و وزن های بالا بسیار مستحکم می باشد.

آیا موزاییک برای پوشش کف حیاط مناسب است؟

اگر با موزاییک آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنم “موزاییک چیست؟” را بخوانید.برای حیاط های خانه های مسکونی و ویلایی استفاده از موزاییک های مخلوط سیمان و ماسه (صاف یا شیاردار) بهترین گزینه محسوب می شود چراکه علاوه بر قیمت مناسب، این دسته از موزاییک ها ماندگاری بالایی دارند.

برای پوشش کف باغچه و روف گاردن، استفاده از موزاییک شسته، موزاییک های سیمانی بهترین راه حل است چون موزاییک های مذکور زیبایی و جذابیت بالایی دارند و همچنین قابلیت کاشت چمن در فضای بین بندهای موزاییک وجود دارد که علاوه بر صرفه جویی در تعداد موزاییک، زیبایی خیره کننده ای به فضا می بخشد و جزو روندهای برتر دکوارسیون باغچه و روف گاردن به شمار می رود.

سرامیک بهتر است یا موزاییک ؟چیست؟

موزاییک کاری یکی از پروژه های نازک کاری مهم در ساخت یا بازسازی خانه است و برخلاف کاشی سرامیک و پرسلان، تمامی مراحل باید توسط افراد خبره انجام شود. نحوه اجرا و نصب موزاییک های قطور با موزاییک هار معمولی متفاوت است و موزاییک کاری نیاز به زیرسازی مناسب دارد.

 


اینستاگرام ما را دنبال کنید

۲+

نظرات ۲

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *