پرسش و پاسخ
ما در آپارات

نمای سرامیک در ساختمان

رنگ سرامیک متناسب با دکوراسیون داخلی

نمای سرامیک در ساختمان

تاریخچه‌ی سرامیک و نمای سرامیک

نمای سرامیک در ساختمان ، باستان‌ شناسان به این موضوع پی برده اند که بشر اولیه در حدود ۲۴۰۰۰ سال قبل از میلاد به ساخت سرامیک مشغول بوده اند . سرامیک‌ های یافت شده ، در چکسلواکی دیده شده اند ، که با اشکالی مثل حیوانات و پیکره انسان، طراحی شده بودند.

از چربی حیوانات به همراه استخوان‌ها و همچنین خاکستر استخوان گاو مقداری خاک رس ریز دانهنمای سرامیک و سرامیک‌ ها را می‌ساختند و بعد از شکل دادن آن را با دمایی در حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ درجه سانتی‌گراد در کوره‌های گنبدی شکل و یا به شکل نعل اسب پخت می‌زدند.

در ۹۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح اولین ظروف ساخته شد که برای نگه‌داری غذا و دانه‌های خوراکی کاربرد داشته است . و نیز برای اینکه بدانید ساخت شیشه نیز تقریباً هم‌ زمان با سفال سرامیکی در ۸۰۰۰ سال پیش در مصر آغاز شد . به طوری‌ که در پخت سفال به علت حضور اکسید کلسیم به همراه شن توانستند به سرامیک لعابدار دست یابند .

تاریخچه سرامیک و نمای سرامیک در ایران

یکی از قدیمی‌ترین هنر ساخت دست بشر سفال است که از همان ابتدا تا کنون هم چنان پایدار مانده است. سرزمین ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و قرار گرفتن بر سر راه شاهراه تمدن‌های مختلف ، مردمانش از نخستین سازندگان آثار سفالی بوده‌اند که مهارت خاصی در این زمینه نیز داشته اند .

در ایران در چهار منطقه مسکونی، سفالگری رواج داشته است :

۱- منطقه غرب کوه‌های زاگرس نزدیک کرمانشاه
۲- منطقه ی جنوبی دریای خزر
۳- شمال غرب آذربایجان
۴- جنوب شرقی ایران

در حاشیه کویر و نواحی مرکزی ایران نیز سفال‌هایی با قدمت هشت هزار سال به چشم می‌خورد .

قدیمی ‌ترین اشیاء سفالی کشف شده در جستجوی باستان شناسان ایرانی آثار بدست آمده از گنج دره تپه در استان کرمانشاه است که به هزاره‌ی هشتم قبل از میلاد بر می‌گردد . همین طور مناطقی چون غاری در جنوب مازندران نزدیک بهشهر (هزاره هشتم قبل از میلاد) و در مرحله دوم در منطقه زاغه در دشت قزوین، چشمه‌علی نزدیک تهران و تپه سیلک کاشان.

سفالهایی که کشف شده دارای جنس خشن و دارای مغزی نرم است که گاهی کاه خشک شده و سبزیجات ریز برای چسبندگی به مخلوط اولیه یعنی آب و خاک اضافه می‌کنند . و چون چرخ سفالگری هنوز کاربردی نداشته و همین‌ طور حرارت و دمای کوره را دقیق نمی‌دانستند به همین دلیل سفال کاملا سخت و یکرنگی بدست نمی‌آمد . در (هزاره ششم ق.م) سفال‌سازی تکامل بیشتری می‌یابد و از شن نرم و پودر شن به همراه خاک استفاده می‌شود تا ظروفی با جداره بسیار نازک ساخته شود . در این دوره ساخت ظروف با کف مقعر و بدنه محدب شروع شد .

در هزاره چهارم ق.م بعد از اختراع چرخ سفالگری و استفاده از آن در شکل بخشیدن به ظروف سفالی تحولی جدید در صنعت سفال‌سازی آ غاز شد و همچنین تزئینات روی ظروف تنوع بیشتری پیدا کرد .

نمای سرامیکی

– تا کنون نمای سرامیکی بگوشتان خورده است ؟

نمای سرامیکی یکی از زیباترین نماهایی است که جدیدا با پیشرفت تکنولوزی ، و با طراحی نوین پیشرفت خاصی در بین طراحان نما داشته است .

– در ابتدا باید سرامیک را تعریف کرد که سرامیک چیست ؟
به مواد کانی غیر فلزی سرامیک می‌گویند . یعنی هم مواد معدنی هستند و هم خواص فلزی ندارند .

مزایای استفاده از سرامیک در نما

  • سرعت بالا در اجرای سرامیک بر روی نما
  • کاهش اتلاف انرژی
  • عدم ایجاد ضایعات ساختمانی و سرو صدا
  • قابل اجرا بر روی ساختمان های مرتفع

 

منبع:کالاساخت

 

منبع :
برچسب ها :

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments