پرسش و پاسخ
ما در آپارات

با مهم‌ترین تفاوت‌های کاشی و سرامیک آشنا شوید!

تفاوت کاشی با سرامیک

با مهم‌ترین تفاوت‌های کاشی و سرامیک آشنا شوید!

فهرست مطالب

به طور معمول در گویش عمومی و محاوره‌ای اغلب عبارت کاشی و سرامیک جابجا تلفظ می‌شود. شاید دلیل عمده این اشتباه را بتوان به کاربرد آن‌ها در نمای ساختمان مرتبط دانست. با این حال تفاوت‌های زیادی به لحاظ جنس، کاربرد و مقاومت در بین کاشی و سرامیک وجود دارد. در این مقاله به بررسی تفاوت میان کاشی و سرامیک می‌پردازیم.

جنس کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک به عنوان دو محصول مرتبط با مصالح ساختمانی، از خاک رس و سفال تهیه و تولید می‌شوند.

کاشی و سرامیک در ساختمان چه مصارفی دارند؟

کاشی و سرامیک از جمله پرکاربردترین مصالح در ساختمان سازی هستند که در موارد متعددی مانند پوشاندن سطوح آشپزخانه، حیاط، نمای ساختمان، حوض‌های تزئینی، سرویس بهداشتی، حمام، گلخانه، پارکینگ و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مشاهده و خرید آنلاین انواع کاشی و سرامیک

مطرح ترین برند های ایرانی، بهترین قیمت ها

کاشی چیست؟

کاشی نوعی مصالح ساختمانی به شمار می‌آید که در فرآیند هنر کاشی کاری طراحی شده و معمولا در مرحله نازک کاری بنا استفاده می‌شود. همچنین به کاشی که جنس روی آن از سرامیک باشد، کاشی سرامیکی گفته می‌شود.

کاشی به اقلامی گفته می‌شود که فقط برای کار بر روی دیوار است و  نمی توان به هیچ وجه از آن برای کف استفاده کرد زیرا استحکام لازم برای  کف را دارا نیست.

نوع ساختار کاشی

به طور معمول در ساخت کاشی از دو قسمت استفاده می‌شود. یک قسمت اصلی کاشی که از جنس سفال بوده و قسمت رویی آن که لعاب نامیده می‌شود و از جنس شیشه تشکیل شده است.

کاشی بین کابینتی

مقاومت کاشی در برابر فشار و سرما و گرما  بسیار کم بوده و لذا فقط باید از آن ها برای محیط های بسته و دیوار هایی که از پشت رطوبت ندارند (اصطلاحا نمکش ندارند) استفاده نمود. استفاده کاشی در مواردی که نام برده شد موجب آسیب رسیدن به کاشی می شود.

اما با این وجود کاشی ها دارای طراحی های بسیار زیبا و تنوع بسیار بالایی نسبت به سرامیک ها هستند. بهترین محیط های استفاده از کاشی دیوارهای سرویس های بهداشتی و حمام و آشپزخانه و اتاق ها و پارکینگ و راهرو ها می باشد.

کاشی به خاطر درصد جذب آب بالایی که نسبت به سرامیک دارد برای کار کردن بر روی دیوار و ارتفاع بسیار مناسب  و راحت تر است.

کاشی دارای طرح‌های متنوع و زیبایی نسبت به سرامیک است، به همین دلیل در نمای قسمت مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاشی هم در نوع لعاب دار و هم در نوع بدون لعاب تولید می‌شود. در قسمت روی کاشی که لعاب نامیده می‌شود از طرح‌های ساده، گلدار، رنگی، سیاه و سفید، براق، مات و نیمه براق استفاده می‌شود. تمیز کردن کاشی‌ها به ویژه نوع براق آن کار بسیار راحتی است. برخی از انواع کاشی‌ها در مقابل ضربه ملایم نا مقاوم بوده و به راحتی شکسته خواهند شد.

دکوراسیون کاشی سفید و مشکی ساده 30*60 کاشی نگین
دکوراسیون کاشی سفید و مشکی ساده ۳۰*۶۰ کاشی نگین
دکوراسیون سرامیک یورک وود طوسی 20*120 کاشی پرنیان
دکوراسیون سرامیک یورک وود طوسی ۲۰*۱۲۰ کاشی پرنیان
دکوراسیون کاشی روشن براندون آبی 30*60 کاشی پرنیان
دکوراسیون کاشی روشن براندون آبی ۳۰*۶۰ کاشی پرنیان

سرامیک چیست ؟ 

به مصالح ساختمانی که از مواد غیر معدنی و غیر آلی ساخته شده‌اند اصطلاحا سرامیک گفته می‌شود که به کمک هنر سرامیک سازی ساخته می‌شوند.

نوع ساختار سرامیک

بخش زیادی از سرامیک از مواد غیر فلزی و غیر عالی هستند و معمولاً از مخلوط ماسه، فلدسپات و خاک رس تهیه می‌شوند.

سرامیک به اقلامی گفته می شود که هم برای دیوار و هم برای کف میتوان از آن استفاده کرد ولی به خاطر استحکامی که دارد بیشتر برای کف استفاده می شود.

مقاومت سرامیک در برابر فشار و سرما و گرمای  شدید و رطوبت نسبت به کاشی بیشتر بوده ولی تنها نوع خاصی از سرامیک ها که اصطلاحا به آنها پرسلان گفته می شود را می توان در محیط های باز استفاده کرد.به طور کلی سرامیک از سختی بیشتری نسبت به کاشی برخوردار است.

سرامیک مقاومت بالایی نسبت به یخ زدگی دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های سرامیک مقاومت آن در برابر اشعه خورشید است. عدم تغییر در رنگ و شکل ظاهری سرامیک با گذشت زمان از دیگر ویژگی‌های آن است. همچنین سرامیک در مقابل آتش تغییر حالت نمی‌دهد.

پرسلان ها کاملا در برابر فشار و سرما و گرما و رطوبت مقاوم هستند.به همین دلیل در محیط های باز و تحت فشار و سرما و گرما و رطوبت همانند نمای ساختمان ها و کف حیاط و کف پارکینگ  و دیوارهایی که نمکش دارند  مورد استفاده قرار می گیرد.

جذب آب سرامیک ها بسیار کم و پرسلان ها در حدود صفر است. به همین دلیل استفاده آن ها بر روی دیوار وارتفاع  کار بسیار سختی می باشد که برای حل این مشکل از اسکپ بندی استفاده می شود.

دکوراسیون سرامیک افرا قهوه ای 50*50 احسان میبد
دکوراسیون سرامیک افرا قهوه ای ۵۰*۵۰ احسان میبد
دکوراسیون سرامیک سلینت بژ 60*60 برج
دکوراسیون سرامیک آرشید قهوه ای ۶۰*۶۰ کاشی نفیس
دکوراسیون کاشی و سرامیک-min
سرامیک ساردین طوسی ۶۰*۶۰ کاشی نگین
دکوراسیون سرامیک پالرمو 60*60 کاشی نگین
دکوراسیون سرامیک پالرمو ۶۰*۶۰ کاشی نگین

تفاوت در مصارف استفاده کاشی و سرامیک

کاشی و مصارف استفاده ی آن

کاشی به اقلامی گفته می شود که فقط برای استفاده و کار بر روی دیوار است و نمی توان به هیچ وجه از آن برای کف استفاده کرد زیرا استحکام لازم برای کف را دارا نیست.

مقاومت کاشی در برابر فشار و سرما و گرما بسیار کم بوده و لذا فقط باید از آن ها برای محیط های بسته و دیوار هایی که از پشت رطوبت ندارند (اصطلاحا نمکش ندارند) استفاده نمود. استفاده کاشی در مواردی که نام برده شد موجب آسیب رسیدن به کاشی می شود.

اما با این وجود کاشی ها دارای طراحی های بسیار زیبا و تنوع بسیار بالایی نسبت به سرامیک ها هستند. بهترین محیط های استفاده از کاشی دیوارهای سرویس های بهداشتی و حمام و آشپزخانه و اتاق ها و پارکینگ و راهرو ها می باشد.کاشی به خاطر درصد جذب آب بالایی که نسبت به سرامیک دارد برای کار کردن بر روی دیوار و ارتفاع بسیار مناسب و راحت تر است.

راهنمای-انتخاب-بهترین-کاشی و سرامیک برای حال و پذیرایی خانه

سرامیک و مصارف استفاده ی آن

سرامیک به اقلامی گفته می شود که هم برای دیوار و هم برای کف می توان از آن استفاده نمود ولی به خاطر استحکام بالایی که دارد بیشتر برای کف استفاده می شود.

مقاومت سرامیک در برابر فشار، سرما، گرمای شدید و رطوبت نسبت به کاشی بیشتر بوده ولی تنها نوع خاصی از سرامیک ها که اصطلاحا به آنها پرسلان گفته می شود را می توان در محیط های باز نیز استفاده کرد.

انواع پرسلان ها کاملا در برابر فشار، سرما، گرما و رطوبت مقاوم هستند. به همین دلیل در محیط های باز همانند نمای ساختمان ها و کف حیاط و کف پارکینگ و دیوارهایی که نمکش دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

جذب آب سرامیک ها بسیار کم و پرسلان ها در حدود صفر است. به همین دلیل استفاده آن ها بر روی دیوار و ارتفاع کار بسیار سختی می باشد که برای حل این مشکل از اسکپ بندی استفاده می شود.

سرامیک پرسلان سوپروایت سفید 100*100 کاشی نوین سرام-نانوپولیش
سرامیک پرسلان سوپروایت سفید ۱۰۰*۱۰۰ کاشی نوین سرام-نانوپولیش
سرامیک پرسلان دکور استار آبی 30*30 کاشی نوین سرام-رستیک
سرامیک پرسلان دکور استار آبی ۳۰*۳۰ کاشی نوین سرام-رستیک
مقایسه محصول سرامیک پرسلان اسمیت طوسی 20*120 کاشی نوین سرام سرامیک پرسلان اسمیت طوسی 20*120 کاشی نوین سرام سرامیک پرسلان اسمیت طوسی 20*120 کاشی نوین سرام سرامیک پرسلان اسمیت طوسی 20*120 کاشی نوین سرام
سرامیک پرسلان اسمیت طوسی ۲۰*۱۲۰ کاشی نوین سرام

مقاومت سرامیک در برابر فشار، سرما، گرمای شدید و رطوبت نسبت به کاشی بیشتر بوده ولی تنها نوع خاصی از سرامیک ها که اصطلاحا به آنها پرسلان گفته می شود را می توان در محیط های باز نیز استفاده نمود.

پرسلان

پرسلان‌ها کاملا در برابر فشار و سرما و گرما و رطوبت مقاوم هستند به همین دلیل در محیط های باز و تحت فشار و سرما و گرما و رطوبت همانند نمای ساختمان ها و کف حیاط و کف پارکینگ و دیوارهایی که نمکش دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

سرامیک پرسلان کاوایی طوسی 60*120 کاشی رای سرام-نانوپولیش
سرامیک پرسلان کف
کاشی و سرامیک مناسب پارکینگ
کاشی پرسلان کف پارکینگ
دکوراسیون کاشی آژاکس کرم 40*120 آبادیس
کاشی پرسلان کف حیاط

جذب آب سرامیک ها بسیار کم و پرسلان ها در حدود صفر است. به همین دلیل استفاده آن ها بر روی دیوار وارتفاع کار بسیار سختی می باشد که برای حل این مشکل از اسکپ بندی استفاده می شود.

یکی از پرکاربردترین مصالحی که در ساختمان سازی از آن استفاده می شود کاشی و سرامیک است که دارای انواع متعددی می باشد و در قسمت های مختلف یک ساختمان از جمله آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، حیاط و نمای ساختمان، گلخانه وحوض های تزئینی کاربرد دارد.

تفاوت کاشی و سرامیک

یک قطعه کاشی از دو قسمت تشکیل شده ‌است :

  •  قطعه سفالی که قسمت اصلی و استخوان‌ بندی کاشی را تشکیل می‌دهد و به اصطلاح، بیسکوئیتی کاشی گفته می شود.
  • لعاب کاشی که قسمت رویی آن را می پوشاند که جنسی شیشه ای دارد و این قسمت همان رنگ و زیباسازی کاشی است و همان چیزی است که شما در ظاهر یک کاشی مشاهده می کنید.

به مواد غیر معدنی یا غیر آلی، سرامیک گفته می شود، اگر لعاب روی کاشی از جنس سرامیک باشد، که در اینصورت به آن کاشی سرامیکی یا سرامیک گفته می شود.

لعاب-کاشی و سرامیک

یکی دیگر از فرق کاشی با سرامیک  در میزان استحکام آن ها می باشد، که کاشی به دلیل ظرافت بیشتر و وزن پرس کمتر در بدنه کار می شود ولی سرامیک به دلیل پرس سنگین تر و سطح استحکام بالا درکف به کار می رود.

همچنین سرامیک برای محیط های باز و مرطوب کاربرد بیشتری دارد و در این فضاها از کاشی که دارای استحکام کمتر و درجه آب بیشتری است استفاده نمی گردد.

خرید کاشی و سرامیک از سرام پخش

در این مقاله تمام آنچه که باید درباره تفاوت‌های کاشی و سرامیک را بدانید آورده‌ایم و امیدواریم توانسته باشیم کاربری و استفاده هر کدام از آن‌ها را به‌خوبی درک کرده باشید.

برای خرید انواع کاشی و سرامیک می‌توانید از طریق فروشگاه سرام پخش اقدام کنید. همچنین درصورت داشتن هرگونه سوالی می‌توانید با کارشناسان سرام پخش ارتباط بگیرید و با بهره‌گیری از مشاوره رایگان آن‌ها خرید خود را انجام دهید.

مشاهده و خرید آنلاین انواع کاشی و سرامیک

متنوع ترین طرح ها، بهترین قیمت ها

نظرات ۱

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments