پرسش و پاسخ
ما در آپارات

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

چگونه می توانید بدون حذف کاشی های قدیمی، کاشی های جدید را نصب کنید.

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی | اگر شما هم با تخریب کفپوش های قدیمی به مشکل برخورده اید یا زمان زیادی برای کاشی کاری ندارید، خبر خوبی برایتان داریم: شما می توانید برای صرفه جویی در وقت و زمان، روی کاشی کاری های قدیمی تان، کاشی های جدیدی نصب کنید. اما به یاد داشته باشید که تمام سطوح برای این نوع نصب مناسب نیستند. مهمترین عواملی که باید هنگام کاشی کاری روی کاشی های قدیمی در نظر بگیرید چیست؟ و این کار چگونه انجام می شود؟ مجله کاشی و سرامیک سرام پخش در ادامه این مطلب  شما را با نحوه کاشی کاری روی کاشی های قدیمی خانه تان آشنا خواهد کرد.

نکات مهمی که باید قبل از کاشی کاری روی کاشی های قدیمی در نظر بگیرید

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

توجه داشته باشید که سرام پخش، کاشی کاری روی کاشی های سنگ طبیعی مثل ماسه سنگ ها، اسلیت و… را توصیه نمی کند، زیرا این کفپوش های ساخته شده از سنگ طبیعی به صورت ذاتی، شکننده و لایه لایه هستند و یک کفپوش مستحکم و پایدار برای کاشی کاری محسوب نمی شوند.

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

نکته مهم دیگری آن که کاشی کاری روی کفپوش قدیمی باعث می شود تا سطح بالا بیاید. پس باید بررسی کنید که با اینکار آیا درها می توانند باز و بسته شوند یا خیر.

 

چگونه روی کاشی های قدیمی، کاشی های جدید را نصب کنم؟

آماده سازی سطح

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

قبل از کاشی کاری باید مطمئن شوید که کاشی های موجود در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشند و کاملا به کف زمین چسبیده شده اند.

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

کاشی های موجود باید کاملاً تمیز شوند (این کار را با محلول های اسیدی مانند جوهر نمک انجام دهید) تا همه آثار گرد و غبار، رسوبات آهکی، مواد به جا مانده روی سرامیک و بندکشی ها برداشته شود. هرگونه آلودگی سطحی روی کاشی باعث می شود تا پیوند قوی و کاملی بین سطح، چسب و کاشی های جدید برقرار نشود و کفپوش جدید سُست و لَق باشند.

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

همه کاشی های قدیمی که شکسته شده، آسیب دیده، گشاد یا توخالی شده اند باید قبل از نصب کاشی های جدید شناسایی و برداشته شوند. کاشی کاری روی کاشی های سست و لق می تواند باعث شود که این حالت در نصب کاشی های جدید تکرار شود. اگر کفپوش قدیمی مستحکم نباشد، حتی اگر از چسب کاشی مخصوص استفاده کنید، می تواند منجر به شکسته شده شدن کاشی های جدید شود.

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

برای پر کردن جای کاشی های برداشته شده، ترک ها و همچنین اصلاحات کف نظیر هم سطح کردن، می توانید از بتن های پلیمری استفاده کنید. بتن های پلیمری یک ترکیب بر پایه بتن هستند که به علت مقاوم بودن در برابر عواملی همچون فشار زیاد، رطوبت، مواد شیمیایی و سایر خورنده ها اشاره کرد.

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

قبل از زدن چسبِ مخصوص کاشی، سطح کل کاشی باید کاملا بتونه شود تا از اتصال مناسب روی کاشی های قدیمی اطمینان حاصل شود. پیشنهاد سرام پخش، پخش لایه ای از مخلوط چسب بتن لاتکس به همراه ماسه سنگ و سیمان با نسبت یک به دو می باشد. چسب بتن لاتکس بر خاصیت اصلی سیمان و ماسه سنگ تأثیر مستقیم دارد و در انتها چسبندگی بتن را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد. این چسب را به همراه سیمان و ماسه سنگ به مدت ۳ دقیقه هم بزنید و با استفاده از یک قلمو یا برس روی کاشی های قدیمی پخش کنید.

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

سطح را می توان بعد از زدن و خشک شدن یک لایه از این دوغاب، لمس کرد. اگر لایه بتنی خوب خشک شده باشد، به راحتی پاک نخواهد شد.

زدنِ چسب مخصوص کاشی

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

هنگام کاشی کاری روی کاشی های قدیمی، استفاده از چسب مخصوص این کار بسیار مهم است زیرا این چسب باید یک بستر متراکم و غیر قابل نفوذ روی کفپوش قدیمی به وجود آورد. به یاد داشته باشید که زمان استاندارد برای خشک شدن چسب کاشی طولانیست و استفاده زودهنگام از کفپوش باعث می شود که کاشی جابجا شده یا لق شوند. مطمئن شوید که لایه چسب روی سطح کاملا یکدست و حداقل به ضخامت ۶ میلیمتر باشد.

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

هنگام استفاده از کاشی های با سایز بزرگ یا اسلب ها، یک لایه نازک از چسب را پشت کاشی بزنید. با این کار مطمئن خواهید شد که تمام سطح پشتی کاشی به چسب، متصل شده است.

بندکشی

تا زمانی که چسبِ کاشی خشک نشده، بندکشی نباید انجام شود. (برای زمان خشک شدن چسب به بسته بندی محصول مراجعه کنید.)  به اندازه کافی تنظیم شده باشد تا از مزاحمت نصب کاشی در طول عملیات تزریق جلوگیری شود (همیشه برای تنظیم زمان مراجعه به بسته بندی چسب). به صورت معمول حداقل شش ساعت قبل از بندکشی به چسب کاشی اجازه خشک شدن دهید.

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

برای کاشی کاری های داخلی، می توانید از ملات های ساده ساختمانی استفاده کنید. اما اگر کاشی کاری را در فضایی باز مانند حیاط یا پارکینگ انجام می دهید، سرام پخش توصیه می کند که از ملات های پلیمری استفاده کنید. این ملات ها ضد آب و ضد رنگ بوده و مقاومت عالی نسبت به فشار و وزن بالا دارند.

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

بعد از بندکشی و قبل از اینکه ملات کاملا سفت و خشک شود، تمیزکاری ملات از روی کاشی را شروع کنید. این امر به ویژه برای ملات های ساده بسیار حائز اهمیت است چراکه بعد از خشک شدن ملات روی کاشی، نمای کلی کفپوش خراب خواهد شد. همچنین می توانید قبل از آن شروع بندکشی، ملات را روی یک کاشی تست کنید تا مطمئن شوید که هیچ لکه ای روی لعاب یا بدنه کاشی نمی ماند و کاشی رنگ ثابت نمی گیرند.

اتصالات انبساطی

نصب کاشی جدید،بدون حذف کاشی قدیمی

عدم وجود اتصالات انبساطی در تاسیسات کاشی یکی از دلایل اصلی خرابی کاشی کاری و کفپوش است. هنگام کاشی کاری روی کاشی های قدیمی، اتصالات ساختاری و انبساطی موجود باید در نصب کاشی جدید نیز تکرار شود. اتصالات حرکتی باید حداقل ۵ میلی متر عرض داشته و چسب آکواریم باید روی هر دو سطح کاشی کاری شده قرار بگیرد.

 

تهیه و ترجمه توسط تیم تولید محتوا سرام پخش

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments