پرسش و پاسخ
ما در آپارات

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

بسیاری از ما با استفاده از کاشی و سرامیک کف خانه خود را زیبا کرده‌ایم. اما ویژگی سرامیک و کفپوش‌های مناسب آن این است که گرد و غبار خیلی سریع روی آن‌ها می‌نشیند. با توجه به اینکه کاشی و سرامیک نیازمند نگهداری و نظافت دارد، اغلب ما شیوه درست تمیزکردن کاشی و سرامیک را نمی‌دانیم. در اینجا مجله سرام پخش به شما شیوه‌های مختلف تمیز کردن، لکه‌گیری و جرم‌گیری کاشی و سرامیک را به شما معرفی می کند.

شیوه‌های مختلف تمیز کردن، لکه‌گیری و جرم‌گیری کاشی و سرامیک

مرتب سرامیک را جارو کنید

حداقل هفته‌ای یک‌بار با استفاده از جارو و خاک‌انداز یا با جاروبرقی زمین را جارو کنید. با این‌کار گردوغبار، کثیفی و سایر آلودگی‌ها و خرده‌ریزه‌ها از روی سرامیک برداشته می‌شود.

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

 

از زیرپایی استفاده کنید

اگر می‌خواهید سرامیک‌های داخل راهرو را تمیز نگه دارید، می‌توانید یک پادری پشت در منزل قرار دهید. همچنین می‌توانید یک قالیچه یا پادری را داخل خانه قرار دهید و از خانواده و اقوام بخواهید که کفش‌هایشان را بیرون از خانه دربیاورند و اگر پاهایشان به هر دلیلی کثیف بود، ابتدا آن را تمیز کرده و بعد وارد شوند.

 

هرهفته زمین را تی بکشید

حداقل هفته‌ای یک‌بار بعد از اینکه زمین را جارو کردید، آن را تی بکشید. نیازی نیست که از شوینده استفاده کنید. هرچند این کار هم بد نیست). تی کشیدن سبب می‌شود سرامیک درخشان و تازه به‌نظر بیاید). بعد از تی کشیدن، بلافاصله زمین را خشک کنید.

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

 

در صورت کثیف شدن سرامیک بلافاصله آن قسمت را تمیز کنید

اگر چیزی روی زمین بریزد، بعد از مدتی تمیزکردن آن سخت‌تر می‌شود. بنابراین بلافاصله آن‌ را تمیز کنید. می‌توانید برای لکه‌های بزرگ از تی و برای لکه‌های کوچک از دستمال استفاده کنید.

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

 

تمیزکردن بند بین کاشی و سرامیک‌ها یادتان نرود

در بندهای بین سرامیک‌ ملات وجود دارد که با گذشت زمان رنگش تغییر می‌کند و نمای نازیبایی به آن می‌دهد. مقدار مساوی جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید و درزها را با این خمیر بپوشانید. اجازه دهید خمیر برای چند ساعت روی درز باقی بماند. با مسواک‌زدن یا یک قلم موی سفت با قدرت این درزها را تمیز کنید و با اسفنجی که در آب ولرم خیس کرده‌اید، خمیر را پاک کنید.برای تمیزی بیشتر سرامیک می‌توانید مقداری سرکه را روی خمیر اسپری کنید.

مشاهده این مطلب
تمیز کردن سرامیک

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

 

کمتر از مواد ساینده استفاده کنید

تمیز کردن سرامیک را با آب شروع کنید. قبل از اینکه تمام سرامیک و بخش‌هایی را که به‌چشم می‌آید با محلول‌های شوینده بشویید، ابتدا بخش کوچکی از سرامیک را با محلول مورد نظر تمیز کنید.

ازبین بردن لکه‌های  قهوه، چای یا آب‌میوه

برای پاک کردن لکه خون، قهوه، چای یا آب‌میوه از دستمال یا اسفنجی و محلول حاوی سفیدکننده و آب ولرم با نسبت ۱ به ۴۹ استفاده کنید. به‌عنوان مثال ۱۰ میلی‌لیتر (دوسوم قاشق  غذاخوری) سفیدکننده را در نیم لیتر آب حل کنید. همچنین می‌توانید یک دستمال یا اسفنج را با پِراُکسید هیدروژن مرطوب کنید و آن‌قدر روی لکه بکشید تا پاک شود.

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

 

جلوگیری از رشد قارچ و کپک

می‌توانید با استفاده از محلول حاوی ۱۰ میلی‌لیتر سفیدکننده در نیم لیتر آب، سرامیک خود را تمیز کنید و مانع از رشد قارچ و کپک بر روی سرامیک شوید.

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

 

ازبین بردن لکه‌ی آدامس، قیر یا موم

چند قطعه یخ را درون پلاستیک بریزید و آن را روی لکه‌های چسبناک روی سرامیک قرار دهید. بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه پایداری لکه را امتحان کنید. احتمالا لکه سفت شده باشد. تا حدامکان لکه را بتراشید و با تینر، باقی لکه را پاک کنید.

 

ازبین بردن لکه‌ی چربی

برای پاک کردن لکه روغن و چربی، می‌توانید دستمالی را به نوشابه آغشته کنید و به‌ صورت دورانی روی لکه بکشید و آن را پاک کنید. اگر نوشابه ندارید می‌توانید از شوینده‌هایی که ساییدگی ایجاد نمی‌کند استفاده کنید.

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

 

پاک‌کردن جوهر

جوهر یا لکه‌های خشک را باید با سفیدکننده پاک کرد. دستمالی را به سفیدکننده آغشته کنید و روی لکه قرار دهید. هر ۶۰ ثانیه یا تا زمانی که لکه محو شود، این کار را انجام دهید. دستمال آغشته به محلول سفیدکننده را برای مدت‌ زمان طولانی روی سرامیک قرار ندهید. شاید الکل درون محلول، سبب تجمع نمک موجود در سفید‌کننده بر روی سرامیک شود.

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

 

ازبین بردن لکه‌ی لاک

لکه‌های کوچک لاک را می‌توانید با استفاده از لاک ‌پاک‌کن ازبین ببرید. درصورتی‌که لکه باقی ماند، می‌توانید از محلول سفیدکننده و آب به نسبت ۱ به ۹۹ استفاده کنید. پارچه‌ای را به محلول آغشته کنید و با استفاده از آن، لکه را پاک کنید. همچنین می‌توانید برای این‌کار از پراکسید هیدروژن هم استفاده کنید. برای تهیه محلول سفیدکننده و آب می‌توانید ۱۰ میلی‌لیتر (۲ قاشق‌ غذاخوری) سفیدکننده و یک لیتر آب را با هم مخلوط کنید.

مشاهده این مطلب
ویژگی های سرامیک های کف

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

 

ازبین بردن لکه‌های رنگی

برای ازبین بردن لکه‌های رنگی می‌توانید از رنگ‌بر استفاده کنید. قبل‌ از اینکه لکه‌های رنگی را از روی سرامیک پاک کنید، آن را تی بکشید و اجازه دهید تا خشک شود. با توجه به دستورات کارخانه از رنگ‌بر استفاده کنید. با استفاده از قلم‌مو رنگ‌بر را روی لکه بزنید. بعد از حدود ۳۰ دقیقه می‌توانید با حوله لکه را پاک کنید. برای جلوگیری از استنشاق گازهای سمی موجود در رنگ‌بر پنجره‌ها را باز بگذارید.

ازبین بردن سس

چند قاشق‌ غذاخوری آمونیاک را در مقدار مساوی آب حل کنید. دستمالی را به محلول آغشته کنید. با حرکات رفت‌ و‌ برگشتی لکه‌ی ید را از روی سرامیک پاک کنید.

تی کشیدن زمین با سرکه

برای تمیز کردن سرامیک با سرکه، نصف فنجان (۱۱۷ میلی‌لیتر) سرکه سفید را با ۳/۷ لیتر آب گرم مخلوط کنید. با استفاده از تی محلول را به محل موردنظر بزنید و آن را تمیز کنید. اگر سرکه ندارید می‌توانید از الکل استفاده کنید. اگر نتوانستید با تی کشیدن لکه را ازبین ببرید، می‌توانید آب گرم را در مقدار مساوی پودر شوینده مخلوط کنید. دستمال را به محلول آغشته کنید و به‌مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی لکه قرار دهید. سپس دستمال را بردارید و با استفاده از یک برس نرم سرامیک را تمیز کنید. درنهایت با یک دستمال مرطوب آن ناحیه را بشویید.

استفاده از بخارشور

برای تمیز کردن سرامیک و از بین بردن لکه‌های سخت می‌توانید از بخارشور استفاده کنید. بخارشور مانند جاروبرقی عمل می‌کند. ابتدا مخزن آب را پر کنید و سپس دستگاه را روشن کنید و آن را روی جاهایی که می‌خواهید تمیز شود بکشید.

 

نظافت و نگهداری کاشی و سرامیک

 

 


اینستاگرام ما را دنبال کنید

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *