پرسش و پاسخ
ما در آپارات
hello

رویدادهای مهمی که برای یک صنعت در گذر از سال ۹۷ روی داد

رویدادهای مهمی که برای یک صنعت در گذر از سال ۹۷ روی داد

رویدادهای مهمی که برای یک صنعت در گذر از سال ۹۷ روی داد

      ۱. چالش مواد اولیه برای کاشی و سرامیک

بازار کاشی و سرامیک همرشاه با تحولات ارزی، سال پرالتهابی را از سر گذراند، این در حالی بود که مهم‌ ترین چالش تولیدکنندگان این صنعت در امسال تهیه مواد اولیه بود.

به گزارش روزگار معدن، مواد اولیه در این صنعت با افزایش ۲ تا ۴ برابری همراه شد و کاشی و سرامیک افزایش ۲ تا ۳ برابری را تجربه کرد اما موضوعی که تولیدکنندگان این صنف از آن گلایه ‌مند بودند، صدور آیین‌ نامه ‌های مختلف و متناقض بود که کار را برای تولید و فروش و صادرات آنها محدود و سخت کرده بود.

      ۲. قوانینی که تولید را فلج کرد

درباره بازار کاشی و سرامیک، محمد روشنفکر، رئیس انجمن کاشی و سرامیک ایران عنوان کرد: امسال با توجه به سیاست‌ هایی که دولت در پیش گرفت، سال خوبی برای تولیدکننده و بازار رقم نخورد، درحقیقت سیاست‌ هایی که منجر به کاهش ارزش پول ملی در کشور شد، شرایط را نه تنها برای تولیدکنندگان کاشی و سرامیک که برای کل بازار و تولید سخت کرد. از آنجاکه ارزش پول ملی به یک‌ سوم کاهش یافت، کارخانه‌ ها را با کاهش نقدینگی رو به ‌رو کرد.
وی افزود: از سوی دیگر تولیدکنندگان با انفجار نرخ مواد اولیه و با چالش تهیه مواد اولیه رو به ‌رو شدند چرا که دولت به دلیل محدودیت‌ هایی که در زمینه واردات اعمال کرد، سبب شد، کارخانه‌ های کاشی و سرامیک با کمبود مواد اولیه روبه‌رو شوند.

روشنفکر در ادامه خاطرنشان کرد: از سوی دیگر مهم ‌ترین مشکل امسال برای تولیدکنندگان، بخشنامه ‌های گوناگونی بود که از سوی دولت یکی پس از دیگری صادر می‌شد و همدیگر را نقض می‌ کردند که درنهایت سبب سردرگمی تولیدکننده شد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تولیدکنندگان قرارداد هایی را با نرخ دلار به ثبات رسیده – حدود ۳۷۰۰ تا ۳۸۰۰ تومان- بسته بودند اما در ادامه سال، مجبور شدند تعهدات خود را با ارزی که هر روز در حال گران شدن بود، پاسخگو باشند و این موضوع آنها را متحمل ضررهای بسیاری کرد. رئیس انجمن کاشی و سرامیک ایران در ادامه یادآور شد: یکی از مهم ‌ترین چالش ‌هایی که تولیدکنندگان با آن دست به گریبان هستند، چالش تهیه مواد اولیه است که همچنان این مشکل ادامه‌ دارد و با وجود بخشنامه ‌های سفت ‌ وسختی که بانک مرکزی برای واردات مواد اولیه و… اعلام می‌ کند، شرایط را برای تولید بسیار سخت کرده است و این نگرانی وجود دارد که بسیاری از کارخانه ‌ها تعطیل شوند و ریزش نیروی انسانی اتفاق بیفتد.

روشنفکر با توجه به چشم‌ انداز سال آینده برای بازار کاشی و سرامیک عنوان کرد: با توجه به سیاست‌ هایی که دولت در پیش گرفته است، دورنمای خوبی را نمی‌ توان برای تولید درنظر گرفت. از آنجا که سیاست ‌های دولت شفاف نیست، تدوین یک برنامه مناسب برای تولیدکنندگان همواره با چالش رو به ‌رو است.

     ۳. سه دوره ‌ای که پشت ‌سر گذاشتیم

همچنین درباره وضعیت بازار کاشی و سرامیک سینا گلکاری ‌حق، فعال حوزه کاشی و سرامیک عنوان کرد: امسال ۳ دوره زمانی را در بازار صنعت کاشی و سرامیک سپری کردیم.

بازه زمانی نخست از ابتدای سال تا ماه چهارم بود که بازار با نوسان‌ های بالایی همراه بود و قیمت‌ ها سیر صعودی طی کردند، در این دوره افزایش قیمت ‌ها به‌طور لحظه ‌ای اتفاق می‌افتاد، بنابراین برای خرید و فروش مواد اولیه و کاشی و سرامیک نمی ‌شد سیاست‌گذاری مناسبی در پیش گرفت همچنین قوانین گمرک و التهابات نرخ ارز کار بازار را سخت کرده بود.

گلکاری‌حق در ادامه خاطرنشان کرد: از ماه چهارم و پنجم سال به بعد، سیاست ‌های ارزی ثابت‌ تر شد، وضعیت بازار نیز ثبات بیشتری پیدا کرد تا اینکه در آبان به دلیل سقوط ریال و بی‌ ارزش شدن پول ملی از یک ‌سو و افزایش نیافتن هزینه‌ های انرژی و حقوق و دستمزد از سوی دیگر، نرخ تمام ‌شده کاشی و سرامیک کاهش یافت و سبب رقابتی شدن این کالا در بازارهای همسایه و منجر به صادرات در حجم بالا به کشورهایی چون افغانستان، عراق و پاکستان شد.
هرچند صادرات به روسیه، قطر، عمان، ازبکستان و ترکمنستان نیز آغاز شد اما بخش عمده صادرات به ۳ کشور افغانستان، عراق و پاکستان اختصاص یافت و در این بازارها کاشی ایرانی جای کاشی ‌های چینی و ترکیه ‌ای را گرفت، البته این کشورها تا پیش از این کانال‌ های مالی خود را با ایران داشتند و به شکل چمدانی و… با ریال، خرید و فروش انجام می ‌شد. این روند صادرات تا ۱۳ آبان ادامه داشت.

وی درباره بازار داخل نیز عنوان کرد: در این بازه زمانی بازار داخل نیز بسیار خوب بود چراکه با افزایش قیمت ‌ها مردم ترجیح می ‌دادند پیش از گران شدن بیشتر، کالای خود را خریداری کنند تا خرید آنها مشمول افزایش نرخ بیشتری نشود.
این فعال حوزه کاشی و سرامیک در ادامه عنوان کرد: از ۱۵ آبان تا هم ‌اکنون که در انتهای سال قرار داریم به دلیل ثبات نرخ دلار، بازار کاشی و سرامیک دچار رکود نسبی شده است.

وی ادامه داد: البته اگر میزان فروش کاشی و سرامیک امسال را با سال گذشته به لحاظ متراژ در نظر بگیریم با کاهش تولید رو به ‌رو خواهیم بود، هرچند امسال میزان فروش به لحاظ ریالی بیشتر از سال گذشته است و این موضوع از آنجا نشأت می‌گیرد که تورم و افزایش قیمت‌ ها این افزایش فروش را رقم زده است.

گلکاری‌حق تصریح کرد: از سوی دیگر زمانی که نرخ دلار ثابت شد، واسطه‌ هایی کالا را به عراق و افغانستان می ‌بردند و سود های خوبی از تفاوت دلار به ریال به‌دست می ‌آوردند چراکه این کشورها در ازای صادرات، ریال به کارخانه ‌ها پرداخت می‌ کردند.

وی در ادامه افزود: با توجه به قانون پیمان ‌سپاری ارزی و بازگشت صادرات به ریال در نیمه دوم سال نسبت به نیمه نخست، صادرات با کاهش روبه‌رو شد.

البته پس از آن قانونی وضع شد که صادرات زیر یک میلیون یورو را از بازگشت ارز معاف کردند که با این آیین‌ نامه تا حدی دوباره صادرات رونق پیدا کرد.

این فعال حوزه کاشی و سرامیک گفت: در چند ماه گذشته شاهد ثبات نرخ دلار بوده ‌ایم اما نرخ مواد اولیه همچنان روند صعودی دارد و به دلیل گران شدن حمل ‌و نقل و کمبود مواد اولیه، همچنان نرخ این مواد در حال افزایش است.
گلکاری ‌حق در پاسخ به این پرسش که چه موادی برای تولید کاشی و سرامیک وارد کشور می ‌شود، عنوان کرد: برخی مواد مانند زیرکات زیرکونیوم یا رنگ‌ های دیجیتال و… وارداتی هستند و به‌طور معمول فناوری آنها متعلق به چند کشور خاص است. به‌نظر می ‌رسد صرفه اقتصادی نداشته باشد که کشورهای دیگر در این زمینه سرمایه‌ گذاری کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که در زمینه کاشی و سرامیک تا چه اندازه تقاضای واقعی در بازار شکل گرفته است، گفت: امسال در بازار داخلی شاهد افزایش تقاضای واقعی نبوده ‌ایم. تقاضای واقعی زمانی شکل می‌ گیرد که ساخت و ساز رونق بگیرد و در زمینه کاشی و سرامیک یک تا ۲ سال طول می‌کشد که ساخت ‌و ساز به مرحله کاشی ‌کاری برسد.

      ۴. ایران می‌تواند جایگزین چین شود

گلکاری‌حق افزود: در زمینه بازار خارج موضوع فرق دارد. به هر حال کشور عراق کالای خود را یا از چین یا از ایران می‌ خرد که ایران می‌ تواند جای چین در بازار عراق را بگیرد و تقاضای خارجی را افزایش دهد.

این فعال حوزه کاشی و سرامیک در پاسخ به این پرسش که قیمت ‌های مواد اولیه و کاشی و سرامیک تا چه اندازه افزایش یافته است، گفت: قیمت ‌های مواد اولیه حداقل ۲ تا ۴ برابر افزایش یافته است.

البته اگر کارخانه ‌ای مواد اولیه خود را از خارج وارد کند، پایه نرخ آن بر مبنای دلار محاسبه می‌ شود.
زمانی دلار ۳ هزار تومان بود و هم ‌اکنون به ۱۳ هزار تومان رسیده است، از این ‌رو اگر مواد اولیه به ‌طور کامل خارجی باشد، قیمت ‌ها بیش از ۴ برابر است اما محصول کاشی و سرامیک بین ۲ تا ۳ برابر افزایش نرخ یافته است.
گلکاری ‌حق ادامه داد: البته روند تولید کاشی و سرامیک امسال با مشکلات خاصی رو به‌ رو بود چراکه کارخانه‌ ها یک روز با کمبود مواد اولیه، یک روز با مشکل بسته ‌بندی و روز دیگر با مشکل حمل‌ و نقل رو به ‌رو بودند که تمامی این موارد – به‌ ویژه در نیمه نخست سال- سبب شد برخی کارخانه ‌ها تعطیل شوند و این عوامل سبب کاهش میزان تولید در امسال شد.

برای نمونه اگر یک کارخانه‌ سال گذشته حدود ۶ میلیون مترمربع تولید داشته، امسال ۶ میلیون مترمربع تولید کرده است چراکه هر روز با یک کسری رو به ‌رو بوده ‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که پیش‌ بینی شما برای صنعت کاشی و سرامیک در سال آینده چیست، عنوان کرد: چشم ‌انداز سال آینده بستگی به سیاست ‌های ارزی و بانکی و عرضه مواد اولیه از سوی دولت دارد.


منبع: روزگار معدن

[flm_button link_address=”https://instagram.com/cerampakhsh” link_target=”_blank” icon_placement=”Left” button_text=”اینستاگرام ما را دنبال کنید” font_family=”Shabnam” font_size=”15px” button_size=”XS” button_color=”White” text_color=”Purple” button_hover=”HoverF-Purple” rounded_corners=”3″ box_shadow=”3″ custom_border_color=”9f5de2″ animate_icon=”Grow” icon=”fa-instagram”]

نظرات ۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments