پرسش و پاسخ
ما در آپارات

اثر تحریم ها بر صنعت کاشی و سرامیک

اثر تحریم ها بر صنعت کاشی و سرامیک

اثر تحریم ها بر صنعت کاشی و سرامیک از زبان رئیس اتحادیه

رئیس اتحادیه کاشی و سرامیک ضمن اشاره به چالش های این صنعت از اثر دور تازه تحریم‌ها بر افزایش ۷۰ درصدی قیمت ها، کمبود مواد اولیه و مشکلات حمل و نقل خبر داد.

 

به گزارش سرام پخش به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، مصطفی گودرزی درباره اثر دور جدید تحریم ها بر صنعت کاشی و سرامیک به با اقتصاد گفت: در دوره تازه تحریم‌ها سخت‌ترین شرایط برای صنعت کاشی و سرامیک ایجاد شده است. این شرایط پیش از این تجربه نشده بود. علاوه بر تورم مشکل تامین مواد اولیه بیداد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه قیمت‌ها تا ۷۰ درصد رشد کرده افزود: این تورم حاصل کمبود مواد اولیه و تغییرات رخ داده در جریان اقتصادی است. شاید به نظر برسد التهابات ارزی روی محصولات تولیدات داخلی تاثیری ندارد اما همین نوسانات ارزی تولیدکنندگان صنعت کاشی و سرامیک را با چالش جدی رو به رو کرده و به صورت مستقیم منجر به افزایش قیمت‌ها شده است.

این فعال صنعت سرامیک ادامه داد: مواد اولیه این صنعت عمدتا با نرخ ارز برابری می‌کند و هر اندازه که نرخ ارز بیشتر شود هزینه تامین مواد اولیه هم بالاتر می‌رود از سوی دیگر با کمبود مواد اولیه رو به رو هستیم. حتی  قسمتی از مواد اولیه که در داخل وجود دارد هم با مشکلاتی رو به رو است. چون پایه این محصولات هم خارجی است. کل صنعت به جز خاک بدنه به ارز بستگی دارد. لعاب جوهر، پرینت، دستگاه‌های مخصوص تولید  و …همگی به ارز بستگی دارد.

مشاهده این مطلب
آمادگی ارمنستان برای توسعه مناسبات اقتصادی با ایران

گودرزی گفت: مشکلات ایجاد شده در صنعت حمل و نقل نیز بر صنعت کاشی و سرامیک سایه انداخته است. نقل و انتقال خاک حدود دو برابر شده است.  از طرف دیگر  اعتصابات رانندگان باعث دیر رسیدن مواد اولیه به کارخانه‌ها می‌شود و به شدت تولید را کاهش می‌دهد.اگر روند کنونی ادامه داشته باشد بازار داخل برای تامین نیاز با مشکل رو به رو می‌شود،کارتن یکی از نیازهای کارخانه‌ها برای بسته‌بندی محصول نهایی است که همزمان با گران شدن کاغذ و کمبود آن در بازار کارخانه‌ها با چالش رو به رو شده‌اند و توانایی تامین این محصول را ندارند.

 


 

اینستاگرام ما را دنبال کنید
۱+

نظرات ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *