پرسش و پاسخ
ما در آپارات

معرفی درون سازمانی محصولات جدید

معرفی درون سازمانی محصولات جدید

معرفی درون سازمانی محصولات جدید | به عنوان یک مدیر محصول، این وسوسه انگیز است که تنها به خلق محصول واقعی دقت داشته باشید و به جنبه های دیگر اهمیتی ندهید! اما یک مدیر محصول با تجربه می داند که در صورتی که از این مسئولیت غفلت کند براحتی پروژه متوقف شده و نتیجه همه ی زحمت هایش از بین می رود.  این موضوع باعث می شود که منابع نیز از بین بروند و پشتیبانی و ساپورت کل سازمان را هم از دست بدهد. یعنی اینکه مدیر محصول موظف است محصولات را در درون سازمان معرفی کند.

قبل از آنکه به نحوه معرفی درون سازمانی محصولات جدید بپردازیم، پیشنهاد می کنیم بخش های قبلی این مبحث را بخوانید:

شما از طریق لینک های زیر می توانید به قسمت های دیگر این مقاله دسترسی پیدا کنید:

۱. مدیریت محصول در بازاریابی کاشی و سرامیک

۲. هنر مدیریت محصول موفق

۳. استراتژی محصول؛ نقشه راه برای آینده بازاریابی

۴. بایدها و نبایدهای مدیریت محصول موثر

۵. معرفی درون سازمانی محصولات جدید

۶. خطرات پیش روی محصولات جدید

معرفی خوبی در تعامل خوب خلاصه می شود

زمانی که مدیر محصول در حال معرفی یک محصول جدید برای اجزای مختلف سازمان می باشد دو نفر نقش بسیار مهمی در کمک کردن شما خواهند داشت : ۱- مدیر اجرایی ۲- مسئولین فروش و بازاریابی.

۱. مدیریت اجرایی:

گروه مهمی که نیاز است همیشه مدیر محصول آنها را در جریان امور قرار دهد و برای مطلع نگه داشتن آنها تلاش بیشتری داشته باشد مدیریت اجرایی سازمان است. در اکثر سازمان ها فرم هایی وجود دارد که برنامه تولید را بصورت دوره ای مشخص نموده است.

گرفتن فرصت ورودی در برنامه تولید برای طرح‌های جدید در این فرم های دوره ای بسیار امر چالش بر انگیزی خواهد بود. زیرا واحد اجرایی تلاش زیادی می‌کند تا محصولات اصلی ادامه تولید داشته باشند و به دلیل پروژه های جدید توقفی در تولید ایجاد نگردد.

دلیل چالش برانگیز بودن این موضوع این است که واحد اجرایی تا زمانی که باور نداشته باشد که صدای آنها شنیده می‌شود و آنها نیز عضوی از این پروژه هستند اعتماد نمی کند.

معرفی درون سازمانی محصولات جدید

چطور با مدیر اجرایی تعامل موثری داشته باشیم؟

یک مدیر محصول خوب باید کاملا از دغدغه‌ها و نگرانی‌های گروه اجرایی باخبر باشد و باید بداند که چه زمانی باید از خود در مقابل آنها دفاع کند و چه زمانی شرایط را قبول کند و به حرکت خود ادامه دهد. نکته اصلی این است که باید برای سوال های بی جواب و سوء تفاهم ها تلاش کند تا در جلسه بعدی بتواند برای آنها پاسخ مناسبی پیدا کند تا آنها را متقاعد کند. همچنین این مهم است که همواره برای ارائه یک معرفی مناسب مطالعه داشته باشد تا بتواند واقعیت های لازم را بیان کند و نظرات نپخته‌ای ارائه نکند.

نکاتی که باید در نظر بگیرید:

نکته ۱:

در شرکت های موفق مسئولین اجرایی شامل افرادی باهوش، با تجربه و ماهر هستند. ( اصلا به همین دلیل است که آنها مدیر اجرایی هستند چرا که این کار نیاز به دقت بالایی دارد.) در نتیجه نیاز است آنها باور داشته باشند که قدرت برتر تصمیم گیری دارند و چرخه تولید محصول شما بدست آنها تکامل پیدا می‌کند. این گمان بدی است.

نکته ۲:

مدیران اجرایی برای تائید استراتژی محصول و یا ارائه پیشنهادات خلاقانه و جالب بسیار مناسب هستند اما نه برای تعیین برنامه استراتژیک محصولات ویژه یا جدیدی که قرار است وارد خط تولید شوند.

کلا گروه اجرایی درک عمیقی از مارکتینگ، بازار، رقبا، تکنولوژی و نیاز های مشتریان ندارند لذا بهتر است به مسائل تولیدی اهمیت بیشتری دهند تا درگیر فعالیت‌هایی این چنین شوند. مدیر محصول باید بتواند درک کند که مدیران اجرایی می‌توانند در تائید استراتژی موثر باشند اما توانایی دیکته کردن و ایجاد یک استراتژی جدید را ندارند.

معرفی درون سازمانی محصولات جدید

۲. فروش و بازاریابی:

گروه مهم دیگری که شما بعنوان مدیر محصول باید محصولات را به نحو مناسبی به آنها معرفی کنید گروه فروش و بازاریابی می باشد.

باید امیدوار باشید که در سازمان شما فرد مناسب و متخصصی در سمت مدیریت فروش و بازاریابی وجود داشته باشد تا بتواند واحد بازاریابی را بخوبی کنترل و حمایت کند. در غیر اینصورت متاسفانه شما بعنوان مدیر محصول باید قسمتی از مسئولیت های ایشان را نیز کاور کنید.

چطور با مدیر اجرایی تعامل موثری داشته باشیم؟

این حق قانونی واحد فروش و بازاریابی است که از اهداف آینده با خبر باشد و از محصولاتی که در آینده قرار است تولید شود با خبر باشد و بداند Vision ها یا اهداف سازمان چیست. نیاز است آنها پروژه های جدید را به گونه ای با محصولات جاری ادغام کنند تا مطمئن باشند که این محصولات در جایگاه مناسب و همچنین سازگار با فعالیتهای برندینگ شرکت عرضه می شوند. ضمنا باید نظر مشتریان اصلی و بزرگ را در این خصوص جلب نمایند تا در اولین گام برای گسترش این پروژه ها از اطمینان نسبی برخوردار باشند.

نکاتی که باید در نظر بگیرید:

این وسوسه انگیز است که سعی کنید تا از واحد فروش اجنتاب کنید اما على الخصوص در زمانیکه محصول در حال عرضه می باشد واحد فروش تنها راه شما برای نزدیک کردن محصول شما به مشتریان است. باید این را باور داشته باشید که بدون آنها محصول شما به هیچ کجا هدایت نمی شود.

همچنین باور داشته باشید که سازمان های فروش در کمپانی های چند محصولی یا product multi قدرت رسیدن به یک توافق جامع را ندارند و برای این منظور نیاز است شما سخت تلاش کنید تا اطمینان حاصل شود که اولویت اصلی واحد فروش به فروش رساندن محصول شما با برخورداری از تمام تجهیزات و ابزار مورد نیاز می باشد.


اینستاگرام ما را دنبال کنید

۰

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *