پرسش و پاسخ
ما در آپارات

ماله شانه‌ای کاشی کاری چیست؟

ماله شانه‌ای کاشی‌کاری

ماله شانه‌ای کاشی کاری چیست؟

ماله شانه‌ای کاشی کاری چیست؟ ماله نوعی ابزار ساختمانی است که در اجرای اجزای سطوح ساختمان چون انواع کف‌پوش، دیوارپوش و نما از طریق ایجاد پستی‌وبلندی در سطح انواع ملات‌های مختلف و اتصال مصالح به یکدیگر کاربردی کلیدی ایفا می‌کند. استفاده از ماله و فرایند ماله‌کشی به مهارت بالایی نیاز دارد که با میزان تجربه فرد مجری رابطه مستقیم دارد.

از ماله در اجرای عملکردهایی چون مسطح کردن، مخلوط کردن، شکل‌دهی و برداشتن مصالح ساختمانی چون گچ و سیمان و ماسه و انواع ملات متشکل از این مواد و همچنین شکستن متریالی چون آجر و سنگ استفاده می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به معرفی اجمالی نوعی از این ابزار به نام ماله کاشی‌کاری بپردازیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مشاهده و خرید آنلاین انواع ماله کاشی کاری

ماله کاشی‌کاری

ماله کاشی‌کاری ابزاری ساختمانی در جهت پخش و مسطح کردن ملات و چسب به‌منظور نصب کاشی و سرامیک در بخش موردنظر ساختمان از جمله کف‌پوش، دیوار داخلی و خارجی ساختمان است.

در هنگام استفاده از ملات یا انواع چسب کاشی کاری بر روی سطح دیوار یا پشت کاشی استفاده از ماله برای ازبین‌بردن فضاهای خالی امری رایج و البته لازم است. ماله کاشی‌کاری در دو نوع ساده و شانه‌ای به بازار عرضه می‌شوند:

چسب کاشی صنعتی دو جزئی پومکس
مشاهده و خرید انلاین انواع چسب کاشی
ملات
مشاهده و خرید آنلاین انواع ملات

ماله کاشی‌کاری ساده

همان‌طور که از نام این ابزار مشخص است، سرتاسر سطح این ماله مسطح بوده و معمولاً به‌صورت شکل هندسی مستطیلی ساخته می‌شود.

جنس ساخت ماله ساده از فلز فولاد بوده و به طور عمده در سایز استاندارد ۱۴*۳۰ سانتی‌متری تولید می‌شود. ماله ساده دارای استحکام و قدرت ایجاد صیقلی قابل‌قبولی بر روی انواع ملات‌های ساختمانی است.

ماله شانه‌ای کاشی‌کاری

این نوع از ماله که به ماله دندانه‌دار نیز مصطلح است، کاربردی مرسوم‌تر از نوع ساده خود در انجام فرایندهای کاشی و سرامیک کاری دارد. ماله شانه‌ای کاشی‌کاری دارای دو بخش است؛ یک بخش مسطح و بخش دیگر دارای دندانه.

نصب کاشی و سرامیک به همراه ماله کاشیکاری

قسمت مسطح این ماله جهت صاف کردن ملات یا چسب بر روی دیوار و سمت دندانه‌دار آن جهت ایجاد الگویی از پستی‌وبلندی پیش از فرایند قرار دهی کاشی و سرامیک بر روی دیوار به کار می‌رود.

این امر موجب استحکام و چفت شدن هرچه بیشتر اتصال بین کاشی یا سرامیک با ملات و سطح کاشی‌کاری خواهد شد.

ساخت ماله شانه‌ای کاشی‌سازی

به طور عمده ماله شانه‌ای در دندانه‌های ریز و درشت از سایز ۲ میلی‌متر تا سایز ۲۰ میلی‌متر در اشکال هندسی مربع یا منحنی ساخته می‌شود.

متریال ساخت این نوع از ماله نیز از فولاد بوده و همچون نوع ساده از استحکام و کارایی بالایی به‌منظور مسطح کردن و یا فرم دادن انواع ملات و چسب برخوردار خواهد بود.

ماله شانه‌ای کاشی‌کاری با دندانه‌های ریز به‌منظور آماده‌سازی ملات و یا چسب کاری کاشی و سرامیک‌های قطع کوچک و ماله‌های شانه‌ای با دندانه‌های درشت برای ملات کشی و یا مسطح‌سازی انواع سطوح ناهموار به کار می‌روند.

به‌عنوان‌مثال استفاده از ماله دندانه‌دار ریز برای نصب کاشی و سرامیک دیواری و ماله دندانه‌دار درشت در اجرای کف‌پوش سرامیکی متداول است.

مشاهده و خرید آنلاین انواع کاشی و سرامیک

 تفاوت ماله بنایی و ماله کاشی‌کاری

با وجود کاربری یکسان ماله بنایی و ماله کاشی‌کاری، این دو نوع ابزار دارای تفاوت‌هایی در نوع کارکرد با یکدیگر هستند. 

ماله بنایی که مکانیزمی شبیه به ماله ساده کاشی‌کاری دارد دارای لبه‌هایی مسطح بوده و فاقد شیار و دندانه است. این نوع از ماله به‌منظور انجام فرایندهای ساختمانی اعم از گچ‌کاری و سیمان‌کاری به کار می‌رود.

اما همان‌طور که اشاره کردیم در ساخت ماله کاشی‌کاری علاوه بر بخش مسطح، یک قسمت به‌صورت شیاردار و یا دندانه‌دار نیز در سطح آن تعبیه شده است. طراحی فرم این نوع از ماله تجربه استفاده‌ای خوش‌دست و بدون ایجاد خستگی را برای کاشی‌کار مهیا می‌کند.

این امر همچنین سطح تسلط کاشی‌کار را در طول انجام فرایند حفظ خواهد کرد. استفاده از ماله کاشی‌کاری نتایجی مثبت از قبیل افزایش گیرایی چسب و ملات کاشی، یکنواختی ملات چسبی و ازبین‌رفتن فضاهای خالی، صرفه‌جویی در میزان مصرف چسب و در نهایت ایجاد اتصال قوی بین مصالح و کاشی و سرامیک را در پی دارد.

خرید قسطی کاشی و سرامیک با شرایط عالی

جمع‌بندی

بهره‌گیری از ابزار مناسب در کنار متریال درجه یک شما را در جهت دستیابی به نتایج فوق‌العاده مبنی بر انجام فرایندهای ساختمانی یاری خواهد کرد.

در نهایت باید توجه داشت نکته حائز اهمیت دیگر علاوه بر انتخاب ماله کاشی‌کاری مناسب، انتخاب کاشی‌کار حاذق، کاربلد و باتجربه خواهد بود.

برای مطالعه بروز ترین و جامع ترین مطالب در حوزه مصالح ساختمانی، اخبار ساختمان و دکوراسیون داخلی به مجله سرام پخش مراجعه کنید

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments